Reforma odvodov sa iba začína

09.04.2011 06:00

Najnovšie rozhodnutie Koaličnej rady je ukončením prvej etapy schvaľovania reformy odvodov. Táto etapa bola kľúčová, pretože jej výsledkom mohlo byť aj to, že žiadna reforma nebude, a teda sa zachová doterajší stav. To by malo pre naše verejné financie už v krátkodobom horizonte vážne negatívne dôsledky.

Ministerstvo financií dlhodobo upozorňovalo, že dnešný odvodový systém potrebuje zásadnú zmenu, pretože v sebe skrýva veľké riziká. Motivuje čoraz viac zamestnancov k tomu, aby sa tvárili, že sú živnostníci, prípadne že majú iba príležitostné príjmy na dohodu, hoci to tak v skutočnosti nie je. V rokoch 2005 až 2010 sa znížil podiel ekonomicky aktívnych ľudí oficiálne vykazovaných ako zamestnanci z 80 na 75 percent, kým podiel samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) stúpol z 8,7 na 10,2 percenta a dohodárov z 11,7 na 14,9 percenta. Pri takomto tempe úbytku zamestnaneckých pomerov by už o niekoľko rokov systém skolaboval.

Príčiny tohto trendu sú zjavné. Výrazná úspora pre zamestnávateľa aj zamestnanca, o ktorú sa vedia podeliť. Zo živností sa totiž platia oveľa nižšie odvody ako u zamestnancov a z dohôd takmer žiadne. Na druhej strane tu bol aj tlak zamestnávateľov, zosilnený krízou, na znižovanie podnikateľských rizík, ktoré vyplývali zo zamestnávania pri rigidných pravidlách Zákonníka práce a ďalších povinnostiach týkajúcich sa pracovného pomeru.

Tieto skutočnosti sú po miestami ostrej, hoci pre verejnosť často nezrozumiteľnej mediálnej debate už všeobecne známe. Postupne ich akceptovali aj koaliční politici a napokon sa dosiahla dohoda, ktorá sa dá označiť ako víťazstvo zdravého rozumu.

Dohoda štyroch partnerov si nevyhnutne vyžiadala isté ústupky, ale je to dobrý kompromis. Živnostníci ako skupina obyvateľstva, ktorá mala reformu čiastočne financovať, sa stali jednými z víťazov, ktorí z nej budú profitovať. Namiesto negatívneho vplyvu približne 19 miliónov eur bude celkový dosah reformy na SZČO mierne pozitívny. Navyše sa podarilo nakresliť deliacu čiaru medzi skutočnými podnikateľmi a tými, čo sú živnostníkmi iba formálne.

Tí prví podnikajú s vlastným majetkom a majú reálne podnikateľské výdavky. Reforma im vychádza v ústrety uvoľnením pravidiel odpisovania a svoje výdavky si uplatnia tak ako doteraz. Minimálna suma odvodov sa im zníži zo 160 na 137,70 eura. Tým druhým, ktorí ťažili z fiktívnych paušálnych výdavkov vo výške 40 percent, sa táto výhoda obmedzí maximálnou sumou 200 eur, takže po novom mnohí zaplatia viac.

Druhými víťazmi sú tí, čo si privyrábajú na dohody. U nich nebude prvých 190 eur mesačného príjmu podliehať odvodom, ale pravidlá zabezpečia, že pri súbehu s inými príjmami sa im táto výhoda môže znížiť až na nulu. Študenti si teda môžu bez vysokej daňovej záťaže privyrobiť popri štúdiu. Ale ten, kto zarobí vyše 190 eur mesačne ako zamestnanec či živnostník, zaplatí odvody aj z dohody. V každom prípade tam, kde sa budú platiť odvody z dohody, budú spolu predstavovať len 19 percent (9 % zdravotný a 10 % sociálny odvod) a nie 22 percent ako v pôvodnom návrhu.

Touto dohodou sa celý proces reformy iba začína. Čakajú nás mesiace tvrdej práce, zmien asi 170 zákonov a ešte mnohých debát a vysvetľovania princípov, detailov a zmyslu reformy, aby ju občania pochopili a akceptovali. Verím, že sa nám podarí presvedčiť aj niektorých politikov, ktorí s podporou navrhovaných zmien ešte váhajú.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku