Mimo reality

Šéfka rezortu diplomacie Spojených štátov Hillary Clintonová v apríli minulého roka priznala, že americká politika voči Kube zlyhala.

02.08.2010 08:47
debata

Nový šéf slovenskej diplomacie chce, naopak, ohurovať tým, že vzťahy s touto krajinou obmedzí. Jeho vyhlásenie je v rozpore s inou prioritou jeho rezortu. Ak by chcel totiž dôsledne vyvíjať „aktívnu európsku politiku“, musel by vedieť, že vzťah Európskej únie k Havane sa v posledných týždňoch výrazne zmenil.

Po prepustení desiatok politických väzňov dnes existuje aj v Bruseli reálna snaha zmeniť oficiálnu politiku voči Kube. V tomto duchu sa vyjadril niekoľkokrát španielsky minister zahraničných vecí Miguel Ángel Moratinos, ktorý minulý rok prelomil diplomatickú blokádu ostrova a rokoval s Felipe Perez Roquom – šéfom kubánskej diplomacie.

Možno to však Mikuláš Dzurinda už nemá ako zistiť, keďže za jednu zo svojich priorít považoval okamžité odvolanie bývalého novinára a znalca Španielska a Latinskej Ameriky Jána Škodu z postu nášho veľvyslanca v Madride.

Nie je celkom jasné, prečo trpí Dzurinda snahou zapáčiť sa niekoľkým osamelým extrémistom, ktorí mali náhodný vplyv na formovanie zahraničnopoli­tickej doktríny. Podobne ako Ivan Mikloš ani Dzurinda zrejme nepostrehol, že za štyri roky v opozícii sa svet zmenil. Tak ako Ivan Mikloš prvé dni v úrade zistil, že Slovensko sa skutočne stalo členom euroskupiny, zrejme Dzurinda ešte nezistil, že americkí voliči nás zbavili Georgea W. Busha, ktorého zločiny v Iraku a v Afganistane len začíname poznávať.

Pár dní po zverejnení vojnových denníkov z Afganistanu organizáciou Wikileaks by ma skôr zaujímalo, čo si Dzurinda myslí o vojne, ktorá, ako sa ukazuje, je rovnako beštiálna a surová ako všetky ostatné. Dzurinda sa totiž vo svojom vysvetľovaní postoja ku Kube odvolával na nejaké „základné princípy a hodnoty“.

Rád by som teda zistil, či sú to tie isté, v mene ktorých vojaci NATO vraždia pod Hindukúšom Afgancov pri cisternách s vodou alebo školákov v autobusoch? Lebo podľa týchto princípov, ktoré urobili z našej humanistickej civilizácie takmer postrach sveta, by mala byť Dzurindovou prioritou skôr snaha otvoriť veľvyslanectvo v Severnej Kórei. To je jedna z posledných krajín na svete, ktorá chce budovať mier vo svojom regióne rozmiestňovaním rakiet na 38. rovnobežke.

O podobnom mierovom riešení blúzni v Európe už iba Dzurinda, ktorý podporuje rozmiestnenie rakiet v Českej republike. Je mi jasné, že si na Hlbokej ulici v Bratislave buduje paralelný premiérsky úrad a cez snahu kontrolovať nominácie zahraničnoobchod­ných radcov aj ministerstvo hospodárstva. No popri všetkých týchto ušľachtilých plánoch by nemal zabúdať na jednu dôležitú vec. Jeho bývalý pán George W. Bush už v hre skončil a Dzurinda môže so svojimi postojmi už čoskoro zacítiť v Európe izoláciu, akú nepoznala Kuba ani v najkrajších rokoch embarga.

debata chyba