V záchytnom stredisku v Sýrii sexuálne napadli muža, aby ho potrestali za jeho skutočnú alebo vymyslenú politickú príslušnosť. Jedna žena v Bosne každý deň prechádza okolo miesta, kde ju pred dvadsiatimi rokmi počas vojny znásilnili. V takejto realite na celom svete žijú ženy, deti a muži, ktorí čelia hrozbe sexuálneho násilia v konfliktoch.
Vlani sa v boji proti tomuto typu násilia podarilo dosiahnuť veľký pokrok. V júni 2014 sa v Londýne na globálnom summite pre ukončenie sexuálneho násilia v konfliktoch stretli tisícky politikov, výskumníkov, aktérov občianskej spoločnosti a bývalých obetí, aby obnovili záväzok ukončiť toto porušovanie ľudských práv.
Minuloročný úspech sa však, žiaľ, stretol aj s novými a hrozivými problémami. Násilná extrémistická skupina Boko Haram sa na titulky novín dostala pre únos 276 školáčok z internátu v Nigérii a pre zneužívanie žien a detí, ktoré je pilierom jej doktríny. ISIL si ako ďalší cieľ vybral ženy z etnicko-náboženskej komunity jezidov v severnom Iraku. Chytajú ich po stovkách a nútia k sexuálnemu otroctvu.
Tieto násilné extrémistické skupiny sú desivé svojou organizáciou a dômyselnými spôsobmi pri zneužívaní žien na územiach pod kontrolou ozbrojených radikálov. Využívajú ich ako odmeny pre bojovníkov a potom tieto zločiny zverejňujú na sociálnych sieťach, aby prilákali nových členov. Spôsob, akým používajú technológie 21. storočia, sa dostáva viac do povedomia a zároveň im pomáha šíriť ich stredoveký odkaz do celého sveta.
Tohtoročná správa OSN o sexuálnom násilí v konfliktoch dokumentuje ohavné zločiny na celom svete podobné týmto. Nenájdeme v nej len podrobný opis šokujúcej brutality, ktorej čelíme, keď bojujeme za zastavenie používania znásilňovania ako vojnovej zbrane, ale aj ponúkané riešenia. Správa podčiarkuje dôležitosť budovania kapacity systémov občianskej a vojenskej spravodlivosti a vyzdvihuje širšiu spoluprácu potrebnú na posilnenie inštitucionálnych záruk voči beztrestnosti. V krajinách, ktoré správa pokrýva, v posledných rokoch obžalovali, súdne stíhali a usvedčili z obvinení sexuálneho násilia v konfliktoch vojenskí a policajní úradníci.
Správa taktiež zdôrazňuje, že je potrebné, aby sa tento druh násilia zaradil do procesu rokovaní o prímerí a mieri a aby páchateľov vyňali z amnestie. Navrhuje vyslanie väčšieho počtu žien v rámci mierových jednotiek do konfliktného prostredia a ich zvýšenú účasť vo všetkých procesoch udržania a budovania mieru.
Súčasťou riešenia je aj zabezpečenie, aby sa naplnila akútna potreba zvýšeného počtu lekárskych, psychosociálnych, právnych a ekonomických služieb a podpory tým, čo tieto situácie prežili. To by im malo pomôcť opätovne si vybudovať svoje životy.
Minulý rok nám ukázal, že vďaka politickej vôli a neustálym krokom a opatreniam dokážeme v tejto oblasti zvrátiť vývoj. Napriek tomuto pokroku však medzinárodné spoločenstvo musí obnoviť svoj záväzok a zdvojnásobiť úsilie na ukončenie beztrestnosti páchateľov, zabezpečenie spravodlivosti a odškodnenia pre obete a posilnenie právneho štátu tak, aby nevinní ľudia už viac neboli tejto hrozbe vystavovaní.
Výzvy pred nami sú veľké, ale v stávke sú životy tisícok ľudí na celom svete, budúci mier a bezpečnosť našej globálnej komunity. Tento boj nemôžeme prehrať.
Autorka článku je zástupkyňa generálneho tajomníka OSN a jeho osobitná predstaviteľka pre sexuálne násilie v konfliktoch.