Deti nepatria do väzenia

Pred pár dňami vláda schválila novelu zákona o pobyte cudzincov. Pre neznalých veci – zákon o pobyte cudzincov je základný nástroj štátu, ktorým sa vykonáva migračná politika. Určuje, kto a za akých podmienok môže prísť na Slovensko, aký typ pobytu mu môže byť udelený a aké práva a povinnosti cudzinci majú.

Deti nemôžu za rozhodnutia rodičov

Migrácia je veľmi aktuálna a výbušná téma. Úpravy tohto zákona však nevyvolávajú takmer žiadnu verejnú diskusiu, čo je zrejme dôsledkom jeho komplikovanosti. Výhodou toho je, že medzi odborníkmi a ministerstvom vnútra prebieha kvalitný a živý dialóg. Na druhej strane, oblasti, ktoré si spoločenskú diskusiu vyžadujú, pretože sa týkajú toho, ako sa staráme o tých najslabších – o deti – sú verejnosti takmer neznáme. Aktuálna novela sa týka aj podmienok pre deti v zaistení. Zaistenie je zariadenie, v ktorom môžu byť až 18 mesiacov umiestnení cudzinci, ktorí nemajú vízum ani pobyt a majú byť vyhostení.

Neoprávnená migrácia je jediným priestupkom, za ktorý môže byť človek potrestaný obmedzením osobnej slobody v zariadení, ktoré pripomína väzenie. V takomto zariadení nezriedka končia aj deti so svojimi rodičmi. Napríklad v roku 2015 bolo v slovenskom zaistení až 278 detí s rodinami, najviac zo Sýrie a z Afganistanu. Týchto 278 detí trávilo čas v zariadení s policajným režimom, často aj bez potrebného súkromia a bez prístupu ku krízovej intervencii či iným službám pre deti a rodiny. Európsky súd pre ľudské práva už v prípade Muskhadzhiyeva a ďalší proti Belgicku uznal, že zaistením môžeme deťom spôsobovať útrapy, ktoré sa rovnajú mučeniu. Výbor OSN pre deti opakovane upozornil, že zaistenie detí je v rozpore s ich najlepším záujmom. Za umiestňovanie detí do zaistenia Slovensko zožalo minulý rok kritiku od Výboru OSN pre práva dieťaťa, ako aj od Výboru OSN pre ľudské práva. Tieto nám pripomenuli, že deti nemajú byť postihované za konanie svojich rodičov, pretože zaň nemôžu a spôsob cesty si nevybrali.

Slovensko nie je iba príkladom

Slovensko je krajina, ktorá je vzorom pre iné európske krajiny v oblasti starostlivosti o deti bez sprievodu rodiny. Takéto dieťa, bez ohľadu na to, či prišlo legálne, alebo nie, je okamžite umiestnené do detského domova. Deti, ktoré prichádzajú so svojimi rodinami, sú však znevýhodnené. Ak ich rodina poruší predpisy, deti putujú do zaistenia. V ťažkom roku 2015 konalo aj ministerstvo a viaceré rodiny s deťmi umiestnilo mimo zaistenia. Aktuálna novela prináša určité zlepšenia režimu v zaistení v prospech detí. Je to však len krok na polceste, kde cieľom je úplné zrušenie praxe umiestňovania detí do zariadení, ktoré svojím charakterom nie sú určené na ich pobyt a môžu poškodiť ich zdravý psychický vývoj. V starostlivosti o deti bez sprievodu sme vzorom pre iné krajiny. Nič nám nebráni, aby sme ním boli aj v zaobchádzaní s ostatnými deťmi. Pretože deti nepatria do väzenia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
gay, LGBTI

Teplí a klíma dole

10.02.2017 17:00

BARBORA FRÍDOVÁ: Stránka na tému ľudských práv LGBTI komunity a jednotlivcov zmizla z oficiálneho webu Bieleho domu už hodinu po inaugurácii nového prezidenta.

ľudia, mesto, chôdza, dav

Skutočne pomáhať

10.02.2017 07:00

RADO KOVÁCS: Dnes, oveľa viac ako inokedy, prestáva byť dôležité „iba“ symbolicky stáť „na tej správnej strane", kde nič nehrozí, maximálne mediálna pozornosť.

Gay, gej homosexuáli, LGBTI, dúhový pochod,

Na Slovensku je to inak

09.02.2017 06:00

JAROSLAV HOCHEL: V našich kinách práve slávi úspech najnovší film kanadského režiséra Xaviera Dolana Je to len koniec sveta či snímka Tri generácie.

Ľudová hudba Bystrianka

Ľudová hudba Bystrianka a folklórna skupina Bystrianka

27.02.2017 00:00

Naša ĽH, tanečná, spevácka a detská skupina Bystrianka uchováva a šíri nehmotné kultúrne dedičstvo v podobe tradičnej slovenskej piesne, tanca a ľudovej hudby.

Lesoochranárske zoskupenie VLK

26.02.2017 23:53

Už 24 rokov chránime prirodzené lesy a všetkých ich obyvateľov. Meníme pohľad na ochranu prírody, formujeme zákony, vzdelávame a robíme Všetko pre NIČ.

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.