Žena, ktorá vrátila inštitútu prezidenta úctu

Počas kampane ju väčšinou podceňovali. Po prevzatí úradu sa o nej zvyčajne vyjadrovali ako o „neznámej dievčine z Pezinka“. Prorokovali fiasko, varovali pred katastrofou. Aký bol rok prezidentky Zuzany Čaputovej?

18.06.2020 12:00
44

Slovensko má, vďaka svojej krátkej histórii, to špecifikum, že každý, kto v ostatných necelých troch desaťročiach vykonával mandát prezidenta, mal v niečom nezabudnuteľné prvenstvo. Každý z nich sa svojím dielom a v miere sebe vlastnej zapísal do politických dejín Slovenska. Michal Kováč bol prvý prezidentom Slovenskej republiky. Rudolf Schuster prvým, ktorého si v priamych voľbách zvolili občania. Ivan Gašparovič prvým, ktorý obhájil prezidentský mandát (a zatiaľ aj posledným). A Andrej Kiska bol prvým „amatérom“, ktorý nemal pred výkonom funkcie žiadnu politickú skúsenosť. Jedna vec ich však spájala a nateraz ich výrazne odlišuje od súčasnej prezidentky. Všetci prezidenti sa vždy dostali do politického konfliktu s aktuálnou vládou. A to aj vtedy, ak boli zvolení vládnou koalíciou (Kováč), alebo ich zvolenie bolo súčasťou koaličnej zmluvy (Schuster).

Zuzana Čaputová má tiež svoje nezabudnuteľné prvenstvo. Je prvou ženou, ktorá uspela vo voľbách. Pred ňou sa o podporu voličov uchádzali mnohé a možno oveľa skúsenejšie političky, ale z rôznych dôvodov neuspeli. Toto samo osebe by však určite nestačilo na konštatovanie, že prezidentka dokázala za rok napraviť to, čo rokmi znižovalo váhu dôvery v úrad prezidenta a zmysel existencie toho ústavného inštitútu. Ba čo viac, neraz z neho robilo hovorcu opozície, alebo v horšom prípade „tragikomickú“ postavu slovenskej politiky.

Nechajme teraz bokom zbytočný pátos. Faktom je, že jej úspech bol do rozhodujúcej miery spôsobený okolnosťami doby, v ktorej kandidovala. Po prvé, to bola „esencia novosti“, ktorá je v dnešnej skomercionali­zovanej politike kľúčom k úspechu. Zmena, ktorú chcela verejnosť, a ktorú si zosobnila v Zuzane Čaputovej, sa v jednom momente ocitli v zhode, ktorá jej priniesla úspech. S odstupom času môžeme povedať, že našťastie pre nás zvíťazila zmena, ktorá rešpektuje princípy liberálnej (zastupiteľskej) demokracie. Po druhé, dôležitým prvkom Čaputovej úspechu bol tristný výber jej protikandidátov, keď viaceré politické strany neboli schopné postaviť relevantného či zmysluplného kandidáta a umožnili víťazstvo novej političke z neparlamentnej strany.

Počas prvého roka prezidentka neskĺzla do osobnej roviny politických konfliktov. Zbytočne nevstupovala do politického boja, ktorý sa odohrával v parlamente, a ktorý sa ešte vyostril pred parlamentnými voľbami. Snažila sa vyzývať na zodpovednú politiku. Na to, aby sa politici namiesto škriepok sústredili na reálne riešenia problémov a realizáciu politík, ktoré budú v prospech štátu a jeho občanov.

Primárnou úlohou prezidenta republiky je reprezentovať „Slovenskú republiku navonok i do vnútra“ a svojím rozhodovaním zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov. Z pohľadu ústavy je teda úrad prezidenta reprezentantom Slovenskej republiky vo vzťahu k vlastným občanom, ale prednostne smerom k zahraničiu. Nie je iba fotografiou, na ktorú sa pozerajú deti v školách alebo občania pri návšteve štátnych inštitúcií, ale spoluvytvára celkový obraz o štáte. Z tohto dôvodu je mimoriadne dôležité, aby bol prezident štátnik a pôsobil nadstranícky. Pri spätnom pohľade na rok prezidentky vidíme, že sa jej úspešne darilo napĺňať obsah prezidentského mandátu. Jej zahraničné cesty a stretnutia s európskymi a svetovými političkami a politikmi dostali Slovensko na prvé stránky médií, ale hlavne zvýraznili existenciu a dôležitosť Slovenska v regióne a Európe.

Počas prvého roka prezidentka neskĺzla do osobnej roviny politických konfliktov. Zbytočne nevstupovala do politického boja, ktorý sa odohrával v parlamente, a ktorý sa ešte vyostril pred a počas parlamentných volieb. Snažila sa vyzývať na zodpovednú politiku. Na to, aby sa politici namiesto škriepok sústredili na reálne riešenia problémov a realizáciu politík, ktoré budú v prospech štátu a jeho občanov. Podobne ako jej predchodcovia si predsavzala, že bude prezidentkou všetkých občanov, a minimálne v prvom roku mandátu sa jej to podarilo. Napriek tomu, že bola kandidátkou politickej strany, dokázala sa od nej uveriteľne odstrihnúť.

Počas prvého roka prezidentka prejavovala tiež nebývalý rešpekt k ústave a ochrane funkčnosti politického systému. Žiaľ, žijeme v dobe, keď rešpekt k ústave je skôr prekvapením než politickou rutinou. Ukázala, že nedostatok politických skúseností sa dá minimalizovať otvorenou mysľou a učením sa, ako správne uchopiť prezidentský mandát. V tomto prípade sme mali šťastie na výber človeka, ktorý, hoci je menej skúsený, tak sa veľmi rýchlo a zatiaľ úspešne učí. Prezidentka za rok v politike viackrát podčiarkla to, na čo sa v politike častokrát zabúda. Opakovane apelovala na vládnu koalíciu (súčasnú i minulú), aby neskĺzla do roviny politiky, v ktorej sa účel povyšuje nad prostriedky. Na to, že pri príprave legislatívy a výkone moci je pre našu vlastnú budúcnosť, budúcnosť politickej kultúry a zachovanie úcty k inštitúciám demokracie bytostne dôležité nielen to, čo našou politikou dosiahneme, ale tiež akými prostriedkami to dosiahneme.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
44 debata chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Čaputová #prezidentka