Na Slovensku je to inak

V našich kinách práve slávi úspech najnovší film kanadského režiséra Xaviera Dolana Je to len koniec sveta či americká nezávislá snímka Tri generácie. Ich protagonistami sú príslušníci skupiny LGBT ľudí: mladý gej prichádzajúci po rokoch k svojej rodine, aby svojim najbližším oznámil, že zomiera, a transrodový chlapec túžiaci po zmene pohlavia.

Inakosť témou festivalu

Oba filmy sa premietali aj na nedávnom Filmovom festivale inakosti, kde zažiarili i viaceré dokumenty. Napríklad americký Riadny chlapec, príbeh devätnásťročného dievčaťa, ktoré sa venuje hudbe a túži stať sa chlapcom; podporu nájde nielen u kolegu, ktorý prešiel rovnakou premenou, ale časom aj u svojej matky. Obsahovo pravdepodobne najprekvapujúcejším titulom bol Transit Havana: Noví hrdinovia kubánskej revolúcie, z ktorého sa dozvedáme, že veľkou zástankyňou práv transrodových ľudí na stále totalitnej Kube je Fidelova dcéra Mariela Castro.

Bejby? Žiadny problém

No absolútne podmanivý bol austrálsky dokument Gayby Baby; režisérka Maya Newellová sa v ňom zamerala na jeden gejský a tri lesbické páry, ktoré vychovávajú deti – vlastné alebo adoptované. V centre pozornosti sú práve deti vo veku jedenásť-dvanásť rokov, ktoré situáciu vo svojich netradičných rodinách veľmi presne vnímajú, vedia ju náležite pomenovať a považujú ju za úplne normálnu – a sú odhodlaní brániť svoje rodiny a rodičov pred neprajníkmi. Nesmiernu výpovednú hodnotu má situácia v rodine dvoch žien, z ktorých jedna má dvoch synov z predošlého manželstva. Je silno veriaca, no cirkev označuje jej spôsob života za hriešny. Jej starší syn to znáša ťažšie ako ona, nevie sa s tým celkom vyrovnať a uvedomelo sa práve pre postoj cirkvi k jeho mamám vyhlasuje za neveriaceho. Pri sledovaní tohto filmu sa nutne strácajú akékoľvek pochybnosti o tom, či môžu rovnakopohlavné páry vychovávať deti: tieto deti sú nesmierne vyspelé, suverénne, výrečné, vedia obhajovať svoje názory a výstižne argumentovať v rozhovoroch s dospelými.

Na Slovensku je to tak

Slovensko bolo na festivale zastúpené skromne – a príznačne: študentským filmom Dominika Jursu Odchádzame z tejto krajiny. Dvaja kultivovaní mladíci zo stredného Slovenska, ktorí sa v predreferendovej kampani – samozrejme, v mene božej lásky – dozvedeli, že sú „masoví vrahovia“ a že by bolo treba „totu špinu vytlačiť za hranice štátu“, odchádzajú radšej žiť do Prahy, kde sa v závere filmu ruka v ruke smelo prechádzajú po Václavskom námestí. Žiaľ, vývoj na Slovensku, kde sa beztrestne šíria nielen homofóbne, ale aj rasistické extrémistické názory a podnecuje sa nenávisť voči menšinám akéhokoľvek druhu, dáva ich kroku za pravdu. Politici strkajú hlavu do piesku, mlčiaca väčšina väčšinou mlčí. A RTVS, ktorá by rozšírením vysielania relevantných dokumentárnych filmov mohla významnejšie pomáhať formovať spoločenské povedomie, dáva skôr prednosť Životu zvierat (nehovoriac už o nezmyselných „zábavných“ reláciách typu Milujeme Slovensko na Jednotke) či dokumentom o „tajomstvách neverbálnej komunikácie". Pritom verbálne prejavy fašizoidných krikľúňov sa už nedajú prepočuť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

gay, LGBTI

Teplí a klíma dole

10.02.2017 17:00

BARBORA FRÍDOVÁ: Stránka na tému ľudských práv LGBTI komunity a jednotlivcov zmizla z oficiálneho webu Bieleho domu už hodinu po inaugurácii nového prezidenta.

ľudia, mesto, chôdza, dav

Skutočne pomáhať

10.02.2017 07:00

RADO KOVÁCS: Dnes, oveľa viac ako inokedy, prestáva byť dôležité „iba“ symbolicky stáť „na tej správnej strane", kde nič nehrozí, maximálne mediálna pozornosť.

Študent, notebook, počítač, pc, práca

Zodpovednosť médií

08.02.2017 16:00

ALENA FRAGULOVÁ: Nič nie je zadarmo. Platí to aj pre prácu médií. Tie si však môžu vybrať, či raz za čas finančnú odmenu nevymenia za dobrý pocit.

Ľudová hudba Bystrianka

Ľudová hudba Bystrianka a folklórna skupina Bystrianka

27.02.2017 00:00

Naša ĽH, tanečná, spevácka a detská skupina Bystrianka uchováva a šíri nehmotné kultúrne dedičstvo v podobe tradičnej slovenskej piesne, tanca a ľudovej hudby.

Lesoochranárske zoskupenie VLK

26.02.2017 23:53

Už 24 rokov chránime prirodzené lesy a všetkých ich obyvateľov. Meníme pohľad na ochranu prírody, formujeme zákony, vzdelávame a robíme Všetko pre NIČ.

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.