Presuňme začiatok školského roka na prvý august

Len pred niekoľkými dňami sa skončili jedny z najdlhších vianočných prázdnin v novodobej histórii nášho malého školstva a už sa žiaci i pedagógovia pripravujú na ďalšie - polročné. Budú síce trvať iba jeden deň, a preto vyznieva označenie prázdniny mierne nadnesene, no sú viac ako zaslúžené.

29.01.2010 11:29
debata

Vráťme sa však ešte k tým vianočným. Mali pozoruhodnú dĺžku – plných 19 dní. No nič netrvá večne a aj tieto prázdniny sa skončili a tisíce detí, slečien a mladých pánov sa prebúdzali s pocitmi smútku nad časmi minulými, vstávali plní úzkosti a mnohí dokonca aj strachu z blížiacej sa katastrofy. Prečo je to tak? Jednoducho preto, že po najkrajších sviatkoch prichádza na základných a stredných školách „najhustejšie“ obdobie školského roka.

Žiaci i pedagógovia majú zhruba dva týždne na to, aby ukončili prvý polrok. Učitelia definitíve uzatvárajú klasifikáciu, riešia problémové prípady, ujasňujú "nejasné” známky. Žiaci si známky opravujú, prejavujú nevídanú aktivitu a všestrannú iniciatívu, respektíve sa snažia na čas zmiznúť či hrajú mŕtveho chrobáka, aby niečo nepokazili. Rodičia úspešne alebo neúspešne intervenujú, niektorí sa konečne dozvedia, do ktorej školy ich dieťa chodí.

Polročnou hodnotiacou poradou sa tento zmätok končí a žiaci sa začínajú dostávať do normálnych koľají. Učitelia si na bežný pracovný režim musia počkať ešte zopár dní, pretože ich čaká obdobie intenzívnej byrokratickej činnosti. Zdá sa, že začiatkom februára pulzujú školy normálnym tempom a začínajú riadne fungovať.

Skôr ako sa však žiaci i učitelia dostanú do ideálneho pracovného rytmu, príde jar. Podľa kalendára 21. marca, no podľa Ministerstva školstva SR už 15. februára. Vtedy sa totiž začínajú, najskôr v Prešovskom a Košickom kraji, jarné prázdniny. Laik by to nazval sabotáž, učitelia, žiaci i rodičia si na podobné absurdity zvykli.

Neprekvapuje ich ani začiatok školského roka stanovený na štvrtok s tým, že vyučovanie sa začne v piatok, oddelenie jarných prázdnin od veľkonočných sviatkov a, naopak, spojenie jesenných s Pamiatkou zosnulých.

V školstve je mnoho anomálií a organizácii školského roka patrí medzi nimi jedno z popredných miest. Je jedným z tých nezmyslov, ktoré majú svoje korene v tradícii, ale tie mala aj prednedávnom zrušená forma maturitnej skúšky, respektíve štátny dirigizmus. Je zaujímavé a azda i signifikantné, že reformujeme ukončovanie štúdia, prijímanie na štúdium a údajne aj samotný priebeh i obsah štúdia, no zmeniť organizáciu školského roka si kompetentní netrúfnu. Stačí pritom urobiť jediné, posunúť začiatok školského roka z prvého septembra na prvý august. Sviatky, ročné obdobia, počasie i dĺžka denného slnečného svitu sa tak ideálne zladia s vyučovacím procesom. Pardon, naopak. Prispôsobíme tak konečne organizáciu školského roka podmienkam, v ktorých sa vyučovací proces realizuje.

Na vianočné prázdniny budú odchádzať žiaci s polročným vysvedčením a vracať sa do školských lavíc budú po prázdninách, ktoré konečne prestanú byť prológom k hektickému a stresujúcemu záveru prvého polroka, ale, naopak, úvodom k pokojnému novému začiatku.

debata chyba