Hrozby a príležitosti krízy

02.02.2009 09:55
eurominca, eurozóna, peňaženka
Ilustračné foto Autor:

PETER GOLIÁŠ: Svetová kríza prináša pre Slovensko hrozby, ale aj príležitosti. V dobrých časoch sa vlády často zameriavajú skôr na krátkodobé zvýšenie popularity ako na dlhodobú užitočnosť. Príležitosťou v zlých časoch je väčšia ochota vlád pristúpiť na systémové riešenia. Hrozbou je, naopak, väčší tlak lobistov.

Vláda teraz napríklad potrebuje viac peňazí na sociálnu sieť, prípadne na stavbu diaľnic. Kde ich však nájsť? Premiér pred voľbami rád hovoril o desiatkach miliárd korún, ktoré sa dajú ušetriť vo verejnom obstarávaní. Najlepšou šancou, ako ich získať, je vyššia transparentnosť. Vláda by preto mala obmedziť zákazky, ktoré sa neprideľujú v súťaži, obmedziť okruh tendrov, ktoré sa nevyhlasujú na internete (ale napríklad na nástenke), ako aj zverejňovať na internete všetky uzavreté zmluvy.

Hrozbou oproti tomu je, že vláda podľahne tlaku skupín, ktoré sa chcú pod rúškom utajovania a klientelizmu nabaliť na štátnej kase. Práve im najviac vyhovuje, ak vláda rezignuje na transparentnosť.

Ďalšou hrozbou je, že vláda potrebné peniaze neušetrí a získa ich len zvýšením štátneho dlhu. To by znamenalo záťaž pre verejné financie a spomalenie hospodárskeho rastu v budúcnosti. V krajnom prípade aj problémy podobné tým, s akými dnes zápasí Maďarsko.

Séria hrozieb a príležitostí sa spája aj so snahou vlády udržať zamestnanosť. Minulý týždeň schválené opatrenia nasvedčujú, že vláda začne zavádzať nové dávky a dotácie pre vybrané firmy a jednotlivcov.

Hrozbou je, že tieto výhody získajú aj tí, ktorí na ne nie sú odkázaní. Inými slovami zneužívanie sociálneho systému. Proti nemu je opäť najlepšou zbraňou transparentnosť. Vláde sa preto naskytá príležitosť zaviesť na internete sociálny register a zverejňovať mená príjemcov, výšku poskytnutej dotácie alebo sociálnej dávky, ako aj kritériá poskytnutia.

Kríza zrejme doľahne najviac na ľudí s nízkym príjmom. Vláda má šancu pomôcť im znížením odvodov, ktorých sadzby patria medzi najvyššie v OECD. Podobne ako pri daniach môže napríklad zaviesť minimum, ktoré nebude podliehať odvodom.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku