Nová nemocnica na Boroch je koncipovaná ako koncová nemocnica. To znamená, že z pohľadu medicínskeho konceptu predstavuje úroveň fakultnej nemocnice s vysokým podielom akútnej a plánovanej operatívy.
Hoci sú miniinvazívne zákroky na úrovni jednodňovej chirurgie celosvetovým trendom, ich podiel v novej nemocnici nebude dominantný. S tým súvisí aj nekonečný mýtus o vyberaní si čerešničiek, respektíve „medicíne založenej na zisku“. Ak by to mala byť pravda, súkromný investor by asi nikdy z vlastných prostriedkov neinvestoval 250 miliónov eur v takom nepriateľskom prostredí, aké voči Pente predstavuje práve slovenské spolitizované zdravotníctvo. Sú oveľa ziskovejšie a menej rizikové sektory.

Predstavme si však inú krajinu, ako je Slovensko. Súkromný investor jej vláde oznámi, že je ochotný vybudovať z vlastných zdrojov v hlavnom meste nemocnicu, ktorá bude poskytovať zdravotnú starostlivosť všetkým občanom v podmienkach verejného zdravotného poistenia. Navyše do nej pritiahne lekárov, ktorí by za iných okolností v tejto krajine neboli ochotní pôsobiť. Neplánuje nahradiť národnú univerzitnú nemocnicu, pomôže však zvýšiť kapacity pre akademickú pre a postgraduálnu výuku.
V neposlednom rade prispeje k rýchlejšej realizácii tisícok odložených operačných výkonov a hospitalizácií, ku ktorým nemali pacienti počas pandémie prístup. Nechce za to nič, iba férové trhové podmienky. Aká by bola reakcia normálnej európskej vlády? A teraz si to porovnajte so Slovenskom.
Je pravda, že v našom zdravotníctve je veľa problémov. Sú však také, o ktorých sa nehovorí dostatočne. Neustále zadlžovanie štátnych nemocníc ťahá celý sektor ku dnu. Nová nemocnica na Boroch je naopak veľmi dobrá správa pre pacientov, zdravotníkov, mladých medikov, budúce sestry a vlastne celý sektor. Vytvorí totiž nový benchmark toho, na čo naše zdravotníctvo reálne má. Verejnosť sa o tom bude môcť presvedčiť už od marca budúceho roka.