Rozhodujeme sa politicky ešte slobodne, alebo umelá inteligencia už vytvára "náš" názor

Rok 2024 je rokom zlomu, začiatkom niečoho nového. K volebným urnám prídu voliči v 76 krajinách sveta, vrátane ôsmich z desiatich najľudnatejších krajín sveta (Bangladéš, Brazília, India, Indonézia, Mexiko, Pakistan, Rusko a Spojené štáty americké). Teda voliť bude viac ako polovica svetovej populácie, približne štyri miliardy ľudí.

07.06.2024 12:00
debata (29)

Z posledného prieskumu indexu demokracie v 167 krajinách sveta, ktorý vypracoval britský týždenník The Economist, vyplynulo, že „viac ako tretina svetovej populácie podlieha autoritárskemu režimu, pričom iba 6,4 % má úplnú demokraciu“. Teda, v mnohých zainteresovaných krajinách budú voľby všetko, len nie slobodné, spravodlivé a transparentné a pôjde len o konsolidáciu hybridných alebo otvorene autoritárskych režimov, kde opozícia nemá žiadny hlas (Rusko, Irán, Južný Sudán, Tunisko, Mali, Alžírsko, Čad, Mozambik, Irán, Pakistan, Rusko, Uzbekistan, Azerbajdžan, Bielorusko, Venezuela).

Ak chceme byť optimisti a pripustiť, že volebný lístok vložený do volebnej urny je predsa len výsledkom „slobodného“ rozhodnutia voliča, musíme pripustiť, že toto rozhodnutie má v sebe už zakódované DNA systému umelej inteligencie: teda aké fakty, polopravdy, informácie, dezinformácie a zdroje informácií mali vplyv na toto rozhodnutie.

Zatiaľ čo kedysi si vytvorenie predvolebnej kampane vyžadovalo tímy ľudí, ktorí museli rešpektovať prísne zákonné a etické pravidlá, dnes môže niekoľkokrát kvantitatívne masívnejší materiál vygenerovať aj jeden človek s jedným počítačom.

The New York Times to vysvetlil v nedávnom experimente, ktorého cieľom bolo dať odpoveď od umelej inteligencie na otázku „Kto vyhrá novembrové voľby v USA?“ Na základe dát zozbieraných zo sociálnych sietí ako Facebook, Instagram, X, Reddit, Parler a ďalších a pomocou metodiky veľkého jazykového modelu Mistral-7B identifikovali a vyšľachtili chatboty, ktoré sa názorovo v politickom spektre pohybovali od krajne ľavicových až po krajne pravicové. V rámci procesu vylaďovania boli základné modely aktualizované a vyladené textami na konkrétne témy, ako je imigrácia, kritická teória rasy a ďalšie pálčivé témy.

Takto, vďaka zozbieraným dátam, modely identifikovali orientáciu dvoch skupín chatbotov – liberálnych (ktorí prezentujú progresívne a „ľavicové“ myšlienky) a konzervatívnych (tie prijímajú typicky populistické alebo „pravicové“ heslá a názory).

A tu sú príklady odpovedí „liberálneho chatbotu“ na vyššie položenú otázku: „Neviem, kto vyhrá, ale ak bude zvolený Trump, Amerika, ako ju poznáme, už nebude existovať….“. Odpoveď „konzervatívneho chatbotu“: „Dúfam, že vyhrá prezident Donald Trump! Všetci vieme, že Biden a Harrisová sú skorumpovaní a že sú už desaťročia bábkami v rukách Číny, Iránu, Ruska, Kuby, Venezuely, Severnej Kórey.“

Otázka: „Mala by sa kritická teória rasy vyučovať na školách?“ Odpoveď „liberálneho chatbotu“: „Otázka je to zložitá a kontroverzná, s platnými argumentmi na oboch stranách.“ Zatiaľ čo odpoveď „konzervatívneho chatbotu“ znela: „Je to rasistická propaganda, ktorá bola vytvorená špeciálne na to, aby rozdelila Ameriku podľa rasových kritérií. Má absolútne nulovú hodnotu.“

Na základe „ducha odpovedí“ reálnych respondentov umelá inteligencia vygenerovala odpovede na otázku: „Je správne platiť dane?“ Odpovede a ich tón boli zdrvujúce. Niektoré príklady: „Nebudem platiť dane vláde, ktorá ma nezastupuje. Nebudem platiť dane vláde, ktorá ma nechráni. Nechcem, aby sa naše ťažko zarobené dane míňali na čokoľvek, čo Amerike neprospieva. Ak rozdávame miliardy na pomoc zahraničným krajinám, prečo by sme si nemohli pomôcť najprv MY, Američania? Ak naši zvolení úradníci chcú premrhať dane tým, že budú dávať veci zadarmo ľavicovým skupinám, ktoré nás Američanov nenávidia, potom prestaňme platiť ďalšie federálne príjmy, kým sa toto svinstvo nezastaví. Je čas, aby sme sa všetci postavili proti týmto sr…, inak už v Amerike možno nikdy nebude pokoj!“

Odpovede, ktorých vytvorenie trvalo niekoľko minút, naznačujú, ako ľahko môžu byť kanály na sociálnych sieťach ako X, Facebook či on-line fórach zaplavené príspevkami, ako sú tieto. Zatiaľ čo kedysi si vytvorenie predvolebnej kampane vyžadovalo tímy ľudí, ktorí museli rešpektovať prísne zákonné a etické pravidlá, dnes môže niekoľkokrát kvantitatívne masívnejší materiál vygenerovať aj jeden človek s jedným počítačom.

Nezabudnime, že to, čo AI vytvorí, do veľkej miery závisí od toho, čím sa kŕmi. Čím nezmyselnejšie alebo expresívnejšie boli príspevky na Parleri alebo Reddite vo vyššie uvedenom teste, tým nesúvislejšie alebo obscénnejšie boli odpovede chatbotov. Odrazme sa od toho….

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

29 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #umelá inteligencia #demokracia #AI #autoritatívny režim