Hľadá sa sedem statočných žien

Spojené štáty už viac ako 45 rokov uľahčujú ženám v rozvojových krajinách prístup k antikoncepcii.

Prostredníctvom Agentúry pre medzinárodný rozvoj (USAID) v roku 2016 podporili USA programy reprodukčného zdravia a plánovania rodiny 607 miliónmi dolárov. Táto suma umožnila 27 miliónom žien jednoduchý prístup k antikoncepcii a zabránila 2,3 milióna potratov a 11 000 úmrtí rodičiek.

Prezident Trump podpísal nedávno dekrét, ktorý zakazuje financovanie mimovládnych organizácií, podporujúcich plánované rodičovstvo, čo vyvolalo na celom svete hlasný protest. 23. januára 2017, čo je symbolický dátum, lebo v tento deň Najvyšší súd USA vydal rozsudok v spore Roe vs. Wade, čím v roku 1973 prakticky legitimoval potrat. Pri podpise dekrétu boli prítomní siedmi nestatoční poradcovia prezidenta Trumpa; samí muži; nepustili medzi seba ani jednu ženu, hoci ide v prvom rade o ženskú záležitosť.

Reakcie na seba nenechali dlho čakať. Guttmacherov demografický ústav oznámil, že zrušenie podpory pre mimovládky znamená anulovanie doterajších úspechov v prevencii porúch rodičovského zdravia. Je zrejmé, že zatvorenie kliník nepovedie k zníženiu počtu interrupcií, ale k zvýšeniu počtu nezodpovedných tajných potratov a zvýšeniu materskej úmrtnosti.

Do ulíc na celom svete vyšli tisíce ľudí, aby odštartovali celosvetovú akciu Pochod žien na Washington, ktorá mala veľký úspech. Trump zareagoval oznámením, že za najvyššieho sudcu vymenuje odporcu umelého prerušenia tehotenstva, ktorý zmení pomer hlasov v tejto inštitúcii, čo povedie k automatickému zrušeniu rozsudku v spore Roe vs. Wade.

Nové americké zákonodarstvo robí, akoby nevedelo nič o preľudnenosti planéty a nevyhnutnosti depopulácie v blízkej budúcnosti. Dogmaticky sa pridŕža biblického sloganu Ploďte sa…, hoci len toto jedno opatrenie zapríčiní na svete v priebehu svojej 4-ročnej platnosti 6,5 milióna neželaných tehotenstiev, 2,1 milióna rizikových potratov a 21 700 zbytočných smrtí rodičiek. Komu prislúcha zostaviť kolektív siedmich žien, ktoré určia, čo môžu robiť muži so svojimi reprodukčnými orgánmi?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Európsky súdny dvor

Samozrejmosť

24.03.2017 10:00

MARiÁN REPA: Tvrdenie, že my Európania žijeme v najlepšom z možných svetov, vyznieva ako nemiestna poznámka prehnaného optimistu.

vlajka, eú

Bojovať za silnejšiu Európu!

24.03.2017 09:00

SIGMAR GABRIEL: Európa, máš narodeniny! 25. marca 1957, pred 60 rokmi, podpísali zakladajúce štáty Rímske zmluvy.

vlajka, Londýn, Veľká Británia, Westminster

V poslednom ťažení

23.03.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Dôvod, pre ktorý džihádisti pri svojich útokoch v európskych mestách siahajú čoraz častejšie po kuchynských nožoch či autách, je jednoduchý.

Záchranári pri pátraní po utopenom chlapcovi.

Pri Hlohovci pátrajú po dieťati, ktoré údajne hodil do Hronu muž

24.03.2017 12:56

V Hlohovci prebieha mimoriadna pátracia akcia, záchranári hľadajú dieťa, ktoré mal do rieky hodiť neznámy muž.

Čečensko

Pri útoku na čečenské kasárne zomrelo 12 ľudí

24.03.2017 12:55

Šesť príslušníkov ruskej Národnej gardy zahynulo pri piatkovom útoku neidentifikovaných ozbrojencov na kasárne ruskej Národnej gardy v autonómnej Čečenskej republike.

Veľká noc

Obchody by mali byť zavreté aj celý Veľkonočný pondelok

24.03.2017 12:39

Zákaz maloobchodného predaja by mal platiť na Veľkonočný pondelok počas celého dňa. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu.

Antverpy

Incident v Antverpách zrejme nebol terorizmus, píše belgická tlač

24.03.2017 12:25

Belgická polícia stále vypočúva muža, ktorý vo štvrtok dopoludnia v Antverpách vošiel vysokou rýchlosťou autom do nákupnej zóny.