Eurokomisári v konflikte záujmov

15.10.2014 22:00

Definitívne zloženie Európskej komisie bude čoskoro známe, komisárky a komisári sa budú môcť začať venovať svojej práci. Čo je však skutočne jej náplňou a čie záujmy noví členovia komisie zastupujú?

Organizácia Dohľad nad korporátnou Európou (Corporate Europe Observatory, CEO), ktorá sa zameriava na vplyv korporácií na inštitúcie Európskej únie, sa v posledných týždňoch venovala práve im a možnému konfliktu záujmov.

Hlavným terčom CEO bol budúci britský komisár zodpovedný za finančnú stabilitu, finančné služby a kapitálové trhy Jonathan H. Hill. Člen Konzervatívnej strany a doterajší predseda Snemovne lordov má bohaté skúsenosti s pohybom medzi podnikateľskou sférou a politikou. Naposledy spoluzakladal lobistickú firmu Quiller Consultants a sprostredkovane má podiel v podobnom bruselskom podniku Grayling. Roku 2013 podľa Daily Telegraph Hill ako minister školstva intervenoval, aby štát predal Tescu štátne školské ihriská, pričom tento hypermarket bol v tom čase klientom Quilleru. Ďalšími jeho klientmi sú napríklad sýrska opozícia alebo Spojené arabské emiráty. Napriek tomu, že sľúbil, že predá svoj podiel v lobistických firmách, otázkou ostáva, komu bude patriť Hillova lojalita, či občanom, alebo korporáciám EÚ, prípadne dokonca vládam iných štátov.

Druhým hlavným tŕňom v oku kritikov bruselskej korporátnej loby je Miguel A. Cañete, člen španielskej pravicovej Ľudovej strany. Vo svojej doterajšej kariére bol obvinený z konfliktu záujmov v oblasti poľnohospodárstva a stavebníctva, hlavný problém tohto budúceho komisára pre klimatickú zmenu a energiu sa však týka práve jeho portfólia. Napriek tomu, že podľa etického kódexu európskych komisárov by nemali mať v oblasti svojho portfólia žiaden finančný alebo rodinný záujem, ktorý by mohol ovplyvniť ich nezávislosť, je Cañeteho syn čelným predstaviteľom v ropných firmách Petrolífera Dúcar a Petrologis Canaris a jeho švagor je ich novým riaditeľom. Problematické nie je len rodinné prepojenie, ale aj to, že v minulosti sa obe firmy podieľali na štátnych zákazkách, hoci Cañete ako poslanec španielskeho parlamentu deklaroval pravý opak.

Tretím potenciálnym členom komisie (pre portfólio životné prostredie, námorné záležitosti a rybolov), ktorý by sa mohol dostať do konfliktu záujmov, je maltský minister turizmu a člen Strany práce Karmenu Vella. Okrem vysokých pozícií v hotelierskych a stavebných firmách je zaujímavé najmä jeho pôsobenie ako člena správnej rady bez výkonnej funkcie v najväčšej svetovej internetovej stávkovej kancelárii Betfair, ktorá lobuje aj v Bruseli. Nemenej problematické je, že sa Vella vzdal podielu v turistickej agentúre Orange Travel Group až v deň, keď sa minulý rok stal ministrom turizmu. Je otázne, čie záujmy v oblasti životného prostredia bude zastávať, ak tento biznis opustil pred takým krátkym časom.

Kritici a kritičky korporátnej loby nachádzajú problematické prepojenie biznisu a politiky aj v prípade Portugalca Carlosa Moedasa. Ten po vypuknutí krízy vo svojej krajine zaviedol výrazné fiškálne škrty a okrem iného pracoval aj pre Goldman Sachs. Kontroverzný francúzsky socialista Pierre Moscovici, navrhnutý na portfólio hospodárskych a finančných záležitostí, daní a colnej únie, bol zas do roku 2012 viceprezi­dentom francúzskej lobistickej organizácie, zastupujúcej záujmy priemyslu aj v Bruseli, Cercle de l’Industrie.

A napokon budúca česká komisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľa a rovné príležitosti Věra Jourová sama síce v konflikte záujmov nie je, ale je otázne, či jej stranícky šéf Andrej Babiš nebude mať dosah na – pre neho kľúčový – rezort ochrany spotrebiteľa. Nejaké paštéty plné éčok môžu byť pre novú komisárku dôležitejšie ako zdravie ich konzumentov.

To, že korporátna moc je kľúčovou súčasťou politického centra EÚ v Bruseli, dokazuje nejedna štúdia. Ostatne roku 1999 pre korupčné škandály rezignovala celá Santerova komisia a významný vplyv priemyselníkov združených v organizácii Európsky okrúhly stôl na vytvorenie jednotného trhu únie je známy ako príklad schopnosti biznisu utvárať celé politiky EÚ. Na túto tému vyšiel roku 2003 preklad knihy Odvrátená strana EÚ: Európa v réžii nadnárodných korporácií. Zdá sa, že ani v novej komisii o reprezentantov biznisu núdza nebude. Naozaj sa dá od nich očakávať, že budú zastupovať v prvom rade záujmy voličov a voličiek?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Európska komisia #eurokomisár
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box čierna kocka "L" červené ruže

Flower box čierna kocka "L" červené ruže

33,99
Elite červené ruže

Elite červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk