Irak sa smrťou Saddáma lepším miestom nestal

Ak doteraz bolo možné aspoň uvažovať nad ospravedlňovaním amerického vpádu do Iraku tvrdením, že "svet je lepším miestom po smrti Saddáma", po zverejnení dokumentov Wikileaks by to bolo už absurdné.

26.10.2010 10:22
debata (26)

George W. Bush – a všetci jeho pritakávači na celom svete i na Slovensku – sa zo spoluzodpovednosti za smrť viac ako 66-tisíc civilistov a brutálne mučenie väzňov v Iraku nevyvlečú.

Samozrejme, Bushovo pseudoosprave­dlnenie bolo irelevantné už aj pred zverejnením Wikileaks. Ani americký prezident nemá právo rozhodovať o tom, koho treba zabiť, aby bol svet „lepším miestom“. Aj Hitler, keď posielal Židov do plynu, si myslel, že svet bez nich bude lepším miestom, ďalší masový vrah Stalin vešajúci svojich odporcov o tom tiež nepochyboval. Saddám Husajn bol podozrivý zo zločinov proti ľudskosti a patril pred medzinárodný tribunál. Lenže ospravedlňovať ním agresiu proti suverénnej krajine po tom, čo vyjde najavo, že tvrdenie o zbraniach hromadného ničenia bola vedomá lož, je úbohé.

Dokumenty zverejnené Wikileaks teraz navyše dokazujú, že nesedí ani ten základný fakt v tomto pseudoosprave­dlnení – Irak nie je lepším miestom po smrti Saddáma Husajna. Skutočnosť, že iracká armáda podľa zverejnených dokumentov neľudsky mučila väzňov a Američania sa iba prizerali, svedčí o tom, že zlo a násilie z krajiny zabitím Husajna nevymizlo, len ho tentoraz páchajú tí druhí. Odporcovia Saddáma si americkú agresiu popierajúcu akékoľvek aspekty medzinárodného práva vyložili ako potvrdenie existencie jediného zákona – zákona silnejšieho. Myslenie irackých "spojencov” je ľahko odsledovateľné – keď mučia Američania v Abu Ghraibe, my môžeme mučiť ešte viac, lebo my máme ešte väčšie právo na pomstu… Ich zločiny na väzňoch len potvrdzujú, že násilie plodí iba násilie, že na bezpráví nemožno zakladať právny štát.

To zlo zažraté v ľuďoch a umocnené agresiou je varovaním aj do budúcnosti. Irak ešte dlho nebude lepším miestom, lebo namiesto evolúcie, čo je najlepšia možnosť, či revolúcie zvnútra, čo je druhá najlepšia možnosť, zmena systému prebehla tým najhorším možným spôsobom – vojenskou agresiou zvonka. A ľudia sa vojnou lepšími nestávajú.

George W. Bush ako iniciátor konfliktu je potom spoluzodpovedný za tento vývin aj za obete tohto konfliktu. Možnosť, že nedomyslel dôsledky svojho činu, že smrť civilistov nepredpokladal, nie je v jeho prípade vylúčená – chabá intelektuálna výbava však nemôže byť ospravedlnením činov žiadneho politika. Pritakávanie intelektuálov – aj tých slovenských – americkej agresii je o to hanebnejšie a tiež neospravedlniteľné. Nie, ani ten pseudoargument, že predsa "ja to sám nezmením”, ospravedlnením nie je. Inteligentný človek má väčšiu morálnu zodpovednosť ako hlupák. Keby všetci intelektuáli tejto výzve dostáli, dejiny, a to nielen Iraku, mohli byť menej krvavé.

26 debata chyba