Stručná príručka na prežitie korony

Takmer pred rokom nás prekvapil vírus a dnes je jasné, že tu s nami ešte chvíľu pobudne. Pritom nejde o nič menšie ako o naše životy. Pre takú situáciu sa hodí sformulovať základné zásady prežitia.

11.02.2021 14:00
debata (7)

1. S koronou sa treba zmieriť. Je tu a tento rok aj bude, lebo testovanie nie je očkovanie ani liek. Vyznieva to triviálne, ale mnohí z nás ani po roku vnútorne neakceptovali, že dookola zúri pandémia spolu so svojimi sprievodnými javmi a snažia sa viesť normálny predcovidový život. Chodiť do práce, posielať deti do školy, pozerať televízor, tešiť sa na dovolenku.

Covid však nie je globálne otepľovanie, ktoré sa dá ignorovať pod heslom (paradoxne) budovania svetlejších a bohatších zajtrajškov pre naše deti. Treba ho akceptovať a zmeniť svoj denný režim, plány, spôsob zábavy a komunikácie. Minimálne, aby sme si zachovali čistú myseľ. Šport, hra na hudobnom nástroji, cudzí jazyk sú príklady toho, na čo možno predtým nebol čas a zrazu je. A môže byť zároveň aj dobrou investíciou do budúcnosti.

2. Na vládu sa nedá spoľahnúť. Vláda žije zo dňa na deň, vždy to tak robila, nie je žiaden racionálny dôvod spoliehať sa na jej príčetnosť. Cieľom vlády je marketing. Vládu tvoria ministri, z ktorých každý má svoj vlastný program, ambície a „kamošov“, a popravde žiaden záujem o vírus. Spoliehať sa na predsedu vlády je rovnako klaunské, ako on sám, lebo jeho reálne právomoci (nehovoriac o schopnostiach) sú veľmi obmedzené. Nie je kancelár.

Korona postihla mnoho profesií. Poistenie v nezamestnanosti a v chudobe, nehovoriac o podporách pre viacčlenné rodiny, sme za minulé desaťročia priškripli tak, že teraz nám chýbajú. Veľmi by sa nám teraz zišli dobre mierené vládne programy na podporu vybraných sektorov, priemyselná politika podľa vzoru Nemecka, ale na vládu sa nedá spoľahnúť.

Spoliehať sa na samosprávu je tiež ošemetné – naše samosprávy boli stavané tak, aby starostovia zháňali, vybavovali, prosili a hostili papalášov z Bratislavy, a nie aby rozhodovali, aj keď realite sú bližšie oni a niekoľkí preukázali, že si zaslúžia aj úctu, aj nasledovanie. Spoliehať sa treba na rodinu, zdravý rozum a „dobrú dzeku“, ako kedysi hovorili starí Šarišania. A tie neboli o nič lepšie ako dnešné. Spoliehať sa treba na odborníkov, vedcov a lekárov, ktorí navyše komunikujú v reálnom čase a zrozumiteľne.

3. Zabudnite na školy. Školy nemáme najlepšie na svete, deti z nich vychádzajú často bez základnej schopnosti porozumieť čítanému textu a rátať, zato s pochopením a podporou ministerstva pripravené na diplomové podvody. Pravdou však je, že odbremeňujú rodičov od starostlivosti o potomkov od siedmej do šestnástej.

Lenže nová mutácia covidu dnes útočí aj na deti (vraj ju jeden podpredseda vlády mohol exkluzívne doviezť z Británie). Máloktorý rodič má šťastie na kreatívnych učiteľov, a tak musí vziať vzdelanie svojich detí do vlastných rúk. Iné riešenie neexistuje, aj keby ministerstvo vymyslelo nové tituly. A možno zistíme, že to bolo to najlepšie, čo mohlo rodičov aj deti v živote postretnúť.

4. Biznis pokračuje. Korona postihla mnoho profesií veľmi škaredým spôsobom. Reštaurácie, cestovný ruch, malí živnostníci, všetkým zasadila tvrdú ranu. Pritom poistenie v nezamestnanosti a v chudobe, nehovoriac o podporách pre viacčlenné rodiny, sme za minulé desaťročia priškripli tak, že teraz nám chýbajú. Sústredili sme sa na švajčiarske dôchodky – na ktorých pár ľudí iste zbohatlo. Veľmi by sa nám teraz zišli dobre mierené vládne programy na podporu vybraných sektorov, priemyselná politika podľa vzoru Nemecka, ale na vládu sa nedá spoľahnúť. Pozitívne je, že nová doba priniesla nové možnosti, najviac viditeľné v doprave: každá ulica či štvrť má svojich kuriérov. A ľudia vymyslia nové možnosti a pracovné príležitosti.

5. Bude lepšie. Vyberte si dva roky prázdnin, pocovidový rok 2022 bude lepší, príde rast. Sľubujem.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #ekonomická kríza #riziko úmrtnosti #Covid-19 #Corona #britská mutácia