Umelá inteligencia v armáde

14.12.2018 16:00

Americké ministerstvo obrany plánuje v nasledujúcich piatich rokoch zvýšiť výdaje na zavádzanie umelej inteligencie (Artificial Intelligence) do nových zbraňových systémov o ďalšie 2 miliardy dolárov.

Je to zatiaľ najväčšia investícia do autonómnych zbraňových systémov, ktorá má o. i. za úlohu znížiť obavy vojenských veliteľov z niektorých vlastností týchto najmodernejších zbraní.

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa masívne podporuje túto „injekciu“ na zavádzanie umelej inteligencie do výzbroje americkej armády. V prieniku umelej inteligencie vidí prostriedok na lepšie výsledky v historickej súťaži Spojených štátov s Ruskom a Čínou.

Program Artificial Intelligence (AI) je najväčší v doterajšej histórii. V rámci neho v júli 2018 napr. kontraktor Booz Allen Hamilton dostal 885 miliónov dolárov na podporu AI programov v nasledujúcich 5 rokoch. Najväčší z týchto projektov, Project Maven, ktorý má vypracovať vyhľadávacie programy objektov z fotografií, dostal 93 miliónov dolárov a má trvať do roku 2019.

Osobitnú pozornosť vyvoláva program zvyšovania úrovne prostriedkov vojenskej analýzy, ako aj kľúčové otázky rozhodovacieho procesu vojenských veliteľov. Ten má zahrnovať zavedenie takých počítačov a algoritmov do jednotlivých zbraní, ktoré dokážu riadiť uplatňovanie násilia proti vojakom nepriateľských armád. Napr. experti spoločnosti Google zohrávajú vedúcu úlohu v Project Maven. Tento proces však neprebieha celkom bez kontroverzií. Maven a ďalšie AI iniciatívy dosahujú veľmi dobré výsledky na poli rozpoznávania nepriateľských zbraňových systémov, ktoré aktívne využívajú napr. aj letecké drony. Komplikovanejšie to však prebieha v rozpracúvaní počítačmi riadených systémov, ktoré sú spôsobilé zasadzovať aj smrtiace účinky, keďže tieto zbrane sú málo známe.

V strategickom dokumente Pentagonu, ktorý bol vydaný v auguste 2018, sa už uvádza, že zavádzanie autonómnych zbraňových systémov nezávislých od vstupu ľudských operátorov je už technologicky možné. Tie zahrňujú aj využívanie autonómnych systémov schopných nezávisle vyberať a útočiť aj na vybrané ciele.

Počítače budú schopné vysvetliť veliteľom, ako a prečo dospeli k daným záverom, čo je v bojových podmienkach veľmi dôležité. Tento krok je dokonca považovaný za rozhodujúci pre budúcnosť armády.

Tieto AI systémy sú teda technicky spôsobilé uskutočniť paľbu na nepriateľské ciele, horšie to však vyzerá s armádnymi veliteľmi, ktorí váhajú využiť tieto doteraz málo vyskúšané systémy. V správe sa konštatuje, že obavy sú spôsobené nedostatkom dôvery veliteľov k „mysleniu strojov“, osobitne na bojovom poli, kde prirodzene môže dochádzať k zmenám premenných. Riaditeľ DARPA Steven Walker uviedol, že to osobitne platí pre určovanie pravdepodobnosti možných krokov nepriateľov vyjadrenej v percentách.

DARPA si kladie za cieľ vypracovanie a zavedenie „vysvetľujúcej AI“, prostredníctvom ktorej budú počítače schopné vysvetliť veliteľom, ako a prečo dospeli k daným záverom, čo je v bojových podmienkach veľmi dôležité. Tento krok dokonca šéfovia DARPA považujú za rozhodujúci pre budúcnosť armády. Plne si uvedomujú špecifiká ľudských rozhodovacích procesov a racionality, keďže tá sa neskladá iba z dodržiavania rozkazov a pravidiel…

Tzv. „vysvetľovacie operácie AI poskytované pre operátorov v reálnom čase“ považujú experti DARPA za najväčšiu výzvu. Podľa nich vysvetľovací softvér AI musí konštruovať aj „morálny kompas“ a „kapacitu myslenia napĺňať kritériami zdravého rozumu“. Ide o digitálne charakteristiky, ktoré technológovia budujú pre počítače.

Súčasná veda dokázala vyprodukovať robustné robotické systémy vysokého stupňa a systémy rozpoznávania fotografií v obrích databázach. Pre ďalší prienik umelej inteligencie do zbraňových systémov má najväčší význam vypracovanie „agregátu“ zahrnujúceho aj to, čo ľudia označujú za zdravý rozum.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#umelá inteligencia #Pentagon #armáda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk