Nadávanie na „Brusel“ nikam nevedie, budúcnosť Európy je v našich rukách

Vďaka viacjazyčnej digitálnej platforme chceme umožniť občanom zo všetkých členských štátov EÚ, aby vyjadrili názor na ďalšie fungovanie únie.

21.04.2021 17:00
debata (2)

V apríli roku 1951 sa v Paríži stretli zástupcovia Francúzska, Nemeckej spolkovej republiky, Talianska, Belgicka, Holandska a Luxemburska, aby položili základy našej dnešnej „európskej rodiny“. Podpisom zmluvy o vytvorení Európskeho spoločenstva uhlia a ocele sa štáty starého kontinentu po prvý raz v dejinách dobrovoľne vzdali časti svojej suverenity a v podstate ju zverili do správy nadnárodnej inštitúcie.

V ďalších dekádach druhej polovice 20. storočia sa európska integrácia ďalej prehlbovala a k „otcom zakladateľom“ sa postupne pridávali ďalšie krajiny. Po páde komunizmu a podpise zmluvy v Maastrichte sa ich spolupráca posunula do podoby Európskej únie, ktorej súčasťou sa v roku 2004 stalo aj Slovensko.

Prešlo sedemdesiat rokov a európske spoločenstvo slobodných, demokratických a prosperujúcich štátov stojí na križovatke. Zrkadlo mu nastavili kopiace sa výzvy, neraz s globálnym dosahom – odchod Spojeného kráľovstva ako silného a bohatého člena, rozhorenie konfliktu na východe Ukrajiny, rozmach Číny, ale tiež klimatická zmena, rozvoj digitálnych technológií a, samozrejme, pandémia ochorenia COVID-19.

Členské štáty EÚ a ich občania, od Porta až po Sobrance, sa čoraz hlasnejšie pýtajú: Ako ďalej? Nereagovať na tento dopyt by pre úniu znamenalo začiatok jej konca, no našťastie sa vydala úplne inou cestou.

Popri množstve odpovedí, ktoré reformnými plánmi EÚ dáva pol miliarde obyvateľov, ponúka aj vskutku unikátny priestor na verejnú diskusiu. Pod názvom Konferencia o budúcnosti Európy o nej budeme v najbližších mesiacoch počuť ešte veľakrát. Pár týždňov pred oficiálnym spustením úniového dialógu Európanov a Európaniek, naplánovaného symbolicky na 9. mája, čo je Deň Európy, by som však chcel upriamiť pozornosť na „chrbtovú kosť“ celého projektu.

Je ním viacjazyčná digitálna platforma, ktorá v zmysle hesla „Budúcnosť je vo vašich rukách“ umožní občanom, aby vyjadrili svoj názor na ďalšie fungovanie EÚ. Všetky pripomienky sú vítané a spätná väzba k akejkoľvek téme je pre lídrov mimoriadne dôležitá, dalo by sa povedať, že až záväzná. Čo presne mám na mysli?

Moderná interaktívna stránka, ktorú nájdete na webe futureu.europa.eu, je k dispozícii v 24 jazykoch. Pokrýva kľúčové témy, ako sú klimatické zmeny a životné prostredie, verejné zdravie, sociálna spravodlivosť a zamestnanie, základné práva a hodnoty, právny štát či migrácia. Občania z krajín únie však môžu navrhovať aj ďalšie témy, komentovať príspevky iných, prichádzať s vlastnými podnetmi či dokonca vytvárať udalosti.

S rešpektom k súkromiu používateľov a na základe pravidiel ochrany osobných údajov budú všetky nápady analyzované a následne zohľadnené pri tvorbe jednotlivých politík. A to je to najdôležitejšie.

Preto chcem aj z tohto miesta vyzvať všetkých obyvateľov Slovenska, aby neváhali a povedali, čo ich trápi a v akej Európe chcú žiť. Nadávanie na „Brusel“, ktorého diktát vraj za všetko môže, nielenže nie je pravdou a nikam nevedie, ale v prvom rade míňa skutočný cieľ. Pretože nie „oni“, tam niekde v Bruseli či Štrasburgu, ale my všetci sme EÚ a rozhodujeme o jej budúcnosti.

Vítam, že nová digitálna platforma je otvorená nielen pre európske inštitúcie, ale aj pre občiansku spoločnosť, národné parlamenty v jednotlivých štátoch, ako aj pre národné a miestne orgány či médiá. To najlepšie, čo môžeme urobiť pre našu vlastnú budúcnosť, je využiť túto príležitosť a prispieť k formovaniu modernejšej Európy. Je to v našich rukách.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #európska integrácia #digitálna platforma