Civilizačný rozdiel

Pozeral som prenos z otvorenia novej budovy Hamburskej filharmónie. Vážny štátny akt, prezident, kancelárka, ministri, poslanci.

Zaobišlo sa to bez panoramatických pohľadov na hrady a zámky, tečúce rieky, rozkvitnuté lúky, vejúce vlajky a fotošopové štátne znaky. Prejavy boli aj kritické. Hovorilo sa o chybách, ktoré sa pri stavbe urobili, o predražení projektu, o korupcii. V rozhovoroch sa vrcholní predstavitelia štátu vyjadrovali, prečo považujú za dôležité podporovať modernú, svetovú architektúru, prečo sa oplatí experimentovať a hľadať nové cesty v stavebníctve, v mestskom plánovaní a kultúre. A komentovali aj odvážnu dramaturgiu programu, kde polovicu tvorila nová hudba.

Skúšal som si predstaviť, že by u nás niekto oslovil napríklad Martina Burlasa, aby pre vzácnu príležitosť napísal pôvodnú skladbu, a premiér či predseda parlamentu by mu ďakovali v priamom prenose verejnoprávnej televízie. Mnohí vo svojich príhovoroch opakovali, že toto je verejná budova otvorená pre všetkých, že filharmónia patrí k základom identity mesta i človeka, a boli ozaj hrdí, že sa to všetko napokon podarilo, aj keď s veľkým meškaním. Iste, viem, že aj v Nemecku by sa našli masy, ktoré by radšej videli pestré štátne symboly, futbalistov alebo dychovku. No pozeral som to a hovoril som si, že toto je priam civilizačný rozdiel v chápaní toho, ako sa má krajina prezentovať navonok, ale aj aká je vlastne úloha štátu, verejných zdrojov a kultúry v modernej spoločnosti.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
gay, LGBTI

Teplí a klíma dole

10.02.2017 17:00

BARBORA FRÍDOVÁ: Stránka na tému ľudských práv LGBTI komunity a jednotlivcov zmizla z oficiálneho webu Bieleho domu už hodinu po inaugurácii nového prezidenta.

ľudia, mesto, chôdza, dav

Skutočne pomáhať

10.02.2017 07:00

RADO KOVÁCS: Dnes, oveľa viac ako inokedy, prestáva byť dôležité „iba“ symbolicky stáť „na tej správnej strane", kde nič nehrozí, maximálne mediálna pozornosť.

Gay, gej homosexuáli, LGBTI, dúhový pochod,

Na Slovensku je to inak

09.02.2017 06:00

JAROSLAV HOCHEL: V našich kinách práve slávi úspech najnovší film kanadského režiséra Xaviera Dolana Je to len koniec sveta či snímka Tri generácie.

smeti, smetiar, odpad

Potravinári: Smeti ovládol monopol

24.03.2017 13:00

Nový model zberu odpadu vytlačil ceny potravín. Zdvihli ich výrobcovia, ktorí znášajú náklady na odvoz a likvidáciu. Tým sa nepáči, že za smeti platia veľa.

Záchranári pri pátraní po utopenom chlapcovi.

Pri Hlohovci pátrajú po dieťati, ktoré údajne hodil do Hronu muž

24.03.2017 12:56

V Hlohovci prebieha mimoriadna pátracia akcia, záchranári hľadajú dieťa, ktoré mal do rieky hodiť neznámy muž.

Čečensko

Pri útoku na čečenské kasárne zomrelo 12 ruských vojakov

24.03.2017 12:55

Šesť príslušníkov ruskej Národnej gardy zahynulo pri piatkovom útoku neidentifikovaných ozbrojencov na kasárne ruskej Národnej gardy v autonómnej Čečenskej republike.

Veľká noc

Obchody by mali byť zavreté aj celý Veľkonočný pondelok

24.03.2017 12:39

Zákaz maloobchodného predaja by mal platiť na Veľkonočný pondelok počas celého dňa. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu.