Alternatívne verzus štandardné

31.08.2018 12:00

Niektoré zo štandardných médií sa na svojich stránkach často venujú kritike tzv. alternatívnych médií.

V mnohom robia nepochybne užitočnú prácu, pretože tam naozaj niekedy píšu lži, inokedy zase spájajú argumenty účelovo takým spôsobom, že prispievajú k rasizmu v spoločnosti. Je tiež možné, že ich cieľom nie je kvalitnejšia verejná diskusia, ale napríklad iba zisk či presadzovanie ruských geopolitických záujmov.

Problém tejto kritiky zo strany tradičných médií spočíva v tom, že sa vytvárajú dva protiklady a stráca sa v nich komplexnejší prístup. Samotné tradičné médiá v takejto polarizovanej diskusii kritizované nebývajú. Naopak, slúžia ako pozitívny príklad toho, ako by mali všetky médiá fungovať.

Legitimizácia tých „dobrých“

Diskusia o „alternatívach“ tak slúži na to, aby legitimizovala tie štandardné ako „dobré“ tým, že sa stávajú opakom „zlých“. Alternatívnych. A platí to aj naopak. Alternatíva je legitimizovaná tým, že štandardné médiá ju iba kritizujú, ale nediskutujú s ňou. Áno, viaceré alternatívne médiá sú problematické, no ich zneužívanie na sebalegitimizáciu tých štandardných kvalite diskusie o médiách neprospieva.

So štandardnými médiami niečo nie je v poriadku. Začnime kriticky diskutovať aj o nich.

V skutočnosti aj tradičné médiá trpia množstvom problémov. Nedávno dva výskumy ukázali, ako zlyhávajú médiá v Spojených štátoch. Prvým prípadom sú správy o počasí. Napriek tomu, že podľa Svetovej meteorologickej organizácie existuje zrejmý vzťah medzi zmenami klímy a extrémnym teplom, v období medzi januárom a júnom tohto roku sa len sedem percent amerických televíznych správ a iba 18 percent denníkových správ o rekordne vysokých teplotách nejakým spôsobom zmienilo zároveň o zmene klímy.

Podľa jedného z autorov štúdie z organizácie Verejný občan môže mať neschopnosť dať extrémne počasie do kontextu za následok ľahostajnosť ľudí ku globálnemu otepľovaniu. Tento problém však neplatí pre všetky svetové médiá. Napríklad britské BBC a The Guardian na rozdiel od Times a Daily Telegraph ponúkajú svojim divákom a čitateľom viac do kontextu zasadené spravodajstvo v otázke zmeny klímy.

Veľká manipulácia

Podľa druhého výskumu z Alabamskej univerzity tlačené a internetové médiá v USA venovali teroristickým útokom páchaným moslimami v rokoch 2006 – 2015 až o 357 percent viac pozornosti ako závažným trestným činom nemoslimských páchateľov. Tento nepomer je navyše v protiklade k množstvu plánovaných a uskutočnených teroristických útokov.

Útoky boli páchané alebo plánované bielymi ultrapravicovými extrémistami takmer až dvakrát častejšie ako útoky moslimov. Opäť je tu problematický dôsledok na spoločnosť, v ktorej môže narastať strach z islamistického terorizmu a z moslimov samotných, čo môže mať za následok vznik predsudkov a následnú diskrimináciu.

Zdá sa teda, že aj tie najkvalitnejšie médiá sa môžu dopúšťať zlyhaní a novinári, ktorí v nich pracujú, potom môžu mať nemenej zhubný vplyv na spoločnosť ako alternatívne médiá. Príklady Guardianu a BBC nám však ukazujú, že to tak nevyhnutne nemusí byť.

Dôležité je uvedomiť si, o aký typ zlyhania ide. Nejde tu o problémy, ktoré sa štandardným médiám vyčítajú, ako je politická korektnosť či elitárstvo, ba nejde ani o konkrétne omyly alebo lži. Tieto médiá prinášajú pravdu, a predsa zlyhávajú. Svojim čitateľom ponúkajú veľmi problematickú ideológiu, v ktorej počasie nemá nič spoločné s otepľovaním a moslimských teroristov je viac ako nemoslimských.

Treba zdôrazniť, že nezlyhávajú jednotlivci, ktorí by si čokoľvek vymýšľali. Naopak, títo môžu byť úprimní a svoju prácu robiť najlepšie, ako vedia. Zlyhávajú však médiá ako celok. A presne to je hlavný problém štandardných médií: prepájanie malých, izolovaných právd (vonku je teplo, konkrétny moslim sa dopustil terorizmu), ktoré kolektívne vytvárajú jednu veľkú manipuláciu bez toho, aby bola explicitne vyslovená (teplo nie je spojené s otepľovaním, terorizmus páchajú najmä moslimovia).

Odlišné a súčasne kvalitné

Ale pozor, všetky tzv. štandardné médiá majú slepé miesta tohto typu. Ich kritika v zahraničí nie je neobvyklá, len u nás však je veľmi zriedkavá. Kritika alternatívnych médií zlepšuje tým štandardným imidž, pretože vytláča diskusiu o štandardných médiách na okraj. Nemenej dôležité, ako diskutovať o alternatívnych médiách, však je položiť si základnú otázku, čo vlastne od médií chceme? Aké majú byť nami preferované?

Výskumy, ktoré tu citujem, som prebral z kvalitných českých alternatívnych médií – Alarmu a Denníka Referendum. Nejde však o dezinformačné stránky typu Hlavných správ či Zem a vek, ale o alternatívu, ktorá sa usiluje robiť poctivú žurnalistiku.

Pohľad na svet, ktoré tieto kvalitné alternatívne médiá ponúkajú, je v mnohom odlišný od toho, čo ponúkajú tzv. štandardné médiá. Ak tu a aj inde vo svete vzniká takáto poctivá alternatíva, tak je zrejmé, že s tzv. štandardnými médiami naozaj niečo nie je v poriadku. Začnime kriticky diskutovať aj o nich.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#médiá #kritika #islam
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
28,99
Sweet trsové ružové ruže

Sweet trsové ružové ruže

29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk