Babišovi sa rodí súper

09.10.2018 08:00

České voľby do miestnych zastupiteľstiev a tretiny Senátu veľké prekvapenie nepriniesli. Napriek tomu sa pomery do určitej miery prečistili. Prinajmenšom vieme, odkiaľ môže premiér Andrej Babiš čakať najsilnejší opozičný tlak.

Jeho hnutie ANO zvíťazilo vo všetkých krajských mestách. Pohorelo iba v Liberci a Prahe. V nej dokonca skončilo až na piatom mieste. Praha je pritom štát v štáte a v mnohom udáva trend. Stratiť hlavné mesto po tom, čo ho Babiš pred štyrmi rokmi prácne dobyl, je škvrnou na jeho povesti i autorite. Bol to on, kto kedysi vybral neúspešnú primátorku, rodáčku z Bratislavy, Adrianu Krnáčovú. A bol to tento rok opäť premiér, kto v poslednej chvíli vnútil svojim kolegom za lídra podnikateľa Petra Stuchlíka. Českú metropolu následne zaplavila marketingová vlna – a zbytočne.

Matky miest sa zrejme ujme pestrá koalícia Pirátov, TOP 09, Starostov a nezávislých spolu s novovzniknutým hnutím Praha sebe. Bokom paradoxne zostane ODS, ktorá skončila prvá v cieli. Ani ona, rovnako ako ANO, však nemá dôveru partnerov.

Ťažkú hlavu musí mať český premiér z panujúceho trendu, keď jeho partneri slabnú a môžu panikáriť, pretože občianskym demokratom pribúdajú voliči.

Pritom ODS z volieb naprieč celou krajinou vyšla ako najnádejnejšia protiváha ANO. Darilo sa jej v komunálnom súboji a z prvého kola senátnych volieb postúpila do druhého v 11 z 27 obvodov, čo je tento rok najviac. Strana prekonala hlbokú krízu, ktorú si privodila zapletením sa do klientelistických pavučín. Dnes sa jej vracia forma, oprášila tradičnú konzervatívnu ideológiu a našla zázemie najmä medzi drobnými podnikateľmi a živnostníkmi.

Babišovi sa síce snažia šliapať na päty aj Piráti, no predsa len sú ešte príliš čerství a majú rezervy v mixovaní rozličných skupín voličov podľa generačných či regionálnych kritérií. Isté však je, že zo scény mizne ľavica. Najprv Babiš ukradol ČSSD a KSČM voličov a potom týmto stranám ponúkol podiel na moci. Sociálni demokrati s ním vládnu, komunisti pomáhajú z Poslaneckej snemovne. ANO teda chýba ľavicová opozícia, ktorá by presne analyzovala Babišove piruety. Premiér si totiž získava dôveru jednoduchými sociálne veľkorysými trikmi, hoci neustále pripomína svoj veľkokapitálový pôvod zmienkami o tom, ako by sa mu lepšie vládlo s pravicou.

Komunisti strácajú dlhodobo, ale pád ČSSD je prudký. Sociálni demokrati sa vytratili zo zastupiteľstva v Prahe a množstve väčších i menších miest. Šancu udržať si starostov majú iba v Karvinej a vo Frýdku-Místku. Celkovo prišli o polovicu komunálnych poslancov. Napriek tomu sa väčšina z nich tvári, že to nie je až také zlé a sladké ovocie koaličnej spolupráce s Babišom ešte len dozrie. Predseda ČSSD Jan Hamáček si dokonca myslí, že strana sa už odrazila od dna.

V skutočnosti sa môže oslabiť ešte viac, ak sa jej začnú rúcať miestne organizácie a ubudnú osobnosti ochotné s ňou spolupracovať na lokálnej úrovni. Varovné je, že na mnohých miestach uspeli bývalí sociálni demokrati s inými kandidátkami. Aj tam, kde ČSSD bodovala, sa dá hovoriť skôr o úspechu populárnych individualít ako značky.

Pretože sa ANO tradične nedarí v senátnych voľbách a sociálni demokrati stratia v hornej komore parlamentu pozíciu najsilnejšieho klubu, bude mať vláda veľa práce pretláčať zákony cez Senát. Snemovňa to však istí, Senát môže vo väčšine prípadov prehlasovať.

Ťažkú hlavu musí mať Babiš z panujúceho trendu, keď jeho partneri slabnú a môžu panikáriť, pretože občianskym demokratom pribúdajú voliči, rastú osobnosti a spolu s nimi aj ambície. Keď sa bude chcieť nabudúce pre zmenu zmocniť ich elektorátu, hrozí mu strata ľavicových priaznivcov.

Nie je veľa spôsobov, ako tento rébus rozlúsknuť. Jedným z nich je vyvolať v ľuďoch pocit ohrozenia migračnou vlnou a nespoľahlivosťou Bruselu. Babiš už avizoval, že bude stáť na čele kampane pred eurovoľbami a udávať jej tempo. V prefíkanosti doteraz konkurenciu nemá.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#ODS #Andrej Babiš #ČSSD #komunálne voľby v Česku
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku