Ukrajina je Európa: EPP žiada udelenie štatútu kandidátskej krajiny

Keď sa ruské tanky 24. februára prevalili cez hranicu, ohrozená nebola len územná celistvosť a nezávislosť Ukrajiny, ale aj základné princípy, na ktorých Európe tak záleží. Bol to brutálny, nezákonný, nevyprovokovaný útok na demokraciu, slobodu a právny štát.

22.06.2022 14:00
debata (9)

Putin chce revizionistickú budúcnosť – kde možno prepísať históriu, kde existujú sféry vplyvu, železné opony a osobná sloboda a dôstojnosť sú pre štát nepohodlné. Chce návrat do minulosti, ktorú sme zapísali do historických kníh. Minulosť, v ktorej je spochybňovaná geografická integrita a sloboda Európy a takisto možnosť slobodne si vybrať, s kým spolupracovať a ako sa integrovať.

Minulosť, ku ktorej sa nemôžeme vrátiť. Minulosť, ktorú Európa nemôže dopustiť, aby sa stala budúcnosťou Ukrajiny.

Ukrajinci chcú byť slobodní. Chcú slobodne voliť, ako chcú, slobodne nesúhlasiť, ako sa im zachce, slobodne hovoriť, písať, otvorene sa zhromažďovať, aby mohli slobodne vyjadriť svoj názor. Vedia, čo je v stávke. Vedia, čo môžu stratiť. Európa to vie až príliš dobre.

Ukrajinci sa vyjadrili jasne: keď majú ľudia na výber, volia demokraciu pred autokraciou, slobodu pred cenzúrou, vládu zákona pred vládou niekoľkých.

Keďže Ukrajinci bojujú za hodnoty, ktoré niekedy považujeme za samozrejmé, hľadia na Európsku úniu. Bojujú o šancu na budúcnosť veľmi odlišnú od tej, ktorú pripravil Putin. Bojujú za Európu.

Keďže Ukrajinci bojujú za hodnoty, ktoré niekedy považujeme za samozrejmé, hľadia na Európsku úniu. Bojujú o šancu na budúcnosť veľmi odlišnú od tej, ktorú pripravil Putin. Bojujú za Európu.

Toto je naša chvíľa rovnako ako ich. Naša budúcnosť je spoločná, bok po boku, v mieri. A vieme, že to musí byť skutočný mier, nie mier určený len na upokojenie. Musí to byť mier s dôstojnosťou, so slobodou a so spravodlivosťou.

Ukrajina u nás hľadá nádej vo vojne, v ktorej nikdy nemala byť nútená bojovať. Neodmietneme jej európsku budúcnosť. Keď Ukrajina predložila svoju žiadosť ako kandidátska krajina EÚ, urobila tak s váhou histórie na svojich pleciach.

V Európskej ľudovej strane chápeme, za čo Ukrajina bojuje. Rozumieme, čo motivuje fanúšika Ukrajiny vzdorovať kolóne tankov. Chápeme, prečo si učitelia obliekli maskáče, aby sa postavili agresorom. Chápeme, prečo matky požadujú spravodlivosť a budúcnosť pre svoje deti.

Preto by sme už nemali čakať, aby sme Ukrajine udelili štatút kandidátskej krajiny, ktorý potrebuje, za ktorý bojovala a ktorý si zaslúži na základe rešpektovaných kritérií a zásluh. Partnerstvo, ktoré bude prospešné pre Ukrajinu rovnako ako pre zvyšok Európy. Vieme, že cesta k členstvu bude dlhá, vieme, že to nebude ľahké, ale vieme, že je to možné. A musíme jasne povedať, že Ukrajina pevne patrí do našej európskej rodiny. To platí aj pre Moldavskú republiku.

Nie ako člen druhej kategórie alebo vytvorením ad hoc geopolitickej komunity, ako navrhol prezident Macron, ale ako jeden z nás. Spoločne. V rovnakom duchu nemôžeme pokračovať v čakaní a približovaní sa smerom k západnému Balkánu. Zaslúži si spravodlivé zaobchádzanie. Potrebujeme jasný harmonogram procesu rozširovania s konkrétnymi míľnikmi. Rozšírenie nie je záležitosťou jednotného trhu a podnikania, dnes je to otázka bezpečnosti a hodnôt. Pokiaľ ide o Turecko, plné členstvo nie je reálne a mali by sme byť k nemu úprimní.

Proces európskej integrácie transformoval krajiny, ktoré sú dnes členskými štátmi EÚ. Motivoval k reformám, ktoré mnohí považovali za nemožné. Vytvoril mier a prosperitu. Pomohol miliónom Európanov a vytvoril rovnosť príležitostí. Môže to tak byť aj na Ukrajine.

Nasledujúca Európska rada by mala zaujať jasné stanovisko. Nestrácajme viac času a vyšlime jasný odkaz Putinovi, našim občanom a svetu: Toto je čas Ukrajiny. Toto je čas Európy.

Spoluautormi komentára sú: Ivan Štefanec, europoslanec za KDH a vedúci slovenskej delegácie pri poslaneckom klube EPP, europoslanci za EPP Miriam Lexmann (KDH), Vladimír Bilčík (Spolu) a Peter Pollák (OĽaNO).

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Ukrajina #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy