Porraimos – rómsky holokaust

02.08.2018 09:00

V oficiálnom kalendári na Slovensku ešte stále spomienkový deň na utrpenie Rómov počas druhej svetovej vojny nefiguruje. A to napriek tomu, že Európska komisia opakovane vyzvala členské štáty, aby si pripomínali genocídu Rómov. Podporila tak uznesenie Európskeho parlamentu z 15. apríla 2015, ktorým bol 2. august vyhlásený za Pamätný deň rómskeho holokaustu (porraimos).

V zdôvodnení sa píše, že uznanie hrozného faktu genocídy Rómov v rokoch 1939 až 1945 je nevyhnutným krokom k tomu, aby sa nastolila spravodlivosť pre rómske komunity a vrátila sa im dôstojnosť a zároveň, aby sa na udalosti druhej svetovej vojny nezabudlo. Platí to aj o rómskych obetiach holokaustu zo Slovenska. Dôležité je na ne nezabudnúť.

Rómov podobne ako Židov tzv. norimberské rasové zákony z roku 1935 klasifikovali ako „element zabraňujúci čistote nemeckej rasy“. Začali vznikať súpisy Rómov a rómskych miešancov. Súčasne sa rozbehli antropologické „výskumy“, ktoré mali potvrdiť správnosť pseudoteórie o vrodenej asociálnosti. Nasledovali nariadenia vylučujúce Rómov zo spoločenského života a ich cielená likvidácia.

Spomienka na genocídu Rómov je apelom na spoločnosť, aby sa neznižovala k rasovo motivovanej nenávisti a násiliu.

Osud Rómov v nacistickom Nemecku ilustruje príbeh boxera Johanna „Rukeli“ Trollmanna (27. december 1907 – 9. február 1943). Stal sa slávnym koncom 20. rokov minulého storočia. Keď bojoval o titul nemeckého majstra 9. júna 1933, vysoko viedol v bodoch nad súperom „árijcom“ Adolfom Wittom, porotcovia nechceli uznať jeho víťazstvo. Diváci sa však vzbúrili, a tak nacistickí predstavitelia boli nútení uznať, že Trollmann bol lepší. O šesť dní mu však majstrovský titul odobrali a neskôr i boxerskú licenciu. Dôvod na to mali jediný: rómsky pôvod.

V roku 1939 Trollmanna odviedli do Wehrmachtu, bol ranený na východnom fronte, ale po návrate do Nemecka ho roku 1941 pre jeho pôvod zbavili i vojenských hodností. V júni 1942 slávneho boxera zatklo gestapo a následne ho internovali v koncentračnom tábore v Neuengamme pod väzenským číslom 9841, kde ho po necelom roku popravili.

Johanna Trollmanna rehabilitovali až v roku 2003 navrátením majstrovského titulu. Pri príležitosti výročia jeho víťazstva na majstrovstvách mu 9. júna 2010 odhalili v berlínskom parku Victoria pamätník, potom aj v rodnom Hannoveri a Drážďanoch.

Podobných príbehov so smutným koncom sú v Európe tisíce, no napriek tomu v povojnovom období príkoria páchané na Rómoch neboli pomenované, odsúdené ani odškodnené. Počas Norimberských procesov v rokoch 1945 a 1946, keď sa súdili najťažšie vojnové zločiny, ani jedno obvinenie sa nevzťahovalo na neľudské zaobchádzanie s rómskym obyvateľstvom. Odhaduje sa, že počas druhej svetovej vojny v Európe zahynulo asi 300– až 350-tisíc rómskych žien, mužov a detí.

Asi najviac Rómov povraždili v koncentračnom tábore Auschwitz – Birkenau na vtedy okupovanom území Poľska. Prvú časť tábora nemeckí nacisti zriadili v roku 1940 a nad vstupnou bránou je dodnes neslávne známy nápis Arbeit macht frei, Práca oslobodzuje.

Rómovia boli internovaní v tzv. cigánskom rodinnom tábore, kde sa na rozdiel od iných častí koncentračného tábora nerozdeľovali rodiny. Deportovali sem asi 21-tisíc ľudí, pričom z nich prežilo necelých dvetisíc. Rodinný tábor slúžil priamo lekárovi Josefovi Mengelemu, prezývanému pre jeho neľudské pokusy na väzňoch anjelom smrti. Napríklad infikoval tehotné rómske ženy a sledoval postup nákazy alebo robil pokusy na dvojčatách.

V lete 1944 bol tzv. cigánsky tábor drasticky zatvorený. Niekoľko stoviek práceschopných väzňov premiestnili do iných koncentračných táborov. V noci z 2. na 3. augusta 2 897 žien, detí, starých a chorých Rómov previezli na dvor krematória a v plynových komorách ich všetkých čakala krutá smrť. Odtiaľ teda pochádza dátum Pamätného dňa rómskeho holokaustu.

Aj na Slovensku si tieto tragické udalosti pripomíname. Od roku 2005 sa každoročne z iniciatívy občianskeho združenia In Minorita koná pietny akt v Banskej Bystrici. Každoročná spomienka na genocídu Rómov počas druhej svetovej vojny znamená nezabúdať na tisíce obetí, ale zároveň je to apel na spoločnosť, aby sa neznižovala k rasovo motivovanej nenávisti a násiliu.

Kiežby sa viac reálií o tejto téme dostávalo aj do škôl a k mladým ľuďom. Možno by sa potom nediali také útoky, ako tie nedávno v Žiline.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#rómsky holokaust #Rómovia #koncentračné tábory
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
28,99
Sweet trsové ružové ruže

Sweet trsové ružové ruže

29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk