Orbánova ústava straší

Maďarská "dvojtretinová revolúcia", ktorá sa začala po minuloročnom drvivom víťazstve Orbánovho Fideszu, včera postúpila do ďalšej fázy.

20.04.2011 06:00

Po znevýhodnení sporenia v súkromných penzijných fondoch, „normalizácii“ médií prišla na rad maďarská ústava. Tú starú už síce Orbánova vláda stihla medzičasom znovelizovať dvanásťkrát, no teraz je výsledkom jej snáh úplne nová tzv. Veľkonočná ústava.

Europoslanec József Szajer sa síce pochválil, že návrh ústavy bol spísaný na jeho iPade, z čoho by mal iste radosť Steve Jobs a priaznivci moderných technológií, no svojou dikciou je hodná skôr 19. ako 21. storočia. To pochopí ihneď každý, kto sa začíta do jej preambuly, tzv. Národného vyznania viery. Text presiaknutý národno-kresťanským pátosom sa začína slovami maďarskej hymny „Boh požehnaj Maďarom“. Odhliadnuc od toho, či nejaký Boh vôbec existuje, vymáhateľnosť tohto ustanovenia bude veľmi ťažká.

Značne problematické je aj slovné spojenie: „My, členovia maďarského národa“, v ktorom sa maďarská preambula, podobne ako aj slovenská (My, národ slovenský), zaklína národom, prehliadajúc občiansky princíp.

Keď sa k tomu pridá odvolávanie sa na náboženské tradície krajiny, národnú jednotu a tisícročnú kontinuitu so svätoštefanskou korunou, výsledkom je patetický pamflet hodný romantických básnikov 19. storočia. Preto azda nikoho neprekvapí, že viac ako polovica občanov Maďarska s novou ústavou nesúhlasí. Pre Viktora Orbána to môže byť prvý odkaz od verejnosti, že jeho dvojtretinové panstvo nepotrvá naveky, aj keď robí všetko preto, aby sa vo svojej pozícii dokonale zabetónoval.

V tomto predsavzatí mu môžu pomôcť práve vďační zahraniční Maďari, ktorí získajú dvojaké občianstvo. A tu sa už nová maďarská ústava začína dotýkať aj nás a suverenity Slovenska. Aj keď nová konštitúcia volebné právo v zahraničí žijúcich Maďarov priamo neupravuje (to bude riešiť až samostatný ústavný zákon), podmienkou priznania volebného práva už nebude trvalý pobyt v Maďarsku.

Aj reči o „prevzatí zodpovednosti za osud Maďarov žijúcich mimo jeho hraníc“, sú dostatočne zrozumiteľné na to, aby sme zbystrili pozornosť, čo nám tým chce Budapešť vlastne naznačiť, keď doteraz úplne postačovalo, že za svojich krajanov iba cítili zodpovednosť.

Ak má na oboch stranách Dunaja zavládnuť „mier, sloboda a porozumenie“, ako sa spomína v preambule, slovenská strana už nemôže ďalej čakať so založenými rukami. Mlčanie Bratislavy by si mohli v Budapešti vykladať ako tichý súhlas s uplatňovaním zákonov iného štátu na našom území. Slovenská vláda by mala preto Orbánovi dôrazne pripomenúť, že sny o „jednotnom národe“, a je jedno či nemeckom, juhoslovanskom, alebo maďarskom, sa doteraz vždy skončili tragicky.

Orbán zatiaľ zneužíval svoju absolútnu legislatívnu väčšinu iba na zrušenie demokratických bŕzd a protiváh v Maďarsku, no jeho ambície siahajú zjavne ďalej, až za hranice jeho domoviny. Preto mu treba dať jasne najavo, kde sa jeho neobmedzené panstvo končí. „národe“, a je jedno či nemeckom, juhoslovanskom, alebo maďarskom, sa doteraz vždy skončili tragicky.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba