Rozmarné leto?

Už teraz sa dá povedať, že tohtoročné leto (jún až august) nebude patriť medzi najteplejšie. Nebude však ani chladné. S veľkou pravdepodobnosťou sa zaradí medzi mierne teplé letá. Priemerná teplota liet na základe dlhodobých pozorovaní je na juhozápadnom Slovensku v intervale 19 až 20 °C, tohtoročné leto bude asi o 1 °C teplejšie.

09.08.2009 13:28
debata

Na pohľad je to nevýrazná teplotná odchýlka. Najteplejšie leto v Hurbanove, kde sa vykonávajú sústavné meteorologické pozorovania od roku 1871, sa vyskytlo v roku 2003. Malo priemernú teplotu 23,1 °C. A pred dvoma rokmi, 20. júla 2007, zase zaznamenali na Slovensku absolútny teplotný rekord – v Hurbanove vystúpila maximálna teplota na 40,3 °C.

Viac ako tieto teplotné extrémy však dokazuje otepľovanie iná skutočnosť: Od roku 2000 sa v Hurbanove vyskytlo päť liet (2003, 2007, 2002, 2000, 2008), ktoré sa ocitli v prvej desiatke najhorúcejších liet od roku 1871. V posledných troch desaťročiach takmer úplne vymizli studené letá – posledné sme mali v roku 1984. Iste, studené leto nie je príjemné pre dovolenkárov, ale striedanie teplejších období s chladnejšími bolo v minulosti prirodzeným javom, ktorý charakterizoval klímu strednej Európy. Teraz prežívame obdobie, keď sa striedajú veľmi horúce a mierne teplé letá.

Takýto trend bude pokračovať aj v budúcnosti. To síce nevylučuje náhle a krátkodobé výkyvy teploty, čoho svedkami sme boli aj počas tohtoročného júla. (Prudko sa ochladilo napríklad 18. júla v priebehu troch hodín klesla teplota v Hurbanove z 32 na 13 °C.) No napriek tomu skončil júl ako desiaty najteplejší od začiatku meteorologických pozorovaní na území Slovenka, čiže z klimatologického hľadiska ho môžeme klasifikovať ako veľmi teplý mesiac.

Teplotne nadpriemerné počasie prevláda už od začiatku roka, všetky mesiace mali kladnú teplotnú odchýlku, a to napriek tomu, že astronómovia už dlhší čas pozorujú zníženú aktivitu Slnka (už druhý rok sa pozoruje menší počet slnečných škvŕn). Objavili sa názory, že by z tohto dôvodu mala tento rok nastúpiť fáza ochladzovania, ktoré vraj skončí "globálne otepľovanie“. To je však len ďalšie z ríše nesplnených želaní. Chemické zloženie atmosféry sa dnes totiž líši od toho, aké bolo v minulosti, keď sa v Európe vyskytovali chladnejšie obdobia nazývané "malá doba ľadová“. Navyše medzi kolísaním klímy a zmenami slnečnej aktivity nie je vždy priama závislosť.

Keby človek neovplyvňoval podnebie planéty, klíma by zrejme naozaj prirodzene kolísala a v súčasnosti by sme mohli prežívať chladnejšie obdobie. Je však veľmi pravdepodobné, že zmeny v počasí a klíme sú nevratné. Prirodzené faktory (okrem slnečnej aktivity napríklad mohutné sopečné erupcie) môžu iba prechodne zmierniť všeobecný rast teploty. Je však len otázkou času, kedy teplota začne opäť prudko stúpať.

debata chyba