Interrupcie sa sťažujú, hlupáci sa radujú

Poslankyňa Anna Záborská minulý rok vyzvala na pomalú a postupnú zmenu „potratového zákona“. Pred pár dňami sa vyhláškou ministra zdravotníctva spoplatnili interrupcie žien nad 40 rokov. Kým Slovensko pomaličky obmedzuje prístup žien k interrupciám, štáty, ktoré ho už sprísnený mali, sa vydávajú opačným smerom.

18.02.2021 14:00
debata (25)

Juhokórejská vláda zrušila 66 rokov starý zákaz interrupcií. Rwandský prezident Paul Kagame oslobodil 367 žien a dievčat uväznených pre nelegálne potraty. A tamojšie ministerstvo vydalo nariadenie, ktoré značne znižuje prekážky k legálnym interrupciám. Krajiny, ktoré desaťročia kriminalizovali interrupcie, jednoducho zistili, že obmedzujúce zákony ich počty neznižujú.

To isté sa udialo aj v Čile, kde zmiernili, a v Írsku, kde celkom zrušili právne podmienky pre tento zákrok, pretože uznali, že krutá a škodlivá politika ohrozovala nielen práva, ale aj životy žien. V Írsku sa to dovtedy vzťahovalo aj na prípad 14-ročnej obete znásilnenia, ktorej v roku 1992 zakázali vycestovať do Anglicka na interrupciu. Či ešte donedávna aj na istú prisťahovalkyňu, ktorá tam bola donútená porodiť cisárskym rezom, pretože jej bol napriek znásilneniu zamietnutý zákrok.

Bremeno nechceného tehotenstva

Namiesto zámeru prinútiť ženu za každú cenu porodiť sa antiinterrupčným iniciatívam podarilo akurát dotlačiť ženy k ukončeniu tehotenstva za nebezpečných a ponižujúcich podmienok. A tiež spraviť z nich kriminálničky, akoby už beztak nebolo všetko bremeno nechceného tehotenstva a sociálnej stigmy z neho vyplývajúce na ich pleciach.

Formou donucovania žien sú aj psychické manipulácie zo strany medzinárodne pôsobiacich náboženských skupín. Na Slovensku sa odhaleniu jednej z nich v spolupráci so zahraničnými žurnalistami venovalo aj Investigatívne centrum Jána Kuciaka.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa číslo nebezpečných potratov, ohrozujúcich zdravie ženy, celosvetovo zvýšilo na 49 %. V dôsledku nich dochádza niekedy k postihnutiam či dokonca úmrtiam, ktoré by bolo možné odvrátiť. WHO poznamenáva, že aj keď antikoncepcia dokáže predchádzať nechceným otehotneniam vo veľmi vysokej miere, nedokáže im zabrániť úplne. U užívateliek antikoncepcie môže dôjsť k náhodnému počatiu, kvôli čomu tu potreba interrupcií bude vždy.

V snahe odoprieť žene právo na voľbu, kedy a s kým chce mať dieťa, sa používali rozličné taktiky. V USA sa v 70. rokoch, keď bola interrupcia dekriminalizovaná, hovorilo o ochrane plodu, v 90. rokoch zas o tom, ako sú ženy obeťami manipulácie lekárov alebo propagandy interrupčných kliník. Falošnosť tejto empatie so ženami či s deťmi vychádza na povrch pri prijímaní zákonov, ktoré idú proti nim, tými istými politikmi, ktorí tieto dôvody šíria (na Slovensku si vezmime napríklad zrušenie obedov zadarmo, ktoré prišli vhod hlavne deťom z chudobnejšieho prostredia).

Žena ako bezprávna vec

Ak argumenty nestačili, nastúpilo sprísňovanie interrupčných zákonov, na základe ktorých boli ženy kriminalizované. V niektorých spoločnostiach, ako je Mexiko, Senegal či Salvádor, sa vytvorila taká atmosféra strachu, že policajné a medicínske orgány stíhajú alebo zatýkajú ženy na základe falošných obvinení len preto, aby neboli samy obvinené zo zatajovania alebo napomáhania trestnému činu. V Salvádore sa kopili prípady obviňovania žien z interrupcií, aj keď išlo o prirodzené potraty.

Ponižujúce sú aj situácie, keď musí žena dokazovať, že na interrupciu spĺňa byrokraticky stanovené kritériá. To je prípad Brazílie, Guatemaly, Paraguaja či Poľska, kde sú tisíce žien nútené hľadať alternatívne miesta pre utajené zákroky. V oblasti Južnej Ameriky, kde sú ženy nútené podstupovať rizikové potraty, predstavujú 13 percent všetkých úmrtí matiek.

Inou formou donucovania sú psychické manipulácie využívané už medzinárodne pôsobiacimi náboženskými skupinami démonizujúcimi potraty. Tie prevádzkujú rôzne „centrá krízového tehotenstva“ a zameriavajú na odhováranie žien od ich intímnych rozhodnutí prostredníctvom vymyslených dôvodov, ako je hrozba smrti, rakoviny, duševných ťažkostí či dokonca zmeny orientácie partnera.

Zacielené na strednú Európu

Na Slovensku sa odhaleniu jednej z takýchto skupín v spolupráci so zahraničnými žurnalistami venovalo Investigatívne centrum Jána Kuciaka. Podľa jeho zistení sa za sieťou ultrakonzerva­tívnych skupín združených pod hnutím TFP (Tradícia, Rodina, Vlastníctvo), orientovaných na strednú Európu, ukrýva premyslený nástroj na zarábanie peňazí. Finančný model prevzatý z Poľska im pod rúškom predstáv o návrate k stredovekým hodnotám a boja proti reprodukčným právam umožňuje získavať státisíce eur ročne. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska v tejto súvislosti varoval, aby veriaci nezdieľali výzvy a neposielali príspevky pochybným združeniam typu Christianitas, Svetlo sveta či Gloria.tv.

Téma interrupcií sa síce môže zdať vzdialená, pokiaľ sa nás netýka. Zatiaľ totiž u nás jestvuje možnosť voľby, ako aj možnosť rozhodovať o politike nášho štátu spoločne a solidárne. Máme príležitosť tlačiť kompetentných k vytváraniu dôstojných životných podmienok, v ktorých by bola radosť žiť a prinášať do nich život. Ak sa však namiesto toho necháme dotlačiť k obmedzeniam a zákazom, ostanú ženy v tých najťažších situáciách samy, ponechané napospas cudzím mužom, ktorí si osobujú právo rozkazovať im. Bez mihnutia oka.

© Autorské práva vyhradené

25 debata chyba
Viac na túto tému: #WHO #násilie na ženách #Anna Záborská #KBS #interrupcie nad 40 rokov #náboženskí fanatici