Úrad na krotenie zlého trhu. A krotí všade?

Môj voľakedajší kolega na Ekonomickom ústave SAV Ľubomír Dolgoš sa do histórie zapísal pozitívne aspoň vo dvoch prípadoch: po prvý raz začiatkom 90. rokov minulého storočia, keď založil a stal sa prvým predsedom Protimonopolného úradu SR (PMÚ). Po druhý raz keď v júni 1993 podal demisiu na ministra privatizácie Mečiarovej vlády a radšej odišiel z politiky, akoby mal Mečiarovi napomáhať v jeho deštruktívnej politike.

28.06.2024 12:00
debata

Dolgoš bol dostatočne vzdelaný, aby poznal dôležitosť vytvárania inštitúcií trhu, ak mal trh pri prechode z centrálne plánovaného hospodárstva na trhové ako-tak fungovať. Nositeľ Nobelovej ceny Douglass North, ktorý bol jedným zo zakladateľov inštitucionálnej ekonómie (jeho predchodcom bol Gunnar Myrdal, rovnako nositeľ Nobelovej ceny), sa vyjadroval, že inštitúcie poskytujú motivačnú štruktúru a usmerňujú ekonomický vývoj buď smerom k rastu, alebo k stagnácii a úpadku. Inými slovami od toho, ako fungujú, závisí veľmi mnoho. Aj fungovanie trhu.

Myslím, že Ľ. Dolgošovi bola známa i tá časť hospodárskej histórie USA, keď sa formovala protimonopolná legislatíva a keď vďaka aplikácii zákona Sherman Antitrust Act z roku 1890 sa prezidentovi W. H. Taftovi podarilo rozbiť nenávidenú spoločnosť Standard Oil, ale aj desiatky ďalších spoločností, ktoré profitovali zo svojho monopolného postavenia na trhu. I preto Dolgoš inicioval vznik nezávislej inštitúcie na podporu hospodárskej súťaže.

Povrchná kritika nestačí

Predseda SNS Andrej Danko nedávno oznámil, že v záujme zvyšovania efektívnosti a úspory prostriedkov zo štátneho rozpočtu by bolo potrebné spojiť Úrad pre verejné obstarávanie s Protimonopolným úradom. Podľa neho je na Slovensku množstvo úradov, ktoré sú zbytočné a neefektívne.

Ako to, že PMÚ neprekáža vertikálna integrácia Penty v zdravotníctve? Desiatky rozhodnutí PMÚ, ktoré sa zaoberali žiadosťami Penty z najrôznejších sfér, všetky boli v prospech Penty.

Reakcia opozície na jeho vyjadrenie bola okamžitá, ale, žiaľ, natoľko povrchná, že by žiadneho predstaviteľa vládnej moci od jeho zámeru neodradila. Opozícia hovorí o normalizácii v štátnych úradoch, o snahe všade dosadiť svojich ľudí a nahradiť odbornosť straníckou knižkou a pod. „Ak chce pán Danko šetriť, nech navrhne zrušenie svojej trafiky, ministerstva športu za 200 miliónov eur, kde bol prvý krok, ktorý minister športu urobil, že si prenajal asi najdrahšie priestory,“ povedal poslanec PS Štefan Kišš. „Ako poznáme pána Danka, tak iba vytvára nové stoličky, aby tam mohol umiestniť nejakých svojich nominantov,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.

Už v decembri minulého roka PS odmietlo návrh zmeny kompetenčného zákona, ktorý by vláde Roberta Fica umožnil vymeniť vedenie PMÚ. Lenže vo vyjadrení k návrhu na zlúčenie PMÚ SR a Úradu pre verejné obstarávanie sa dozvedáme, že podľa judikatúry Súdneho dvora EÚ požiadavka na nezávislosť inštitúcií, akou je napríklad PMÚ, bráni tomu, aby osoby, ktoré prijímajú rozhodnutia v mene týchto inštitúcií, mohli byť predčasne odvolané zo svojich funkcií z dôvodu inštitucionálnej reformy spočívajúcej v zlúčení viacerých takýchto inštitúcií. Čakali by sme, že takto by mohli argumentovať i páni poslanci za PS i SaS, prípadne ďalší.

Kde žijeme?

Po viac ako 30 rokoch existencie by sme čakali i to, že Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti vymenuje expertnú komisiu, ktorá zhodnotí, ako PMÚ plní to, čo v citovanom vyjadrení o sebe tvrdí: „Hlavným cieľom PMÚ je odhaľovanie a trestanie už spáchaných deliktov podnikateľov spočívajúcich v zneužívaní ich dominantného postavenia, resp. v uzatvorení zakázaných vertikálnych a horizontálnych dohôd.“ PMÚ sa bude iste obhajovať, že postupuje vždy podľa zákona a v medziach zákona, no naozaj?

Ako to, že PMÚ neprekáža vertikálna integrácia Penta Investments Ltd. v zdravotníctve (zdravotná poisťovňa Dôvera, Svet zdravia – sieť nemocníc Penta Hospitals a sieť polikliník ProCare, sieť lekární Dr. Max)? Desiatky rozhodnutí PMÚ, ktoré sa zaoberali žiadosťami Penty z najrôznejších sfér (nepochybne je to spoločnosť, ktorá najviac zamestnávala tento úrad), všetky boli v prospech Penty. To, že ani PMÚ a už vôbec nie politikom (s výnimkou Igora Matoviča a jedného z dvoch účelových videí, ktoré ho posadili do premiérskeho kresla) neprekáža, ako táto úspešná spoločnosť diverzifikovala do priveľa podnikateľských sfér, je takmer alarmujúce. To, že má dominantné postavenie v súkromnom zdravotníctve, významné v sektore nehnuteľností, nezanedbateľné v bankovníctve a dnes je dokonca jej News and Media Holding najväčším mediálnym domom na Slovensku.

Mieru zodpovednosti PMÚ nech určí expertná komisia a nech tiež určí, či zákon o ochrane hospodárskej súťaže nepotrebuje radikálnejšiu novelizáciu okrem transpozície zmien zakotvených v príslušnej európskej legislatíve.

Novovznikajúcou štvrťou v Bratislave, ktorú stavia spoločnosť Penta Real Estate medzi mestskými časťami Lamač a Devínska Nová Ves, sú Bory. Štvrť je tvorená časťami: Bory Retail Zone, Bory Bývanie, Bory Mall a Nemocnica Bory. Mohli by sme ju nazvať Boryland alebo Pentaland. Ak ten druhý názov nezovšeobecníme na štát. Podotýkam však, že Penta nie je jedinou, i keď najmocnejšou, oligarchickou štruktúrou v tomto štáte.

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Penta #Protimonopolný úrad #Andrej Danko #Úrad verejného obstarávania