Ako povedal Bevin, toto spojenectvo „nás dostáva pod širšiu strechu bezpečnosti, ktorá sa tiahne ponad Atlantický oceán a dáva nám istotu veľkej prevahy moci, ktorá bude použitá na obranu mieru a bezpečnosti“.
Tento týždeň cestujeme s predsedom vlády Keirom Starmerom do Washingtonu a pripájame sa k našim spojencom pri príležitosti 75. výročia NATO. Stretávame sa v čase bezprecedentnej volatility a neistoty. Celá aliancia čelí rastúcim globálnym hrozbám – konvenčným aj hybridným. S autoritárstvom a väčšou geopolitickou konkurenciou na jednej strane a rýchlym technologickým rozvojom na strane druhej.
Prvoradou povinnosťou každej vlády je udržiavať krajinu v bezpečí a chrániť jej občanov. Bez bezpečnosti nemôžeme mať stabilitu a prosperitu. NATO je preto konečným garantom schopnosti všetkých spojencov žiť slobodne a budovať bezpečnú a prosperujúcejšiu budúcnosť pre svojich ľudí.
Bol to labouristický minister Ernest Bevin, ktorý pred 75 rokmi spojil 12 národov západnej Európy a Severnej Ameriky, aby vytvorili NATO. Záväzok našej vlády voči NATO je preto neotrasiteľný. Naša obranná stratégia bude „NATO na prvom mieste“. Európska bezpečnosť bude našou zahraničnou a obrannou prioritou. Náš záväzok voči jadrovému odstrašeniu Británie je absolútny.
Čo najskôr zvýšime výdavky na obranu na 2,5 percenta HDP. Taktiež budeme presviedčať všetkých spojencov v NATO, aby prijali tento nový cieľ. Okrem toho spustíme strategické hodnotenie obrany, aby sme boli schopní brániť sa proti akémukoľvek protivníkovi. Najväčším protivníkom je Rusko. Musíme posilniť našu obranu, aby sme Putina účinne odradili.
A musíme posilniť našu podporu pre statočný ukrajinský ľud, ktorý bráni svoju slobodu proti novej forme fašizmu Vladimira Putina. Pred parlamentnými voľbami sme obaja vycestovali do Kyjeva a osobne sme ubezpečili Ukrajincov o našom pevnom záväzku.
Veľká Británia je, samozrejme, silnejšia, keď spolupracujeme s ostatnými partnermi. Preto chceme obnoviť naše vzťahy s Európou. S návratom vojny na náš kontinent a rastúcimi bezpečnostnými hrozbami musí Británia obnoviť dôveru v partnerstvo s našimi najbližšími susedmi.
To znamená nové dohody o bezpečnosti a obrane s blízkymi spojencami a partnermi v Európe, napríklad s Nemeckom. Tento záväzok sme začali napĺňať v priebehu prvých dní od nášho vymenovania – vycestovali sme už nielen na Ukrajinu, ale aj do Nemecka, Poľska a Švédska.
Naša nová vláda počas týchto ciest zvýšila podporu Ukrajine, vrátane novej vojenskej podpory – čo je jasným signálom nášho odhodlania vydržať dlhšie ako Kremeľ. A začali sme diskusie o tom, ako môžeme viac spolupracovať s európskymi partnermi. Na bilaterálnej úrovni využijeme naše úzko prepojené obranné priemysly na posilnenie obrany a podporu Ukrajiny. A náš plán na ambiciózny a široký bezpečnostný pakt medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ by mohol podporiť užšiu spoluprácu a zakotviť nové geopolitické partnerstvo ako doplnok k širšej aliancii NATO.
Spoločne s premiérom Starmerom sa budeme snažiť znovu napojiť Britániu na svetovej scéne. Sme plne odhodlaní posilňovať ďalšie spojenectvá, ktoré posilňujú britskú bezpečnosť v tomto čoraz neistejšom svete. Naším cieľom je aby AUKUS – trojstranné bezpečnostné partnerstvo s Austráliou a USA – plne využilo svoj potenciál.
Keď sa rokovania o NATO končili, Bevin predpovedal, že „krok, ktorý teraz robíme, prinesie mier a bezpečnosť… pre mnohé budúce generácie“. A mal pravdu. Jeho vízia prerástla do najúspešnejšej mierovej vojenskej aliancie na svete. Naša generácia čelí čoraz temnejšiemu globálnemu prostrediu. Tí, ktorí veria v slobodu a medzinárodné právo, musia stáť spolu. Stáť za tým, čo je správne, presne tak, ako to urobil Bevin pred 75 rokmi.
To si vyžaduje silnú Britániu, ktorá je v obraze. Británia pod naším vedením bude dôverovať nášmu zámeru, bude mať jasný prehľad o výzvach a bude odhodlaná investovať do našej kolektívnej sily. Impozantný a spoľahlivý spojenec a partner. Krajina, ktorá stavia základy éry obnovy. Bevinov duch bude v tejto novej vláde žiť ďalej.
Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.