Ad: Zásadovosť na spôsob OKS

Občianska konzervatívna strana leží Robertovi Ficovi hlboko v žalúdku. Okamžite po prehratých voľbách začal vykrikovať, že pravica nemôže vytvoriť stabilnú vládu, lebo zo 79 poslancov tvoriacich novú väčšinu v parlamente patria štyria k OKS. Keď sa ukázalo, že je to úplný blud a OKS tvorí pevnú súčasť koalície a podporuje vládu Ivety Radičovej, musel na chvíľu stíchnuť.

21.01.2011 07:00
debata (38)

Teraz však zasa prichádza s obviňovaním, že OKS so svojimi štyrmi hlasmi v parlamente obchoduje. Ficovi sa netreba čudovať. Vďaka politickému kšeftovaniu so Slotom a Mečiarom vládol štyri roky. Preto už zrejme nie je schopný pripustiť, že by politici mohli hovoriť to, čo si naozaj myslia, a konať podľa toho, čo považujú za správne.

Pri zlučovaní STV a SRo mali poslanci OKS vážne pochybnosti o vhodnosti zvoleného postupu. Ani v prvom schvaľovaní zákona sme však nehlasovali proti návrhu zákona spolu s opozíciou, ale svoj postoj sme vyjadrili vytiahnutím hlasovacích kariet a nehlasovaním o návrhu. Po vetovaní zákona prezidentom sme museli zvážiť, či zotrváme na svojom kritickom postoji alebo umožníme prelomiť veto v prospech riešenia, na ktorom sa zhodol celý zvyšok koalície. U Petra Zajaca, ktorý sa z nás tejto téme venoval najviac, prevážili jeho principiálne vecné výhrady a návrh nepodporil ani pri opakovanom hlasovaní. Ostatní traja poslanci OKS návrh v opakovanom hlasovaní podporili, lebo u nás prevážila obava, že v opačnom prípade by sa agónia STV pod Nižňanského vedením mohla predĺžiť ešte o niekoľko mesiacov. Žiadne kšefty a la Fico s Mečiarom za tým neboli. Robert Fico klame.

V otázke zmeny spôsobu voľby generálneho prokurátora vyslovili dvaja z poslancov OKS názor, že treba zachovať tajnú voľbu, a dvaja poslanci OKS sa priklonili k zmene spôsobu voľby na verejnú. Keďže sme členmi jednej politickej strany, aj o tejto téme sme diskutovali a hľadali spoločný postoj. V tejto veci sme v čase, keď Fico prišiel so svojimi obvineniami, nič aktívne nemedializovali, iba sme odpovedali na novinársku otázku. Aj tu sme sa rozhodli podľa toho, čo považujeme za správne. Žiadne kšefty nerobíme.

Prečo sám veľký Fico venoval OKS celý článok, môže mať v zásade tri dôvody. Prvým je, že mu OKS naozaj leží hlboko v žalúdku a nemôže si pomôcť. Druhým je, že ešte nerozchodil minuloročný volebný výprask a stále sa nezmieril s tým, že bude musieť prinajmenšom štyri roky zotrvať v opozícii. To je vo vzťahu k straníckym sponzorom iste zlá pozícia, uznávam. A napokon treťou možnosťou je, že nechce vynechať žiadnu príležitosť urobiť niečo pre zotrvanie Dobroslava Trnku vo funkcii generálneho prokurátora. Aby sa politicky citlivé kauzy aj v budúcnosti zametali pod koberec a majiteľ hlasu podobného hlasu Roberta Fica mohol aj naďalej pokojne spávať.

38 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy