Trhové riešenia

Stalo sa to už asi každému: do autobusu nastúpi starší človek. Uvoľniť mu miesto? Ak uvoľním, znamená to pre mňa určité nepohodlie. Navyše si môžem byť takmer istý, že v autobuse sú aj takí, ktorí miesto nikdy neuvoľňujú.

30.03.2011 12:00
debata (11)

Pritom existuje jednoduché riešenie. Ak by vám starší človek ponúkol menšiu sumu, napríklad 50 centov, vaše nepohodlie by bolo kompenzované. A problém, „čo s tými, čo sa iba vezú“, by zmizol – kto neponúkne miesto, prerobí.

Trhový postup tak ľahko vyriešil problém lokálneho optima. Navyše, každá ďalšia obdobná situácia je už jednoduchšia. Ľudia začnú vnímať, aká je „bežná cena“ a aukcia tak prebehne rýchlejšie.

To je iba jeden z príkladov, ako nám zavedenie trhu zjednoduší život. Ostáva už len otázka, prečo sa ekonomicky nesprávame častejšie. Krajinám prináša vždy materiálny blahobyt využívanie ich komparatívnej výhody. Tá slovenská je jasná – poskytovanie lacnej pracovnej sily pre priemyselnú výrobu. Prečo sa tomu vláda naplno neprispôsobí?

Vo vzdelávacej politike treba uznať, že z dejepisu a sociológie sa nenajeme a tak treba takéto a podobne nezmyselné predmety zrušiť. Deti nútime učiť sa slovenčinu, po ktorej nie je vo svete nijaký dopyt. Slovenský jazyk nemá oproti angličtine šancu a vláda by mala konečne prijať dlhodobú stratégiu jeho zrušenia.

Alebo populačná politika. Každá generácia počas svojej mladosti znižuje potenciálny hrubý domáci produkt, ktorý sa rovná výpadku pracovnej sily matiek. Jednoducho, v bohatších štátoch rodiť a vychovávať deti nemá zmysel. Pri rozdiele nákladov je oveľa efektívnejšie pracovnú silu dovážať.

A teraz vážne. Vzývanie trhu dokáže byť neuveriteľne otravnou činnosťou. Nefunguje verejnoprávna televízia? Sprivatizovať! Školstvo? Vyriešime medzinárodným tendrom na učebnice a pridaním angličtiny.

Áno, trh potrebujeme, pretože je zdrojom inovácií. Dáva zároveň určitú slobodu, čo môže byť hodnotou samou osebe. Ale myslieť si, že na každú spoločenskú dilemu možno odpovedať univerzálnym zaklínadlom „trh“, je choré. Podobne, ako predpokladať, že ľudia sa správajú, alebo by sa mali správať za každých okolností ako bytosti kalkulujúce na základe veľmi špecifickej, vysoko štylizovanej racionality.

Často to vedie k pokriveným výsledkom. Vidíme to v anglosaských krajinách. Prudký rozpad spoločenských štruktúr či hodnôt v dôsledku pôsobenia „trhu“ vedie, naopak, k požiadavkám čoraz represívnejších pravidiel.

Tvrdá priemyselná reštrukturalizácia v Británii v 80. rokoch minulého storočia viedla k vytvoreniu komunít s obrovským problémom sociálnej vylúčenosti a následne kriminality. Briti preto zaviedli tvrdý systém represie. Niektoré prvky sú pre Európana z kontinentu až nepochopiteľné.

Napríklad forma trestných rozkazov ASBO (anti-social behaviour order). Sudca môže niekomu zakázať určité správanie, napríklad zdržiavať sa v určitý čas na určitých miestach. Zmyslom je nejako si poradiť s obrovskou masou sociálne vylúčenej mládeže, ktorá sa v teplákoch poneviera po uliciach a robí neporiadok.

Jednoducho, ničenie spoločenských štruktúr a konvencií v mene trhu sa nám môže dlhodobo veľmi vypomstiť. Treba sa nad tým aspoň občas zamyslieť.

11 debata chyba