Fico si nevšíma úbytok slobody

05.11.2009 16:13

Na Slovensku sa čoraz ťažšie podniká, všade sa to hemží úplatkami a ochrana práv slovenskými súdmi je nanajvýš otázna. Pár mesiacov pred voľbami sa tak dá predvídať jedno. Ak sa nestane zázrak, tak druhá Ficova vláda preberie štát v horšom stave, v akom ho tá druhá Dzurindova zanechala. A to bez ohľadu na zásah hospodárskou krízou.

Nelichotivé vysvedčenie tejto vláde vystavujú rôzne medzinárodné organizácie. Známe a uznávané rebríčky a indexy hovoria jasnou rečou. Z porovnania posledného hodnoteného obdobia Dzurindovej vlády a najčerstvejších výsledkov Ficovho kabinetu vychádza súčasná garnitúra horšie v mnohých ukazovateľoch. Veriť, že sa do volieb ešte niečo zmení, je naivné a zbytočné.

Hodnotenie slobody tlače z tohto mesiaca od Reportérov bez hraníc je len čerešničkou na torte. Aj podľa Freedom House sú médiá za Fica menej slobodné. Mierne sa zhoršilo aj vnímanie korupcie (Transparency International). A trpí aj podnikateľská sféra a investori – zhoršuje sa vymáhateľnosť zmlúv, zvyšujú sa byrokratické prekážky pri výstavbe skladov či výrobných hál, lepšie nie sú ani podmienky na začatie podnikania (Svetová banka). Pokračovať by sa dalo aj ďalej…

Rebríčkom by sa síce dalo vyčítať viacero drobností, dokopy však vytvárajú o krajine celkom zreteľný obraz. Výsledok? Slobody, či už ekonomickej, byrokratickej, alebo mediálnej, na Slovensku „za Fica“ ubúda.

Dôležité a pre voliča zásadné je poznanie, kto je za tento stav zodpovedný. Koalícia, znie jednoduchá odpoveď. Vláda ako vrchol výkonnej moci, spolu s disciplinovanou väčšinou v parlamente má na starosti legislatívu a verejnú politiku v problémových oblastiach. Práve koaličná (ne)činnosť spôsobila, že boj s korupciou zaspal na vavrínoch predvolebnej kampane, sudcovia medzi sebou zvádzajú politické súboje a čistky.

„Korupcia v legislatíve a exekutíve vplýva obzvlášť na oblasti zdravotníctva, vzdelávania a súdnictva,“ konštatuje aj správa americkej nadácie Heritage. V správe Freedom House dostalo Slovensko pri posudzovaní súdnictva a jeho nezávislosti najhoršie hodnotenie za posledných 10 rokov.

Keby sa Smer a jeho koalícia venovali skutočným problémom obyvateľov, situácia by možno bola iná. A paradoxne je to práve ekonomická a podnikateľská sloboda (s iným ako peňažným charakterom), ktorá by mohla výrazne posilniť aj súboj s krízou. Lenže popularitu a preferencie prinesie skôr zápas s často vymysleným nepriateľom doma aj za hranicami…

Fakt, že si premiér nevšimol 17. november, symbol slobody, obyčajnému človeku-miliónu prekážať naozaj nemusí. Ficova vláda však aktívne prispela k tomu, že milióny Slovákov majú menej slobody vo svojich každodenných životoch.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku