Zahrávajú sa bieloruské a ruské tajné služby s Poľskom?

Tomasz Szmydt, uznávaný sudca správneho súdu vo Varšave, ktorý mal nielen prístup k utajovaným dokumentom NATO a EÚ, ale aj rozhodoval o tom, kto k nim bude mať prístup, minulý pondelok náhle utiekol do Bieloruska a požiadal o politický azyl.

14.05.2024 12:00
debata (1)

Poľská verejnosť je zmätená a vydesená. Prominentný sudca, ktorému boli zverené bezpečnostné previerky na najvyššej úrovni, prebehol do Bieloruska, požiadal Alexandra Lukašenka o azyl a za dva dni sa stal najvýznamnejšou osobnosťou ruských a bieloruských médií.

Náročnému pozorovateľovi slúži tento incident ako ďalší dôkaz privysokej ceny, ktorú Poľsko zaplatilo za svoj prechod k trhovej spoločnosti. Posledným škandálom Poľsko opäť – lebo to rozhodne nie je prvý prípad – potvrdilo po tri desaťročia pretrvávajúci inštitucionálny úpadok a hlbokú politickú neschopnosť.

Nečakaný prebehlík

Sudca Szmydt, bývalý predseda právneho oddelenia Národnej súdnej rady, zvolal na pondelok 6. mája tlačovú konferenciu do Minska, hlavného mesta Bieloruska. Bieloruská štátna televízna sieť BelTA sa očividne veľmi dobre zabávala. Novinári len ťažko potláčali smiech.

Szmydt sa vyjadroval rétorikou jemu vlastnou, preto bolo náročné posúdiť skutočný súlad vyhlásení s jeho osobným presvedčením. Rovnako ťažké je definitívne tvrdiť, či úzko spolupracoval s bieloruskou tajnou políciou, a ak áno, ako dlho. Ale je pravdepodobné, že aj s bieloruskou vojenskou rozviedkou prispela k jeho zbehnutiu.

V Poľsku bol Tomasz Szmydt okrajovo spojený s oboma dominantnými frakciami, ktoré polarizujú poľskú politickú scénu. Vymenoval ho bývalý prezident Bronisław Komorowski, úzko spriaznený so stranou Občianska platforma (Platforma Obywatelska, PO), a súčasný premiér Donald Tusk.

Následne, počas osemročnej vlády strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jarosława Kaczyńského, Szmydt spolupracoval s vtedajším ministrom spravodlivosti Zbigniewom Ziobrom, ktorý čelil hodnoverným obvineniam zo snahy premeniť celé súdnictvo na ručne ovládanú predlžovačku jeho osobnej vôle. Szmydt s manželkou boli na Ziobrovom ministerstve ústrednými postavami notoricky známeho „škandálu haters“.

Oddych v Bielorusku

Konkrétne v roku 2019 poľské médiá odhalili, že počas pôsobenia vtedajšieho námestníka ministra spravodlivosti Łukasza Piebiaka bola zosnovaná tajná elitná trolia farma s cieľom podkopať sudcov, ktorí boli proti reformám súdnictva PiS.

Po návrate PO k moci v roku 2023 Szmydt verejne odvolal svoje predchádzajúce správanie a úzko sa pripojil k osobnostiam známym z vehementného odporu proti PiS a jej podporovateľom vrátane právnička a poslankyne Kamily Gasiuk-Pihowiczovej. Počas tlačovej konferencie, ako informovala bieloruská tlačová agentúra BelTA, Tomasz Szmydt oznámil svoj odchod zo súdnictva, pričom vyjadril túžbu „trochu si oddýchnuť“ v Bielorusku.

„Chcem vykresliť Bielorusko tak, ako ho vnímam ako cudzinec. Ako mimoriadne otvorený a priateľský národ. Usilujem sa o štatút politického utečenca," uviedol pre agentúru TASS. Objasnil však, že v súčasnosti „táto žiadosť zostáva neoficiálna“.

Szmydt varoval, že USA sa pokúšajú zamotať Poľsko do priameho konfliktu na Ukrajine. Tvrdí, že sa tomu dá zabrániť, ak jeho vlasť obnoví dialóg s Bieloruskom.

Szmydt varoval, že USA sa pokúšajú zamotať Poľsko do priameho konfliktu na Ukrajine. Tvrdí, že sa tomu dá zabrániť, ak jeho vlasť obnoví dialóg s Bieloruskom. Ocenil Bielorusko za mierovú zahraničnú politiku, najmä za predchádzajúcu účasť na dohodách z Minska.

Tvrdil, že v Poľsku nemohol slobodne hovoriť, čo ho so spolupracovníkmi viedlo k tomu, že si pred odchodom vypínali telefóny, keď diskutovali o citlivých veciach. Okrem toho predpovedal, že sa stane ústredným bodom intenzívnej informačnej kampane, ktorej cieľom je podkopať ho, a tým zdiskreditovať jeho odhalenia týkajúce sa reality poľskej agendy s cieľom vyvolať konflikt.

Zradcovo varovanie?

Zároveň je nevyhnutné pripomenúť, že poľský minister zahraničných vecí Radek Sikorski nedávno zopakoval otvorenosť Poľska umiestniť vojakov na Ukrajine. Postoj je v súlade so slovami francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a jeho varovaniami z konca februára.

Tento vývoj spolu s vyhláseniami Spojeného kráľovstva viedol k zostreniu postoja Ruska, čo vyvrcholilo ohlásením nadchádzajúcich vojenských cvičení s taktickými jadrovými zbraňami.

Prezidentský poradca Stanisław Żaryn označil Szmydta na sieti X (predtým Twitter) za „zradcu“,a obviňuje ho zo zapojenia sa do hybridnej vojny proti Poľsku v spolupráci s Ruskom. Dôrazne hovorí, že „práve tak aj musia so Szmydtom orgány zaobchádzať“.

Vplyv Szmydtovho zbehnutia ešte väčšmi podčiarkuje a zdôrazňuje významná pozornosť, ktorú vzbudila v poľskej spoločnosti. Mnohí varujú, že situácia je balansovanie nad priepasťou, ktoré môže čoskoro prerásť do konvenčnej intervencie NATO na Ukrajine.

Hoci je nepravdepodobné, že by taká hrozba dospela v Poľsku až tak ďaleko, aby vyvolala pokojné politické protesty, mnohým Poliakom to ukázalo, že niektorí z významných verejných činiteľov takémuto scenáru vzdorujú. Vnímanie poľskej verejnosti sa očividne vyvíja. Prípad sudcu môže posun ešte urýchliť.

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Tomasz Szmydt