Aké bude smerovanie strany Za ľudí?

Strana Za ľudí nie je strana, ale marketingový projekt za účelom vynesenia bývalého prezidenta Andreja Kisku na post premiéra. Nepodarilo sa, Kiska okrem rozprávania svojho životného príbehu a boja proti Ficovi nič nepriniesol.

07.08.2020 20:00
debata (26)

Po jeho odchode strana vlastne stratila zmysel. Populárna stranícka dvojka Veronika Remišová mala vákuum vyplniť. To je však už teraz málo a treba nájsť aj nejaké ideové ukotvenie.

Remišová sa priklonila ku konzervatívnemu smerovaniu, čím vyvolala nevôľu liberálneho krídla. To, že Za ľudí hrala na obe strany, malo v minulosti zmysel. Navyše, Remišová sa zatiaľ profilovala veľmi úzkoprso. Treba ju pochváliť za snahu odhaľovať korupciu minulých vlád, ale v tom pokračuje už aj ako podpredsedníčka vlády. Nič nového, okrem klasických politických klišé, sme od nej nepočuli.

Primátor Hlohovca Miroslav Kollár, ktorý dlhodobo pôsobil v liberálnych občianskych kruhoch ako kultúrny redaktor, neskôr ako výkonný riaditeľ think-tanku IVO, editor Správy o stave spoločnosti, ale aj predseda Rady RTVS alebo riaditeľ tlačovej agentúry SITA, sa konzervatívnemu smerovaniu vzpriečil a našiel aj dostatočnú podporu v strane.

Kam sa vydať? Konzervatívny priestor je obsadený OĽaNO, Sme rodina, KDH a aj Smerom. Územie občianskych liberálov je poľom plným príležitostí. PS nepresvedčilo, ich hľadanie charizmatického lídra ukazuje, že strana tápe. A SaS je povrchne ekonomicky liberálna. Počet mestských liberálnych voličov prirodzeným vývojom stále rastie a budú potrebovať svoje politické zastúpenie. Je zrejmé, že malé strany budú musieť hľadať kompromis a nájsť silného lídra, lídrov. Miroslav Kollár predstavuje v tomto perspektívu. Remišová je zase alternatíva pre voliča populistického Matoviča. Čo chcú v strane Za ľudí?

© Autorské práva vyhradené

26 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Kiska #Veronika Remišová #Miroslav Kollár #Za ľudí