Jeden veľký sen o nemocnici. Keď sa začne stavať, bude to malý zázrak

V podstate je to unikát. Toľko nekompetentnosti a arogancie ako pri toľko diskutovanom projekte novej univerzitnej nemocnice v Bratislave sa len tak nevidí. Už vyše dvadsať rokov sa občania skladajú na procesy, ktorých výsledkom je deštrukcia a popísané stohy papiera. Za tieto peniaze sa mohli nakúpiť lepšie prístroje, pacienti mohli dostať lepšie lieky alebo by nemuseli sedieť v ošarpaných čakárňach.

03.06.2024 12:00
debata (4)

Dych vyrážajúca história

Prvý námestník pre výstavbu Rázsoch bol vymenovaný ešte v 80. rokoch minulého storočia. Stavebné povolenie dostala veľká nemocnica v roku 1987. Na niekoľko metrov hrubej základovej doske, ktorá mala vydržať aj zemetrasenie, vybudovali mohutný skelet. Po zmene spoločenských pomerov sa v stavbe nepokračovalo. Chátrajúci objekt si až na malé výnimky nik nevšímal.

V roku 2014 si ministerstvo zdravotníctva dalo vypracovať tzv. štúdiu uskutočniteľnosti. Podľa nej nová nemocnica už nemala stáť na Rázsochách, ale na Patrónke. Bolo treba zmeniť územný plán mesta, vyriešiť už aj tak kolabujúcu dopravu a nájsť vyše 32 miliónov eur na vykúpenie pozemkov od ministerstva obrany.

Všetci príčetní ľudia vedeli, že je to nezmysel. Ministerstvo zdravotníctva však udržiavalo tento plán pomerne dlhý čas pri živote. Za dokumenty k novej univerzitnej nemocnici na Patrónke zaplatili občania počas ministrovania Viliama Čisláka a Zuzany Zvolenskej (obidvaja boli nominantmi strany Smer-SD) v rokoch 2012–2016 vyše štyroch miliónov eur. Pritom už v roku 2016 mal súkromný investor (Penta) vykúpené potrebné pozemky a ohlásil výstavbu svojej veľkej nemocnice blízko Rázsoch.

Minister Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) investoval do papierov spojených s projektom Rázsoch čosi vyše trištvrte milióna eur. Do hry vrátil pôvodnú lokalitu s rozostavaným skeletom. Na rad prišli znalecké posudky. Prvý z februára 2017 hovoril, že nosné časti rozostavaného skeletu na Rázsochách, ako základy, stĺpy, stropy, sú v poriadku. Ostatné časti (okná, priečky, dvere) treba posúdiť podľa nových noriem a prípadne vymeniť. O niekoľko mesiacov neskôr vznikol nový posudok. Tvrdil, že stavba – s výnimkou základov – je celkom nevyhovujúca.

Nápomocná chcela byť skupina jedenástich špičkových lekárov. Ich odporúčania sa týkali napríklad počtu lôžok, operačných sál či prístrojového vybavenia. Vtedajší poradca premiéra Roberta Fica profesor Juraj Pechan to charakterizoval takto: „My sme predložili svoju koncepciu a poverení ľudia z ministerstva povedali, prečo sa to nedá.“ V roku 2019 skonštatoval ďalší z premiérových poradcov, profesor Juraj Šteňo, že „za posledné štyri roky sa nepohlo absolútne nič“.

Prvý námestník pre výstavbu Rázsoch bol vymenovaný ešte v 80. rokoch minulého storočia. Stavebné povolenie dostala veľká nemocnica v roku 1987.

Počas ministrovania Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD) sa začalo hovoriť o univerzitnej nemocnici na dvoch miestach. Časť oddelení mala byť na Rázsochách, ďalšia časť v Ružinove. Na otázku, ako chcú prevážať pacientov v ťažkých stavoch cez pol mesta z jedného oddelenia na druhé, neodpovedal nikto. S prestavbou ružinovskej nemocnice sa čiastočne začalo v roku 2019. Jedným z výsledkov je heliport drahší o vyše pol milióna eur oproti pôvodnej kalkulácii. Práve v roku 2019 súkromná spoločnosť Penta začala stavať svoju novú veľkú nemocnicu blízko Rázsoch.

Vtedajší premiér a neskôr aj minister zdravotníctva Peter Pellegrini (vtedy Smer-SD) v roku 2019 vyhlásil, že „Bratislava si zaslúži jednu špičkovú, štátom vlastnenú novú nemocnicu, za ktorú sa nebudeme hanbiť“. Dostal sa iba po zbúranie skeletu. Za to sme zaplatili 17,5 milióna eur. S najväčšou pravdepodobnosťou stavbu zbúrali načierno, pretože príslušný stavebný úrad a ani nikto iný búracie povolenie nevydal. (Pôvodné stavebné povolenie búracie práce nezahŕňalo.)

Bývalá vláda to zbabrala

Vláda Eduarda Hegera sa v programovom vyhlásení v roku 2020 zaviazala, že bude presadzovať vybudovanie novej univerzitnej nemocnice do piatich rokov. Minister Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) podpísal v júli 2022 zmluvu na projekt novej nemocnice, mal stáť vyše 16 miliónov eur. Keďže sa nebude realizovať, ministerka Zuzana Dolinková (Hlas-SD), túto zmluvu koncom apríla vypovedala (lebo kapacita nemocnice bola v projekte poddimenzovaná). Za tento popísaný papier sme zaplatili vyše štyroch miliónov eur. (Netreba pripomínať, že v roku 2023 otvorili novú súkromnú veľkú nemocnicu blízko Rázsoch.)

Súčasná ministerka začala presadzovať koncept novej univerzitnej nemocnice v Ružinove. Odporučila to štúdia konzultačnej spoločnosti Boston Consulting Group, ktorú objednal jej predchodca Michal Palkovič (z Ódorovej vlády) a podľa medializovaných informácií ju spolufinancovala aj Penta sumou 300-tisíc eur. Bude treba zbúrať Zimný štadión Vlada Dzurillu pod podmienkou, že štát postaví nový. Ďalej treba zasypať jazero Rohlík a nie je doriešená otázka tamojších mestských pozemkov. Okolie plánovanej lokality býva počas dlhších dažďov zatopené, prevoz pacientov je problematický. Odborná verejnosť vyslovila množstvo ďalších výhrad – napríklad, že Rázsochy majú oproti Ružinovu už vydané územné povolenie a netreba meniť územný plán.

Na Rázsochách má vzniknúť nová detská nemocnica. Pritom budova súčasného Národného ústavu detských chorôb na Kramároch je z roku 1989. Iste, nemá futuristický vzhľad, ale spomedzi bratislavských nemocníc je druhá najnovšia, hneď po Nemocnici sv. Michala, patriacej pod ministerstvo vnútra. Netreba na záver už asi ani pripomínať, že v novej súkromnej nemocnici blízko Rázsoch sú aj špecializované detské oddelenia. Na odpoveď na otázky, kedy a kde sa dočkáme novej univerzitnej nemocnice v Bratislave, si budeme musieť ešte počkať.

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo zdravotníctva #Univerzitná nemocnica v Bratislave #nemocnica na Rázsochách #Zuzana Dolinková