Orgie lobizmu v Británii

13.09.2016 09:00

Po prvotnom porovnávaní novej britskej premiérky s jej predchodcami sa postupne ukazuje, čo sa v kráľovstve zmení a čo zostane pevne na svojom mieste. Keď sa Theresa Mayová ujala v júli svojho úradu, vyhlásila boj proti nerovnostiam a chcela skoncovať s privilégiami v politike. No reči sa hovoria a chlieb sa je.

Na začiatku októbra sa má konať stranícka konferencia toryovcov, na ktorú pozvali firemných manažérov, biznismenov a lobistov z celej Veľkej Británie. Majú možnosť zakúpiť si miesto na spoločnom obede s Mayovou, na večeri s ministrom financií alebo sa stretnúť pri okrúhlom stole s jednotlivými ministrami.

Britskí občania už strácajú ilúzie o tom, že by establišmentoví politici dokázali čeliť záujmom mocných korporácií.

Vstupenka stojí 3 150 libier a ponuka je pre všetkých zástupcov podnikateľskej sféry, ktorí sa chcú zapojiť do diskusie s vysokopostavenými konzervatívcami. Samozrejme, pre tých, čo si to môžu dovoliť.

Prax vyberania vstupného pre predstaviteľov súkromných firiem sa objavila už za Davida Camerona. Lístok na „biznis deň“ Konzervatívnej strany stál vlani 2 500 libier a zahŕňal stretnutie s bývalým premiérom i ministrom financií.

Mayová napriek svojmu prísľubu zrejme nehodlá skoncovať s prístupom Cameronovej garnitúry k lobizmu. Deje sa to v čase, keď britskí občania už strácajú ilúzie o tom, že by establišmentoví politici dokázali čeliť záujmom mocných korporácií.

Toryovci v tom však nie sú sami. Labouristi majú tiež svoje biznis fórum, ktoré sa odohrá na konci septembra a dvojdňová vstupenka naň vyjde na 899 libier. Liberálni demokrati išli s cenou dole po tom, čo strana stratila vplyv a odišla z vlády. Účasť na ich biznis dni stojí iba 240 libier oproti 800 librám v minulom roku.

Aj keď by politické strany organizovali tieto konferencie z čisto pragmatických dôvodov – získať finančné prostriedky pre svoje fungovanie – nijako nemožno ospravedlniť iné náznaky, ktoré poukazujú na skutočný vplyv lobizmu pri tvorbe politík v Británii.

Viac ako tucet ministerských poradcov vrátane šéfa Mayovej štábu len nedávno opustil svoje pozície v korporátnej lobby a prešli do štátnych funkcií. Ministerka medzinárodného rozvoja Priti Patelová bola lobistkou pre British American Tobacco a Diageo, minister pre záležitosti vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ George Bridges loboval pre Corporation of London. Jeho štátny tajomník Robin Walker bol partnerom vo Finsbury, jednej z veľkých britských lobistických firiem, ktorú riadi brat ministerky vnútra Amber Ruddovej.

Lobistická spoločnosť Hanover má až štyroch svojich bývalých pracovníkov na pozíciách ministerských poradcov a jedného na poste ministra. Jej súčasnými klientmi sú Goldman Sachs, ťažobné spoločnosti, firmy produkujúce sladené nápoje, americký farmaceutický priemysel vrátane spoločnosti Pfizer. Týmto firmám zrejme teraz nebude robiť ťažkosti dostať svoje záujmy do centra rozhodovacieho procesu.

Britská korupcia má svoje špecifiká. Podstata jej fungovania spočíva v množstve sietí, známostí a kontaktov, ktoré zamorujú Westminster: politici majú priateľov, ich priatelia majú priateľov a niektorí z nich si kúpia obed s premiérkou, píše komentátor Guardianu Simon Jenkins. No a predovšetkým, celé sa to deje v tajnosti.

Od Mayovej sa bude vyžadovať, aby urobila niečo, o čom jej predchodca iba hovoril. A síce otvorí lobovanie verejnej kontrole, zavedie riadny register lobistov a odkryje, kto lobuje pre koho a za čo.

Obrovský počet lobistov korporácií obklopujúci Mayovú a jej kabinet prehlušuje verejný záujem a požiadavky občanov. Počet členov profesijnej asociácie lobistov sa od 90. rokov zvýšil z päť na 80 a jej príjmy stúpajú závratnou rýchlosťou. To len demonštruje, že demokracia je stále na predaj.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#korupcia #Veľká Británia #lobizmus #Theresa Mayová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku