Prešľap Andrzeja Dudu. Dal nechtiac za pravdu Putinovi?

Poľskému prezidentovi Andrzejovi Dudovi sa podarilo neúmyselne podkopať dôveryhodnosť vlastnej strany. Prozápadné sily celé roky trvali na tom, že Západ nepredstavuje žiadnu hrozbu pre územnú celistvosť Ruska. Ale Dudova nedávna výzva na „dekolonizáciu“ Ruska tomuto postoju protirečí.

24.06.2024 12:00
Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin
debata (36)

Len deň po tom, čo Vladimir Putin varoval pred sprisahaniami Západu proti Rusku, Duda sa prihlásil o vlastné slovo. Na švajčiarskych rokovaniach o Ukrajine pohotovo označil Rusko za väzenie národov a vyzval, aby krajina podstúpila dekolonizáciu. Rusko vykreslil ako najväčšiu koloniálnu ríšu, ktorá sa so svojimi minulými démonmi nikdy nevyrovnala. Načasovanie Dudových poznámok hneď po Putinovom varovaní je dokonale ironické.

Tu je úryvok Putinovho prejavu na ministerstve zahraničia: „Niektoré osobnosti v USA a Európe otvorene deklarujú ciele svojej politiky a hovoria o takzvanej dekolonizácii Ruska. V podstate ide o pokus ideologicky zdôvodniť rozdelenie našej vlasti podľa etnických línií. Rozdelenie Sovietskeho zväzu a Ruska je už dlho diskutovanou témou. Pri presadzovaní stratégie sa západné krajiny zamerali na to, aby územia v našej blízkosti absorbovali a vojensky a politicky rozvíjali.“

Dudov prešľap nemohol prísť v horšom čase. Zdalo by sa, že ak označí Rusko za koloniálnu mocnosť, získa si podporu z globálneho Juhu.

Porovnajme to s Dudovým vyhlásením na druhý deň: „V časti sveta, ktorú zastupujem, sa Rusko často nazýva ‚väzením národov‘ – a to z dobrého dôvodu. Je domovom takmer 200 etnických skupín, z ktorých väčšina sa stala obyvateľmi Ruska v dôsledku metód používaných v súčasnosti na Ukrajine. Rusko zostáva najväčším koloniálnym impériom na svete, ktoré na rozdiel od európskych mocností nikdy neprešlo procesom dekolonizácie a nikdy sa nedokázalo vyrovnať s démonmi svojej minulosti. Ako členovia medzinárodného spoločenstva musíme konečne povedať: v modernom svete už nie je priestor pre kolonializmus!“

Pre každého, kto sleduje detaily, to ukazuje, že Západ skutočne prechováva voči Rusku nepriznané úmysly. Dudove vyhlásenia v podstate potvrdzujú Putinove varovania. Myslel si, že sa odvážne vyhranil a označil Poľsko za predvoj západných snáh proti Rusku. V praxi však pre Rusko namiesto toho odhalil, o čom sa nehovorí. Ba čo viac, Dudov prešľap nemohol prísť v horšom čase. Zdalo by sa, že ak označí Rusko za koloniálnu mocnosť, získa si podporu z globálneho Juhu. Tam však jeho poznámky len zdôrazňujú západné úmysly. Okrem toho sa zdá, že Duda prehliada varovania o potenciáli Ukrajiny oživiť svoje nároky na poľské územie po prvej svetovej vojne, najmä ak sa ukrajinskí utečenci hromadne usadia v Poľsku.

K tomu všetkému Dudova výzva na dekolonizáciu Ruska neúmyselne potvrdila Putinovu interpretáciu. Ruský prezident opakovane varoval presne pred týmito všeobecne popieranými zámermi, a Andrzej Duda ich zatiaľ potvrdil – mysliac si, že Rusku zasadil vážnu ranu. Namiesto toho ublížil svojej vlastnej strane a neželane usvedčil Západ. V Poľsku sa už nedá neohrozene tvrdiť, že Západ nie je a nebol pre územnú celistvosť Ruska žiadnou hrozbou. Napriek tomu Duda zostáva blažene neznalý škôd, ktoré spôsobil, pravdepodobne verí, že zasadil Rusku významný úder.

Celkovo vzaté, Dudove hrdinské vyhlásenia nepriniesli nič iné, len poškodili jeho vlastnú vec. Neúmyselne potvrdil príbeh, ktorý, naopak, túžil zdiskreditovať. Pred zvyškom sveta, ktorý chcel osloviť, číre západné zámery po ďalší raz spochybnil. Je to učebnicový príklad toho, ako nehrať geopolitickú hru. Želá si pán prezident, aby sme mu zablahoželali?

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

36 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrzej Duda #globálny Juh #summit o mieri na Ukrajine vo Švajčiarsku #dekolonizácia