Malý alebo veľký krok?

, 04.05.2018 09:00

Po zimných olympijských hrách v Južnej Kórei prichádza politický odmäk. Prvýkrát od rozdelenia polostrova sa vodca KĽDR vypravil južne od 38. rovnobežky. Priateľsky sa tam porozprával so svojím prezidentským náprotivkom, hoci pchjongjanská propaganda nazýva vrcholných predstaviteľov Soulu bábkami amerického imperializmu alebo vojnovými štváčmi.

O to práve ide. Z hľadiska medzinárodného práva sa na rozoštvanom území bojuje od roku 1950, keď vypukol krvavý konflikt. Voľný dôsledok druhej svetovej vojny a priamy produkt bipolarity. Teraz, po toľkých desaťročiach minimálnych vzájomných kontaktov, okrem toho „okorenených" neustálym ozbrojeným napätím, sa predáci oboch štátov jedného národa dohodli, že sa dohodnú. Konečne má nastať mier. Lenže kedy, ak vôbec, a v akej podobe?

Za náhlou veľkorysosťou severokórejskej oligarchie je cítiť nátlak Pekingu, na ktorý zase pôsobí sústredený pres Soulu, Tokia, Washingtonu či Moskvy. Istý účinok mohli mať aj hospodárske sankcie, ktoré v zbedačenému severu Kórey nemôžu spolu pasovať s pokročilým vojenským programom. Nech však pri koreňoch stálo čokoľvek, nastolené rokovania sú nevšedným diplomatickým posunom.

Samotný summit v deeskalačných mantineloch je po „výživnom“ vyhrážaní jadrovými hlavicami zásadným prelomom. Zástupy zahraničných korešpondentov sú preto oslepené a v prospech optimizmu odhadzujú kritické myslenie ako nepotrebnú starinu. Snívajú s otvorenými očami o denuklearizácii polostrova, ba priam o zjednotení.

Samozrejme, ide o idealistický obraz, ktorý sa nesie v duchu hesla: Malý krok cez hranicu, veľký krok pre Kórejčanov. Formálne uzavretie vytúženého mieru je reálne (hoci budú rokovania zdĺhavé a neľahké), no zničenie jadrového arzenálu nemožno očakávať. Prinajmenšom v dohľadnom čase, pretože ide o nezastupiteľnú bezpečnostno-vydieračskú kartu, bez ktorej sa agresívne politické režimy neraz nezaobídu (mimochodom, USA mali roku 1967 na území Južnej Kórey rozmiestnených 950 jadrových náloží).

Formálne uzavretie vytúženého mieru je reálne, no zničenie jadrového arzenálu nemožno očakávať, pretože ide o nezastupiteľnú bezpečnostno-vydieračskú kartu.

Zbraňový aspekt navyše nie je ani tak záležitosťou medzi Soulom a Pchjongjangom, ako medzi ním a Washingtonom, ktorého záruky budú na bezpečnostný pokrok v regióne nevyhnutne potrebné. Čo pri aktuálnej Trumpovej snahe revidovať jadrovú dohodu s Iránom budí pochybnosti. Nehovoriac o faktoch, že Spojené štáty nedávno Kórejskej republike predali vojenský materiál za miliardy dolárov a v krajine majú rozmiestnené tisíce vojakov.

Úplne iluzórna je potom predstava štátoprávneho zjednotenia rozhádaného polostrova, keďže obe entity sú síce etnicky totožné, no hospodársko-politicky nemôžu byť ani rôznorodejšie. Ak by sa predsa ich ekonomiky prepojili, bohatý juh by spadol až na dno a strhol so sebou „lavínu" naviazaných trhov. Čo by si, azda okrem burzových špekulantov nik neprial. V živej pamäti napokon zostali konzekvencie ázijskej hospodárskej krízy z rokov 1997 a 1998.

Znalci ďalekovýchodného veľmocenského koncertu svorne tvrdia, že úprimné úsilie o dosiahnutie mieru je predovšetkým zásluhou premyslených ťahov juhokórejskej hlavy štátu Mun Če-ina.

Výsledky vrcholného rokovania mu vo vlasti vyniesli obrovské uznanie. Najmä staršia generácia – mladší už tak spolupatričnosť s „bratmi" na severe, neprežívajú – nespúšťala zrak z veľkoplošných obrazoviek, na ktorých summit prenášali. O múdrosti prezidenta Muna však svedčí, že sa usiluje vyzdvihnúť mimoriadnu úlohu Trumpa v nastolenom historickom procese…

Pochopiteľne, bolo by skvelé, keby sa vzťahy medzi KĽDR a svetom naďalej rozvíjali. Mohli by sa okrem iného stať príkladom pre iné neuralgické body, na čo vo svojom vyhlásení reflektoval štát Izrael. Súčasne je však zjavné, že v nejakom bode sa proces zastaví a ďalej už nepokročí.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#denuklearizácia #severokórejská kríza
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
38,99
Kytica Letana 13

Kytica Letana 13

87,99
Elite červené ruže a frézie

Elite červené ruže a frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk