Za čo Most kritizovať a za čo nie

Nad koaličnými vzťahmi sa sťahujú nové mraky. V centre pozornosti je tentoraz Most-Híd, táto "piata kolóna Smeru", ako ju kedysi ohodnotil Mikuláš Dzurinda. Iveta Radičová sa chystá "riešiť" stranu Bélu Bugára na niektorej z nasledujúcich koaličných porád.

10.09.2010 21:10
Béla Bugár, Most Foto:
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár
debata (9)

Ak chce premiérka Bugára skritizovať za pokusy posadiť na Pozemkový fond široko-ďaleko známych „hacienderov“, urobí absolútne správne. Prípad nominantky na šéfku Trnavskej teplárenskej bol podobný: pokiaľ sa dotyčná vyznamenala čudnými obchodmi ešte na čele Bratislavskej teplárenskej, potom pre Most musí platiť to isté, čo v prípade Pozemkového fondu.

Lenže ak by mala byť kritika Bugára pre nomináciu Ruženy Lovasovej založená na tom, že „Most si osvojuje smerákov“, potom tu niečo začína smrdieť. A v prípade kauzy firmy Hayek Consulting, ktorú odmeňovalo ministerstvo financií, keď bol na jeho čele Ján Počiatek, začína zápach udierať do nosa.

Čo to tu zaváňa? Známa axióma cenzorov a inkvizítorov: „Keď to robili oni, bol to zločin. Keď to robíme my, je to pre dobro ľudstva“.

Na tom, že naši hayekovci urobili dobrý kšeft s Počiatkom, sú zaujímavé dve otázky: prvou je, či sa pri výrobe brožúr a prednášok naozaj tak nadreli, aby to muselo stáť toľké peniaze. Inými slovami, či Ivan Švejna a spol. nespravili starý známy tunel, pri ktorom sa zinkasujú státisíce za práce typu „výroba loga“ a podobne. Takže treba zistiť – rovnako ako pri podobných kauzách Smeru či SNS – čo vlastne ministerstvo financií oprávňovalo honorovať hayekovcov sumičkou 1,4 milióna eur. A stanoviť zodpovednosť konkrétnych ľudí.

Druhou otázkou je, ako si hayekovskí koryfeji minimálneho štátu zdôvodnia, že im nesmrdia peniaze z vreciek daňovníkov, pokiaľ ide o ich vlastné živobytie. To je však najmä otázka pre ľudí, ktorí ich teórie počúvajú ako slovo sväté. Napokon, svet je plný rôznych chytrákov, ktorí sú ideologicky nezmieriteľní vtedy, keď majú kárať iných, no sami k sebe bývajú o poznanie tolerantnejší. Aj expertov, ktorých v chápaní skutočného kapitalizmu, trhu a podnikania často pretromfne priemerný majiteľ bagetérie.

V čom je teda problém inkvizítorov? V tom, že keď robí čistky „nepriateľ“, sú vrcholne pobúrení. Od „svojich“ však žiadajú to isté. A pobúrení sú, naopak, vtedy, keď si niekto z nich dovolí nelustrovať ľudí podľa straníckeho kľúča. Jan Fojtík blahej pamäti môže byť na svojich mentálnych nasledovníkov vskutku hrdý…

Zhrňme si to. Keď robil na úradoch a v štátnych firmách politické čistky Smer, aby si tam dosadzoval len sebe blízkych ľudí, bolo to neprijateľné. Neprijateľnosť takého počínania sa však nemení tým, že dnes nevládne Smer, ale niekto iný. A nezmení sa ani v žiadnej ďalšej konštelácii.

Dúfajme, že premiérka to vie a že jej kritika Mostu sa začne a skončí tým, čím má: podozrivými obchodmi a kšeftami.

9 debata chyba