Hľadá sa sedem statočných žien

Spojené štáty už viac ako 45 rokov uľahčujú ženám v rozvojových krajinách prístup k antikoncepcii.

Prostredníctvom Agentúry pre medzinárodný rozvoj (USAID) v roku 2016 podporili USA programy reprodukčného zdravia a plánovania rodiny 607 miliónmi dolárov. Táto suma umožnila 27 miliónom žien jednoduchý prístup k antikoncepcii a zabránila 2,3 milióna potratov a 11 000 úmrtí rodičiek.

Prezident Trump podpísal nedávno dekrét, ktorý zakazuje financovanie mimovládnych organizácií, podporujúcich plánované rodičovstvo, čo vyvolalo na celom svete hlasný protest. 23. januára 2017, čo je symbolický dátum, lebo v tento deň Najvyšší súd USA vydal rozsudok v spore Roe vs. Wade, čím v roku 1973 prakticky legitimoval potrat. Pri podpise dekrétu boli prítomní siedmi nestatoční poradcovia prezidenta Trumpa; samí muži; nepustili medzi seba ani jednu ženu, hoci ide v prvom rade o ženskú záležitosť.

Reakcie na seba nenechali dlho čakať. Guttmacherov demografický ústav oznámil, že zrušenie podpory pre mimovládky znamená anulovanie doterajších úspechov v prevencii porúch rodičovského zdravia. Je zrejmé, že zatvorenie kliník nepovedie k zníženiu počtu interrupcií, ale k zvýšeniu počtu nezodpovedných tajných potratov a zvýšeniu materskej úmrtnosti.

Do ulíc na celom svete vyšli tisíce ľudí, aby odštartovali celosvetovú akciu Pochod žien na Washington, ktorá mala veľký úspech. Trump zareagoval oznámením, že za najvyššieho sudcu vymenuje odporcu umelého prerušenia tehotenstva, ktorý zmení pomer hlasov v tejto inštitúcii, čo povedie k automatickému zrušeniu rozsudku v spore Roe vs. Wade.

Nové americké zákonodarstvo robí, akoby nevedelo nič o preľudnenosti planéty a nevyhnutnosti depopulácie v blízkej budúcnosti. Dogmaticky sa pridŕža biblického sloganu Ploďte sa…, hoci len toto jedno opatrenie zapríčiní na svete v priebehu svojej 4-ročnej platnosti 6,5 milióna neželaných tehotenstiev, 2,1 milióna rizikových potratov a 21 700 zbytočných smrtí rodičiek. Komu prislúcha zostaviť kolektív siedmich žien, ktoré určia, čo môžu robiť muži so svojimi reprodukčnými orgánmi?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Donald Trump

Trump hádže kosť

26.02.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Biely dom vyselektoval médiá, ktoré vpustili na brífing prezidentovho hovorcu Spicera. Do výberu sa nedostali New York Times, CNN, Guardian, BBC.

Oliver Bakoš

Základné potreby

26.02.2017 17:00

OLIVER BAKOŠ: Mnohých spoluobčanov zarazil fakt, že najväčším problémom ľudstva sú v súčasnosti takpovediac základné potreby.

prešov, cesta, d1, r4, obchvat

A bez Prešova

25.02.2017 07:00

MARTIN KOVÁČIK: Je vždy na zaplakanie, keď politika poráža rozum. A ešte horšie je, keď si politici prihrievajú svoj politický guláš na úkor ľudí.

Ľudová hudba Bystrianka

Ľudová hudba Bystrianka a folklórna skupina Bystrianka

27.02.2017 00:00

Naša ĽH, tanečná, spevácka a detská skupina Bystrianka uchováva a šíri nehmotné kultúrne dedičstvo v podobe tradičnej slovenskej piesne, tanca a ľudovej hudby.

Lesoochranárske zoskupenie VLK

26.02.2017 23:53

Už 24 rokov chránime prirodzené lesy a všetkých ich obyvateľov. Meníme pohľad na ochranu prírody, formujeme zákony, vzdelávame a robíme Všetko pre NIČ.

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.