Kremeľ a dezinformačná bublina

Dezinformácie a konšpiračné teórie kolujú na sociálnych sieťach odnepamäti. Cielená dezinformačná kampaň sa však v českej verejnej debate naplno rozvinula až po ruskej anexii Krymu. Tá bola budíčkom, aby sme túto kampaň začali vnímať ako reálnu spoločenskú hrozbu, ktorej cieľom je oslabiť dôveru v liberálnodemokratické inštitúcie a tradičné médiá.

01.12.2017 09:00
debata (12)

Potvrdzuje to aj Bezpečnostná informačná služba (BIS), podľa ktorej je infraštruktúra dezinformačných operácií na území Česka pomerne rozvinutá. BIS v posledných troch rokoch zaznamenáva najmä rastúcu intenzitu tzv. vplyvových operácií Ruskej federácie, zahŕňajúcu „utajenú infiltráciu českých médií, internetu a masívne produkcie ruskej štátom riadenej distribúcie propagandy a dezinformácií". Cieľom je oslabenie informačného potenciálu českej verejnosti.

Súčasťou dezinformačnej scény je veľa osôb a subjektov, ktoré priamo alebo nepriamo slúžia záujmom Kremľa. Ich aktivity spôsobujú to, že už asi štvrtina Čechov verí dezinformáciám a dezinformačným projektom viac ako tradičným médiám.

V Česku existuje zhruba štyridsať relevantných dezinformačných a manipulatívnych webových platforiem, na ktorých pôsobí skupina komentátorov žijúcich vo svete najrôznejších sprisahaneckých teórií a dezinformácií. Pre tieto pseudonovinárske projekty je typická inklinácia k Rusku a spochybňovanie či odpor ku geopolitickej príslušnosti krajiny k Západu. Vďaka tomu si udržujú pomerne stabilnú čitateľskú základňu, nehľadiac na nízku informačnú hodnotu. Aj keď niektoré zo serverov nepatria medzi prokremeľské, svojím bojom proti systému či spoločnému nepriateľovi – ako sú USA a EÚ – sa stávajú ich spoluhráčom. Ideológia však nie je jedinou motiváciou pre ich činnosť, tou môže byť aj finančný zisk, ktorý servery majú z reklamy a priamych darov.

Cieľom dezinformačnej kampane v Česku je oslabiť dôveru v liberálnode­mokratické inštitúcie a tradičné médiá.

Čo sa týka fungovania týchto webov, nie všetky sú priami tvorcovia dezinformácií. Vzhľadom na to, že sa vzájomne podporujú v „boji" proti tradičným médiám a establishmentu a preberajú svoje články, sú súčasťou jednej dezinformačnej bubliny. Iba jediný z nich, česká verzia servera Sputnik, má oficiálnu väzbu na Kremeľ. Pri ostatných platformách sa dosiaľ táto väzba nepreukázala.

Ruské štátne médiá ako RT či Sputnik pre viaceré z nich slúžia ako ideový či obsahový zdroj. Vzhľadom na to, že sa v tomto roku početná skupina zástupcov dezinformačných serverov zúčastnila na Všeslovanskom zjazde, ktorý prebehol s ruskou finančnou podporou v Moskve, je však potrebné do budúcnosti počítať s posilňovaním väzieb medzi českou dezinformačnou scénou a ruským vplyvom v ČR.

Významnú úlohu v rámci českej dezinformačnej komunity má množstvo politických spojencov Kremľa. Najvýznamnejším z nich je prezident Miloš Zeman, ktorého aktivity korešpondujú s dezinformačnou kampaňou RF. Pravidelne tlmočí tézy Kremľa a spochybňuje objektivitu tradičných médií (najmä Českej televízie) v prospech dezinformačných platforiem, s ktorými funguje v akejsi symbióze.

Viacero serverov pravidelne obhajuje Zemanove vyjadrenia, prezident im na revanš pridáva kredibilitu a zvyšuje čitateľskú základňu. Zeman sa však aj priamo obklopuje ľuďmi s väzbami na ruskú politiku. V minulosti sa napríklad zúčastnil na konferencii Dialóg civilizácií na ostrove Rodos, ktorú usporadúva blízky priateľ Vladimira Putina a niekdajší činiteľ KGB Vladimir Jakunin. Tam ho okrem iného sprevádzal jeho ekonomický poradca Martin Nejedlý, za ktorého v minulom roku ruská spoločnosť Lukoil zaplatila dlh voči štátu vo výške 32,6 milióna korún.

Dezinformácie pomohli volebnému úspechu krajne pravicovej strany SPD Tomia Okamuru, ktorého kampaň do parlamentných volieb sa zakladala na klamstvách a manipuláciách. Jeho pôsobenie je síce primárne späté s protiimigračnými webmi, svojou rétorikou však podporuje prokremeľskú agendu v Česku. Nielenže sa radí medzi kritikov sankcií voči Kremľu, ale takisto spochybňuje ruskú agresiu.

Súčasťou dezinformačnej komunity je aj bývalý prezident Václav Klaus, ktorý prispieva na proruský konšpiračný server Protiprúd. Tento internetový magazín vlastní jeho niekdajší tlačový hovorca Petr Hájek.

Medzi prokremeľských spojencov patria aj viacerí členovia ČSSD a veľká časť zástupcov KSČM. Práve poslanci za túto stranu Zdeněk Ondráček a Stanislav Mackovík, nehľadiac na oficiálny postoj ČR a EÚ odsudzujúci ruskú agresiu, sa vydali cez Rusko do oblasti Donecka ovládaného proruskými separatistami. Obaja tým spochybnili územnú celistvosť Ukrajiny, čo malo ohlas v Rusku, kde túto návštevu médiá prezentovali ako oficiálnu českú delegáciu. Vedenie Poslaneckej snemovne ani české ministerstvo zahraničia však neboli o ceste vopred informované a rokovania oboch poslancov odsúdili.

Aktérov ruského vplyvu nájdeme aj medzi mimovládnymi organizáciami. Najvýznamnejšou z nich je Inštitút slovanských strategických štúdií. Ako vidieť, česká dezinformačná scéna je veľmi pestrá a vzájomne previazaná.

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #dezinformácia