Boh vám to možno odpustí, ale ľudia nikdy nezabudnú

Osobná sloboda občanov je obmedzovaná s drobnými prestávkami už viac ako rok. Ľudia sa nestretávajú v reštauráciách, nepopíjajú v baroch, hromadne necvičia ani sa nemodlia. S cudzími sa stýkajú akurát tak na testovaní.

24.03.2021 14:00
debata (22)

Samozrejme, okrem výnimiek. V decembri si Sme rodina vylobovala otvorenie vlekov, SaS a Za ľudí otvorenie obchodov. Zatvorené nákupné strediská by vraj ľudia pred Vianocami neprežili. Pravdou je, že ich niektorí neprežili otvorené… Hoci podľa bývalého ministra zdravotníctva Marka Krajčího Richard Sulík, Boris Kollár i Veronika Remišová vedeli, že prírastok 8¤000 infikovaných bude znamenať 100 mŕtvych denne. A v kľúčovom hlasovaní ho údajne nepodržal ani premiér Igor Matovič.

Čakanie na novú mutáciu

Od Nového roka sme pomaly tri mesiace v lockdowne. Ľudia už nenakupujú, necestujú medzi krajmi, vychádzajú len na povolenky. Opäť – okrem výnimiek. Tisíce ľudí prechádzajú hranice za prácou, za rodinami, bohatší do zahraničia za exotikou. Hudobníčka Dorota Nvotová všetkých vyzýva, aby pred chorobou a stresom ušli na dovolenku. Riziko nákazy pri ubytovaní či v lietadle na ceste domov nespomínala.

Do konca marca sa črtá premorenie až štvrtiny obyvateľstva, ktoré by malo čiastočne spomaliť šírenie choroby. To je podľa Krajčího a Hegera optimistická vyhliadka, takže nám už vraj stačí iba počkať. Vyčkajme, kým dosiahneme okrúhlych 10 000 mŕtvych a potom už bude azda dobre. (Samozrejme, ak sem dovolenkári medzitým nedovezú novú mutáciu a nezačne sa všetko odznova.)

Zdá sa, že podľahli falošnému dojmu, že modlitba má slúžiť na popretie reality alebo zmierenie sa s tým, že v úmrtiach sme najhorší na svete. No je to práve naopak. Mala by človeku dodať odvahu a silu vziať osud do vlastných rúk a snažiť sa byť lepší. Nie vyhovárať sa na koaličných partnerov, podniky či delikventov, hlavne keď sú to oni, kto zastáva najvyššie funkcie v štáte.

Podľa Petra Visolajského, ktorý bol na rokovaniach s vládou, sa väčšina návrhov nevyužila ani nebola zavedená do praxe. Napriek tomu, že inde zaberajú. Nedistribuovali sa lieky či respirátory medzi dôchodcov, na štátnych hraniciach sa nerobili kontroly, nefungovala karanténa. Kontakty nakazených sa dostatočne netrasovali.

Spoločnosť ako džungľa

Ak sa na to všetko pozrieme spätne, aký bol náš recept na vyrovnanie sa s pandémiou? Sociálny darvinizmus – prežitie najodolnejších. Zo spoločnosti sa stala džungľa. Zdá sa, že pre trhových fundamentalistov sú ľudia, parafrázujúc poslankyňu SaS Zemanovú, dôležití, len pokiaľ tvoria ekonomickú hodnotu.

A pre náboženských fundamentalistov sa tí dobrí stretnú v nebi, a zvyšok je odpísaný už teraz, pretože ak skončia v pekle, tak im to už teraz môže byť jedno. Ak toto má byť tá pozitívna predstava, ktorú majú, tak to potom nemuseli ani skúšať, to tam vlastne ani nemuseli byť.

„Odídený“ minister Krajčí sa raz vyznal, že Boh má so Slovenskom nejaký plán. Ak by to malo byť tak, hádam ho nemala realizovať táto vláda, pretože by to znamenalo, že takýto Boh je krutý a zvrátený.

Ak však pandémia na niečo poslúžila, tak potom ako lakmusový papierik osobností. Dozvedeli sme sa, kto kde stojí, aké záujmy bráni, aj to na koho sa možno spoľahnúť, keď je naozaj zle. Videli sme, že pánovi Krajniakovi neboli zamestnanci hodní ani plnohodnotne hradenej práceneschopnosti, ktorá by znížila šírenie smrtiaceho covidu v rodinách a pracovných kolektívoch.

Opäť sme tiež mohli vidieť, že neoliberálna ekonómia je alfou a omegou nášho sveta. Školy, divadlá, kostoly a malé obchody môžu byť dlhodobo zatvorené a spôsobovať tak hlboké škody na kultúrnom živote republiky. No fabriky ani na chvíľu, pretože by to znamenalo zadlžiť sa. A to je v súčasnosti prípustné len v prípade záchrany bánk, nákupu zbraní a v prípade veľkých korporácií.

Boh má so Slovenskom plán

Keď Smer-SD v parlamente kritizoval diletantizmus tejto vlády, poslanec Ján Herák z OĽaNO zareagoval až zúfalo úprimne: „Tu na Slovensku sú stále skupiny, ktoré roky volali o vašu pomoc, a vy ste na nich nič iné len kašľali. A práve preto si ľudia zvolili novú nádej. Pretože to, čo vy ste tu ponúkali, alebo neponúkali, stálo za…“ Lepšiu kritiku vládnutia takzvanej sociálnodemokra­tickej strany si jej zástupca Ľuboš Blaha ani nemohol vypočuť. Škoda, že trest za jej nečinnosť postihol opäť iba obyvateľov a nie zodpovedných.

„Odídený“ minister Krajčí sa raz vyznal, že Boh má so Slovenskom nejaký plán. Ak by to malo byť tak, hádam ho nemala realizovať táto vláda, pretože by to znamenalo, že takýto Boh je krutý a zvrátený. Berme ju skôr iba ako varovanie o tom, k čomu môže v budúcnosti dôjsť, ak sa do vedenia štátu dostanú ľudia, ktorí ho ponechajú úmyselnému alebo samovoľnému rozkladu.

© Autorské práva vyhradené

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #pandémia #koronavírus #Covid-19 #Marek Krajčí