Málotriedky vo Fínsku

Moja fínska priateľka mi raz rozprávala o zážitku z dedinky ležiacej na jednom z tisícov fínskych ostrovčekov.

Dedinka má okolo 250 obyvateľov a má svoju školu s 30 žiakmi. Vo Fínsku to vraj nie je rarita.

Pri vyučovaní niektorých predmetov sedí časť žiakov v menšej učebni okolo stola a každý z nich má pred sebou počítač. Na monitore vidia obraz učiteľky sediacej v odbornej učebni školy vzdialenej stovky kilometrov. V jej učebni je kamera a veľká obrazovka. Prenos sa vykonáva prostredníctvom internetu. Učiteľka má na stole notebook, ktorého obraz môže prenášať na monitory žiakov.

Okrem toho má k dispozícii prístroj, ktorý dokáže snímať napríklad knižný text či opravené písomné práce. Obraz sa digitalizuje a vysiela na obrazovky žiakov. Systém má jednoduché ovládanie – užívateľské rozhranie má diaľkový ovládač, podobný tomu, aký doma používame na ovládanie televízora. Pravdaže externej učiteľke nechýba vysoká odbornosť ani pedagogické majstrovstvo, expertom na digitálne technológie byť nemusí.

Čo k tomu dodať? Fíni školy nerušia, ale podporujú, nekupujú loďky na zvážanie žiačikov na veľké ostrovy, a najmä na vzdelávaní svojich detí nešetria. Čo nám bráni poučiť sa?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
summit, eu, rím, taliansko

Narodeniny v Ríme

26.03.2017 22:00

MIROSLAV ČAPLOVIČ: Stáročia známy výrok, že všetky cesty vedú do Ríma, dostal pred šesťdesiatimi rokmi takpovediac súrodenca s iným kompasom.

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Oliver Bakoš

Nové starosti

26.03.2017 11:00

OLIVER BAKOŠ: Väčšinu mojich spoluobčanov dosť prudko prekvapilo, že nežijeme v demokracii.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.