Moderné a úspešné Slovensko

Takmer pred 20 rokmi som pracoval vo firme, ktorá pomáhala ministerstvu obrany pri transformácii Ozbrojených síl Slovenskej republiky, aby zodpovedali svojmu určeniu v rámci zapojenia v NATO. Veril som, že aj vďaka vstupu do transatlantických štruktúr budeme žiť v bezpečnom a modernom demokratickom štáte. Veril som, že sa priblížime Západu, teda že sa nám všetkým otvoria nové možnosti a zvýši sa životná úroveň. To sa do veľkej miery naplnilo.

24.04.2023 12:00
debata (32)

Kvalita života od roku 2004 výrazne vzrástla, čo dokladujú prakticky všetky sledované makroekonomické ukazovatele, ako sú HDP na obyvateľa, zamestnanosť, objem zahraničných investícií alebo vývozu tovarov a služieb. Potvrdzujú to aj komplexné ukazovatele, ako napríklad Index ľudského rozvoja (UNDP). Úspech Slovenska ma napĺňa hrdosťou, no dobre viem, že jedno je úspech dosiahnuť a iné udržať a posunúť ďalej.

Želám si, aby moje deti naďalej vyrastali v bezpečnom, demokratickom právnom štáte a v otvorenej spoločnosti, ktorej fungovanie je založené na vzájomnom rešpekte. Obávam sa však, že Slovensko takto nemusí vyzerať po septembrových parlamentných voľbách.

Aj tieto voľby vždy majú potenciál byť osudové. Ich výsledkom môže byť aj zostúpenie z doterajšej cesty. Akýsi návrat do minulosti. V tomto prípade by išlo o návrat k systému, ktorý tu budovali tzv. ľavicoví politici. Ľudia blízki vláde sa cítili takí bohorovní, že siahli na život novinára, ktorý poukazoval na ich zlodejstvá a tým im nebol pohodlný. A minister vnútra všetkých presviedčal o každej kauze, že skutok sa nestal a korupcia na najvyšších miestach štátu neexistuje. Hoci dnes už jasne vieme, že opak bol pravdou.

Slovensko dnes potrebuje pokoj a slušnosť. Politiku, ktorá nebude ľudí zabávať alebo otravovať. Politiku, ktorá možno v tichosti a bez veľkých titulkov v médiách prinesie nové ambulancie do našich regiónov, viac miest v škôlkach, nemocničné lôžka a operačné sály na úrovni 21. storočia, moderné vlaky či jednoduché vybavenie potrebných vecí z pohodlia domova.

Očakávania po predchádzajúcich parlamentných voľbách boli obrovské, no naplnili sa len čiastočne. Útočná komunikácia predsedov strán našej koalície a následne zhoršenie ich vzťahov do veľkej miery naplnenie týchto očakávaní zmarila. Slušná komunikácia bola úplne zatienená konfliktami. Dobré veci, ktoré sme pre ľudí urobili, zanikli v týchto hádkach. Slovensko dnes potrebuje pokoj a slušnosť. Politiku, ktorá nebude ľudí zabávať alebo otravovať. Politiku, ktorá možno v tichosti a bez veľkých titulkov v médiách prinesie nové ambulancie do našich regiónov, viac miest v škôlkach, nemocničné lôžka a operačné sály na úrovni 21. storočia, moderné vlaky či jednoduché vybavenie potrebných vecí z pohodlia domova. Jednoducho, Slovensko potrebujeme dostať do formy.

Práve preto sme sa spolu s Jaroslavom Naďom rozhodli ďalej presadzovať naše politické priority prostredníctvom projektu postaveného na spojení stredo-pravých strán a rešpektovaných osobností verejného života. Spojila nás vízia lepšieho a modernejšieho Slovenska. Úprimne si želám, aby išlo o stabilizujúcu, dobre fungujúcu politickú stranu, ktorá bude spoľahlivou voľbou pre každého občana Slovenskej republiky. A to nie len pre jedno volebné obdobie!

Ako Demokrati sme presvedčení, že predpokladom budúcnosti, bezpečnosti a prosperity Slovenska je predovšetkým jeho aktívne členstvo v Európskej únii a NATO. Chceme, aby Slovensko zostalo jasnou a spoľahlivou súčasťou demokratického a slobodného sveta. Slovensko je dnes vo svete vnímané ako krajina, ktorej vláda sa nebojí vyjadriť svoj názor a aktívne ovplyvňuje globálnu politiku. Slovensko sa dnes rozvíja ako krajina, kde už spravodlivosť nie je tovar, ale samozrejmosť. To znamená, že orgány činné v trestnom konaní majú slobodu vo svojom rozhodovaní. A chceme, aby už neprišli časy, ktoré túto slobodu zastavia.

Na to, aby sme Slovensko na tejto ceste udržali a mohli pokračovať v jeho modernizácií, máme program, ktorý obsahuje päť pilierov. Pomenovali sme ich zdravé, vzdelané, bezpečné, angažované a sociálne Slovensko. Postupne ich budeme predstavovať.

A ich realizáciou zabezpečíme, že Slovensko sa stane moderné a úspešné a bude pokojným a bezpečným domovom pre každého bez ohľadu na pôvod, vieru či sexuálnu orientáciu.

<

© Autorské práva vyhradené

32 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Slovensko #NATO #demokrati #Eduard Heger