Civilizačný rozdiel

Pozeral som prenos z otvorenia novej budovy Hamburskej filharmónie. Vážny štátny akt, prezident, kancelárka, ministri, poslanci.

Zaobišlo sa to bez panoramatických pohľadov na hrady a zámky, tečúce rieky, rozkvitnuté lúky, vejúce vlajky a fotošopové štátne znaky. Prejavy boli aj kritické. Hovorilo sa o chybách, ktoré sa pri stavbe urobili, o predražení projektu, o korupcii. V rozhovoroch sa vrcholní predstavitelia štátu vyjadrovali, prečo považujú za dôležité podporovať modernú, svetovú architektúru, prečo sa oplatí experimentovať a hľadať nové cesty v stavebníctve, v mestskom plánovaní a kultúre. A komentovali aj odvážnu dramaturgiu programu, kde polovicu tvorila nová hudba.

Skúšal som si predstaviť, že by u nás niekto oslovil napríklad Martina Burlasa, aby pre vzácnu príležitosť napísal pôvodnú skladbu, a premiér či predseda parlamentu by mu ďakovali v priamom prenose verejnoprávnej televízie. Mnohí vo svojich príhovoroch opakovali, že toto je verejná budova otvorená pre všetkých, že filharmónia patrí k základom identity mesta i človeka, a boli ozaj hrdí, že sa to všetko napokon podarilo, aj keď s veľkým meškaním. Iste, viem, že aj v Nemecku by sa našli masy, ktoré by radšej videli pestré štátne symboly, futbalistov alebo dychovku. No pozeral som to a hovoril som si, že toto je priam civilizačný rozdiel v chápaní toho, ako sa má krajina prezentovať navonok, ale aj aká je vlastne úloha štátu, verejných zdrojov a kultúry v modernej spoločnosti.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
gay, LGBTI

Teplí a klíma dole

10.02.2017 17:00

BARBORA FRÍDOVÁ: Stránka na tému ľudských práv LGBTI komunity a jednotlivcov zmizla z oficiálneho webu Bieleho domu už hodinu po inaugurácii nového prezidenta.

ľudia, mesto, chôdza, dav

Skutočne pomáhať

10.02.2017 07:00

RADO KOVÁCS: Dnes, oveľa viac ako inokedy, prestáva byť dôležité „iba“ symbolicky stáť „na tej správnej strane", kde nič nehrozí, maximálne mediálna pozornosť.

Gay, gej homosexuáli, LGBTI, dúhový pochod,

Na Slovensku je to inak

09.02.2017 06:00

JAROSLAV HOCHEL: V našich kinách práve slávi úspech najnovší film kanadského režiséra Xaviera Dolana Je to len koniec sveta či snímka Tri generácie.

Ľudová hudba Bystrianka

Ľudová hudba Bystrianka a folklórna skupina Bystrianka

27.02.2017 00:00

Naša ĽH, tanečná, spevácka a detská skupina Bystrianka uchováva a šíri nehmotné kultúrne dedičstvo v podobe tradičnej slovenskej piesne, tanca a ľudovej hudby.

Lesoochranárske zoskupenie VLK

26.02.2017 23:53

Už 24 rokov chránime prirodzené lesy a všetkých ich obyvateľov. Meníme pohľad na ochranu prírody, formujeme zákony, vzdelávame a robíme Všetko pre NIČ.

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.