Vyhlásenie spisovateľov k výsledkom volieb

Výsledky parlamentných volieb odhalili hĺbku frustrácie a bezmocnosti veľkej časti našej spoločnosti. Signalizujú rast vplyvu demagógie a jej reprezentantov – politických dobrodruhov, ktorí zavrhujú základné princípy demokracie a humanity, šíria nenávisť, hlásia sa k totalitnému režimu vojnovej Slovenskej republiky a odmietajú začlenenie Slovenska do euroatlantických štruktúr.

21.03.2016 13:00
debata (2)

Na takomto lživom ideovom základe a pri absencii argumentov a reálnych východísk sľubujú občanom riešenie politických, hospodárskych, sociálnych i kultúrnych problémov spoločnosti. Podobne ako fašistický režim na Slovensku v čase druhej svetovej vojny zneužívajú na svoje ciele nacionálnu a náboženskú rétoriku. Varujúcim signálom je, že tieto tendencie nachádzajú veľký ohlas v spoločnosti vrátane mladých ľudí.

Politické, hospodárske, kultúrne i cirkevné elity svojou nevšímavosťou, ľahostajnosťou a sebectvom podcenili nebezpečenstvo infiltrácie fašistickej ideológie do vedomia verejnosti. Po tragických skúsenostiach s dvoma totalitnými režimami z minulého storočia by sme si mali uvedomiť, že o demokraciu, napriek všetkým jej nedostatkom, sa musíme sústavne usilovať, že ju treba chrániť a kultivovať. Nie je to ľahké, ale je to jediné východisko zo súčasnej spoločenskej krízy.

My členovia Klubu nezávislých spisovateľov sme ochotní čeliť prejavom rasovej nenávisti a indoktrinácii založenej aj na zámernom falšovaní novodobej histórie. Radi prídeme na diskusie do škôl, knižníc a kultúrnych stredísk, aby sme sa najmä s mladými ľuďmi podelili o naše vedomosti, skúsenosti a morálne postoje, aj o odkaz tých, ktorí sa vo veľkej miere zaslúžili o našu dnešnú slobodu.

Nechceme mlčať a prizerať sa. Chceme – aj svojimi literárnymi dielami – presviedčať, dávať nádej. Nádej, že moderné Slovensko vie a môže byť iné: ľudskejšie, kultivovanejšie, otvorenejšie.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #demokracia #humanita #Klub nezávislých spisovateľov #fašistická ideológia