Gruzínci: nahí v tŕní

GLOSA: Keď ruské jednotky prekročili hranice Južného Osetska a namierili si to hlbšie do gruzínskeho vnútrozemia, zavládla panika. Nielen v Tbilisi. Potom čo sa Rusi zastavili 30 kilometrov od hlavného mesta, však nastalo prekvapivé ticho a možno u niekoho aj sklamanie. Vo Washingtone sa čoskoro vynašli – je to zásluha rozhodného postoja USA, ktoré ako spojenec Gruzínska podporuje demokratické zriadenie v krajine a je proti "ruskej agresii".

18.08.2008 09:41
Gruzínsko, Rusko, vojna Foto: ,
Ruskí vojaci z oddielov, ktoré sú rozmiestnené 40 kilometrov od gruzínskeho hlavného mesta Tbilisi.
debata

Dokonca podľa niektorých politológov brzdu na ruskej vojenskej mašinérii zatiahla šéfka americkej diplomacie, ktorá ešte za horúca zamierila do Tbilisi.

Jednou z odpovedí, prečo si to ruskí generáli napokon „rozmysleli“ a prečo spomaľujú ústup do postavenia spred konfliktu, treba pravdepodobne hľadať v pragmatickej snahe podrobne naštudovať obsadený terén. Z pohľadu Rusov ide vlastne o akési nárazníkové pásmo pre Južné Osetsko i Abcházsko. Nič nie je lepšie, ako priamo na mieste sa pozrieť pod pokrývku gruzínskej armády. Do kasární a muničných skladov. „Prevetrať“ strategické objekty. Aj takú podobu môžu mať tvrdenia Moskvy o „dodatočných bezpečnostných opatreniach“.

Dôvodom spomínaných aktivít Moskvy je pravdepodobne snaha vylúčiť akékoľvek viac či menej nepredvídané udalosti, ako to bolo v prípade „víkendovej vojny“. Rusi totiž sotva túžia dožiť sa nejakých ďalších prekvapení z politickej a vojenskej kuchyne saakašviliovcov. A tak po prehratej vojne budú Gruzínci nielen dlho čakať na svoju územnú celistvosť, ale budú ako nahí v tŕní. Prečítaní od a po z. Aj to je jeden z výsledkov Saakašviliho hurápolitiky, ktorou chcel riešiť pálčivé vzťahy s Ruskom.

Externé odkazy
debata chyba