Môžeme sa hanbiť

My Rómky a Rómovia si zvykneme želať obyčajno-neobyčajné veci. Najviac zdravie a šťastie.

Nehovoríme si „všetko najlepšie“, pretože všetko je zároveň ničím. Je to pre nás povrchné a neúprimné. Želanie by malo byť úprimné a konkrétne. Preto si želám, aby sa ľudia dokázali znova hanbiť. Zato, že nedajú ubytovanie Rómom len preto, že sú Rómovia. Zato, že bez hanby uverejnia inzerát, v ktorom ponúkajú prácu, ale napíšu, že Rómovia nech sa nehlásia. Zato, že primátori a starostovia bez mihnutia oka dokážu vysťahovať celé rodiny na ulicu. Hanbiť by sa mali tí, ktorí odmietnu obslúžiť Rómov v reštaurácii, a tak im zaklamú, že musia mať rezerváciu či klubové karty. Hanba nech neobchádza tých, ktorí rozhodnú, že ak sa ublížilo Rómom, skutok sa nestal. Prajem nám všetkým, aby sme sa dokázali hanbiť, pretože hanba a obyčajný ľudský súcit nám dnes chýbajú najviac. A veľa zdravia a šťastia…

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
gay, LGBTI

Teplí a klíma dole

10.02.2017 17:00

BARBORA FRÍDOVÁ: Stránka na tému ľudských práv LGBTI komunity a jednotlivcov zmizla z oficiálneho webu Bieleho domu už hodinu po inaugurácii nového prezidenta.

ľudia, mesto, chôdza, dav

Skutočne pomáhať

10.02.2017 07:00

RADO KOVÁCS: Dnes, oveľa viac ako inokedy, prestáva byť dôležité „iba“ symbolicky stáť „na tej správnej strane", kde nič nehrozí, maximálne mediálna pozornosť.

Gay, gej homosexuáli, LGBTI, dúhový pochod,

Na Slovensku je to inak

09.02.2017 06:00

JAROSLAV HOCHEL: V našich kinách práve slávi úspech najnovší film kanadského režiséra Xaviera Dolana Je to len koniec sveta či snímka Tri generácie.

Jemen, útok, Saudská Arábia

Nálety na dve rôzne oblasti v Sýrii zabili 32 ľudí vrátane 8 detí

25.03.2017 21:14

Osem detí sa nachádzalo medzi najmenej 32 ľuďmi zabitými pri dnešných náletoch na dve rôzne oblasti v Sýrii, ovládané povstalcami.

Erdogan

Turecko podľa Erdogana môže usporiadať referendum o členstve v EÚ

25.03.2017 19:27

"Teraz nás 16. apríla čaká referendum a potom sa môžeme rozhodnúť, že urobíme ešte jedno, o prístupových rozhovoroch," povedal turecký prezident.

výstava, poprad,

Rezidencia smrti je obrazom nacistických hrôz

25.03.2017 19:20

Dvadsať nafotografovaných grafických obrazov tvorí výstavu pod názvom Rezidencia smrti.

laptop, notebook, digitalizácia

V Istanbule balia počítače do fólie, do kabín lietadiel do USA nesmú

25.03.2017 17:35

Zákaz určitých elektronických prístrojov v kabínach mnohých dopravných lietadiel smerujúcich do Spojených štátov začal platiť v sobotu na letisku v Istanbule.