Novodobý chlieb a hry

Majstrovstvá sveta vo futbale a tenisový Wimbledon vo mne vyvolávajú pocit, že zažívame niečo podobné ako Rimania, keď sa ich veľkolepá ríša začínala rozpadávať. Mali síce postarané o chlieb aj o hry, ale dni rozkvetu Ríma už boli minulosťou.

11.07.2014 22:00
debata (1)

Špičkoví športovci už dlhé desaťročia, ale najmä dnes, patria medzi celebrity. Vďaka tomu si užívajú život na spoločenskom a sociálnom vrchole. Príbehy ich životov, statusy na sociálnych sieťach alebo obyčajnú reklamu na hodinky sledujú stovky miliónov ľudí. Ich zárobky prekonávajú azda iba rockové hviezdy a vrcholoví bankári. Ceny za prestupy medzi futbalovými klubmi sa šplhajú do neuveriteľných výšok a stále stúpajú. To všetko umožňuje obrovský záujem, s akým masy pasívne konzumujú vrcholový šport.

Zábava a relax po náročnom dni sú v poriadku. Od mnohých sa ani viac čakať nedá. Napokon ten, kto športuje, hoci iba pasívne, málokedy protestuje v uliciach a sotva hádže Molotovove koktaily. Čo ak sme však práve teraz v situácii, keď by mali problémom, ktoré sa dlhodobo hromadia, venovať náležitú pozornosť aj masy ľudí, no tie venujú prakticky všetok svoj voľný čas zábave? Čo ak práve teraz čelíme problémom, ktoré vznikajú v dôsledku apatie verejnosti a bez nej sa sotva vyriešia?

Nie je tajomstvom, že v krajine usporiadateľov futbalových majstrovstiev protestujú proti neznesiteľným pomerom desaťtisíce občanov. Pred niekoľkými mesiacmi ich bolo na uliciach a námestiach viac ako milión. Jedným z dôvodov boli obrovské náklady spojené so šampionátom. Na nevyhnutné potreby rodín peniaze nie sú, ale na šport sa ich vždy nájde dosť.

Situácia sa zďaleka nevyvíja vážne iba v Brazílii. V posledných dňoch sme boli opäť svedkami masových demonštrácii v štátoch ako Veľká Británia, Francúzsko, Španielsko, Grécko… Dôvody sú veľmi podobné: rastúce životné náklady a klesajúce príjmy.

Blízky východ sa stal dejiskom najhorších činov, akých sú ľudia schopní: krviprelievania a genocídy. Irak, krajina s najväčšími zásobami ropy, upadá po odchode amerických vojsk do občianskej vojny a etnického násilia. Obsadenie najväčšej ropnej rafinérie teroristami (tak ich zvykneme nazývať) by malo znepokojovať aj nás. Ceny ropy na svetových trhoch ihneď poskočili nahor. Takmer s istotou hrozí, že sa do konfliktu zapoja ďalšie štáty, podobne ako sa nepokoje v Iraku rozšírili zo susednej Sýrie, ktorá sa zmieta v občianskej vojne.

Blízko od nás prebieha podobný „energetický“ konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom. Ani tu nesvitá na zlepšenie situácie. Stále nie je jasné, ako si Európa poradí s odstavením dodávok zemného plynu z Ruska.

Dalo by sa pokračovať s vymenúvaním komplikovaných javov, ktoré možno na prvý pohľad vyzerajú izolované a nevýznamné, ale naznačujú dlhodobý trend: súčasný životný štýl väčšiny ľudstva je neudržateľný. Neudržateľná je obrovská spotreba prakticky všetkých zdrojov, ich stenčujúce sa zásoby sú skutočnou príčinou rastu extrémizmu a napätia medzi krajinami aj v ich vnútri.

Čo keby sa ľudia menej venovali sledovaniu športu a iným formám pasívnej zábavy? Nezostalo by im viac času na naozaj dôležité témy dneška? Ale to je zrejme dosť naivná predstava. Najmä po náročnom pracovnom a stresujúcom dni zväčša málokto rozmýšľa o chudobe v Brazílii, o násilí v Iraku či na Ukrajine. Unavujú nás ustavične protesty „menej úspešných“ rozhnevaných ľudí. Nechceme počuť o krutých „teroristoch“ a hladných deťoch. Chceme si iba pozrieť dobrý futbal v podaní niekoľkých vyvolených, ktorí pred podobnými problémami zatiaľ unikajú.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Brazília #Rusko #plyn #Irak #šport #Ukrajina #MS vo futbale 2014