Skutočná guráž

Hľadanie pokladov má vo filme a v literatúre vždy príchuť dobrodružstva. V prípade národného pokladu, ktorého zbierku iniciovala Matica slovenská, cítiť už len pachuť, lebo spôsob, akým boli tieto peniaze spravované, je šlendriánstvo najhrubšieho zrna.

29.07.2012 22:00
debata

Keď sa dnes nový matičný predseda Marián Tkáč usiluje zistiť, aký je stav „kovovej časti“ pokladu, je to ako by sa snažil vypáčiť druhé dno dávno vyrabovaného trezora.

Takmer s istotou sa dá povedať, že prevažná časť peňazí, ktoré predchádzajúce vedenie investovalo do Podielového družstva Slovenské investície, je nenávratne stratená, lebo družstvo skrachovalo.

Kam tieto peniaze odtiekli, sa s najväčšou pravdepodobnosťou už nikdy nedozvieme. Nejde o nič nové – peniaze zo zbierok majú na Slovensku jednu zvláštnu vlastnosť – zvyknú sa vypariť skôr, než sa stihnú použiť na daný účel (napr. slávny Alweg zo 60. rokov).

Napriek tomu, že ide o škandál, a najmä hazard s dôverou občanov, peniaze zo zbierky predstavujú menej, ako Matica dostáva každoročne zo štátneho rozpočtu (minulý rok to bolo 1,49 milióna eur a v časoch mečiarizmu táto suma dosahovala až 5 miliónov!).

Aj keď Matica je od roku 1997 „verejnoprávna ustanovizeň“, v skutočnosti sa často správala ako predĺžená ruka SNS, ktorá je mimochodom jej kolektívnym členom…

O rok si pripomenie 150. výročie jej vzniku – je to ideálna príležitosť prehodnotiť vzťah štátu k tejto inštitúcii a najmä spôsob jej financovania. Keď napríklad v Slovinsku môže tamojšia Matica fungovať ako nezávislé vydavateľstvo, prečo by to nemohla robiť i tá naša (navyše, keď vlastní i tlačiareň) a popri tom sa uchádzať o granty?

Lenže na to by naši politici museli mať skutočnú guráž. S výnimkou Milana Kňažka, ktorý oddelil Národnú knižnicu od Matice, ju zatiaľ v sebe nenašiel nik.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba