Fio bankaFio banka

Bidenovo križiacke ťaženie proti kabelkám

Ústava USA nariaďuje federálnej vláde vykonávať niekoľko kľúčových funkcií vrátane zabezpečenia „spoločnej obrany“. Podľa Federálnej obchodnej komisie (FTC) to teraz zahŕňa ochranu amerického ľudu pred značkovými kabelkami.

21.08.2024 12:00
debata (2)

Za vlády Joea Bidena FTC zrušila desaťročia platiaci zákon proti trustom a namiesto toho uvarila omáčku z krívd proti úspešným spoločnostiam. Vrátane výrobcov luxusných kabeliek. Tento agresívny prístup však pravdepodobne povedie len k tomu, že sa budú potláčať inovácie a povyšovať byrokrati.

Polstoročie kládli protitrustové úrady blaho spotrebiteľov nad všetko ostatné. Nižšie ceny sa považovali za dobrú vec a veľká spoločnosť nebola „zlou“ spoločnosťou, pokiaľ nezvýšila ceny pre spotrebiteľov, ktorí nemali inú možnosť, ako ich zaplatiť. Dnešná FTC by mala pamätať, že to, že je veľká, ešte neznamená, že ju nová konkurencia neprekoná. Dejiny zbohatlíkov, ktorí zosadili gigantov z trónu, sú dlhé: napríklad Barnes & Noble bol najväčší predajca kníh v USA, až kým Jeff Bezos zo svojej garáže v Seattli nespustil Amazon. Tým vyslal investorom varovanie, že na 70 % zbankrotujú.

Zbytočná námaha komisie

Reťazec Walmart bol malá ryba v porovnaní s mocnými Sears – „kde Amerika nakupuje“, ako sa pýšili svojím slávnym sloganom – keď šetrný muž z Arkansasu Sam Walton roku 1962 otvoril prvú pobočku (údajne si zvolil jednoslovný názov, aby na výklade ušetril náklady na písmo). Ešte nedávno kontrolovala značka Gillette spoločnosti Procter & Gamble 70 % podielu na globálnom trhu s pánskymi holiacimi strojčekmi, až kým sa nepreslávila drzá reklama na YouTube „Naše čepele sú super“ od Dollar Shave Club a prilákala milióny predplatiteľov. Každý z rýchlo rastúcich zbohatlíkov znižoval ceny. Zdá sa však, že FTC sa už nezaoberá spotrebiteľskými výhodami. Namiesto toho sa zameriava na mäkké a nevyspytateľnejšie premenné, ako je „spravodlivosť“ a „blaho pracovníkov“.

Zoberte si napríklad odpor FTC voči Amazonu, ktorý Američania využívajú, lebo má skvelé ponuky a rýchle dodanie. Predsedníčka FTC Lina Khanová vo svojom článku Antitrustový paradox Amazonu (Amazon’s Antitrust Paradox) tvrdila, že stúpajúci pomer ceny a zisku Amazonu dokazuje, že niekde niekoho nespravodlivo utláča. Inými slovami, Bezos nie je bohatý preto, lebo vytvoril úžasný systém, ale preto, lebo efektívne vytiahol peniaze od konkurentov, partnerov alebo zákazníkov – alebo od všetkých troch.

Nižšie ceny sa považovali za dobrú vec a veľká spoločnosť nebola „zlou“ spoločnosťou, pokiaľ nezvýšila ceny pre spotrebiteľov, ktorí nemali inú možnosť, ako ich zaplatiť.

Je to nebezpečný prístup. Po prvé, keď Khanová napísala článok, pomer ceny a zisku Amazonu mal pomerový ukazovateľ 900, čo uviedla ako dôkaz nečestných praktík. O tri roky neskôr však tento pomer zhruba o 90 % klesol. Zmenil sa azda Bezos zo Strýka Držgroša na Matku Terezu? V skutočnosti prišiel Khanovej článok uprostred návalu optimizmu o vplyve technologickej platformy cloud na ekonomiku, čo spôsobilo prudký nárast cien akcií Amazonu. Protitrustová regulácia by nemala byť založená na výbuchoch nadšenia investorov, ktoré vyprchajú krátko nato, ako sa objavia.

Zákony z 19. storočia?

Khanovej tím okrem toho potiahol pred súd množstvo spoločností, pretože chcel zabrániť rozumným zlúčeniam založeným na nesprávnych právnych teóriách. Našťastie vo väčšine prípadov sudcovia uznali, že FTC prekračuje kompetencie. Roku 2022 sa FTC neúspešne pokúsila zablokovať Meta (predtým Facebook) pred nadobudnutím fitness spoločnosti s názvom Within Unlimited a obvinila Meta z pokusu „kúpiť si cestu na vrchol“.

Je to ešte smiešnejšie. Roku 2023 FTC zabránila biotechnologickej firme Illumina kúpiť spoločnosť Grail, ktorá sa zaoberá skríningom rakoviny, a spoločnosti Amgen sa pokúsila zmariť získanie Horizonu, aj keď tieto dve farmaceutické firmy nepredávali žiadne prekrývajúce sa produkty. V reakcii na žalobu spoločnosti Amgen analytik investičnej banky Oppenheimer napísal: „Zastavte šialenstvo." V čase, keď pacienti pri liečbe závažných stavov dúfajú v nejaký zlom, tak FTC bráni pokroku. A zatiaľ čo FTC zvyčajne v súdnej sieni zlyháva, „víťazi“ nemôžu nahradiť stratený čas ani získať späť nemalé právne poplatky a náklady.

Khanová je nepochybne úprimná, inteligentná a vo svojom teoretizovaní nie sama. New Brandeisians (pomenovanie podľa sudcu Najvyššieho súdu USA Louisa Brandeisa, ktorý vymyslel termín „prekliatie veľkosti“) sú znepokojení štúdiami, ktoré poukazujú na rastúcu koncentráciu na mnohých trhoch. Sudca, ktorý nedávno rozhodol, že spoločnosť Google má nezákonný monopol na vyhľadávanie na internete, sa však namiesto toho, aby sa zaoberal novými teóriami, opieral o Shermanov antitrustový zákon z 19. storočia.

Otázka však je, či by nápravné opatrenia Federálnej obchodnej komisie podnietili konkurencieschopnejšie prostredie ústretovejšie voči spotrebiteľovi. Jej prienik na trh s dizajnovými kabelkami naznačuje, že odpoveďou je – nie. Roku 2023 módna spoločnosť Tapestry, ktorá vlastní Coach a Kate Spade (dve luxusné značky kabeliek), získala Capri, majiteľa online obchodu Michael Kors (ktorého kabelky sú mimoriadne obľúbené), po tom, čo cena akcií Capri klesla približne o polovicu. Krokom, ktorý odvetvie ohromil, FTC v apríli 2024 fúziu odsúdila a tvrdila, že Tapestry bude dominovať na trhu „dostupných luxusných“ kabeliek. Pozor, nie všetkých kabeliek, ale konkrétne tých vo vymyslenej kategórii dostupného luxusu.

Nič to, že na trh môže vstúpiť takmer ktokoľvek a že neúspechy sú nekontrolovateľné, vnucované okoloidúcimi pozdĺž Piatej Avenue v New Yorku. Nič to, že Monica Lewinská uviedla na trh vlastný rad kabeliek po tom, čo sa preslávila aférou s bývalým prezidentom Billom Clintonom, alebo že Taylor Swift by mohla prevziať celý biznis približne za päť sekúnd, keby chcela.

Z pohľadu FTC je každá úspešná spoločnosť podvod. V záujme dynamickej ekonomiky USA je čas namiesto spoločností obmedziť Federálnu obchodnú komisiu.

© Project Syndicate 1995–2024
www.project-syndicate.org

Denník Pravda nadviazal spoluprácu s renomovanou organizáciou Project Syndicate, ktorá pôsobí vo viac než 150 štátoch sveta. PS publikuje analýzy, názory a komentáre svetoznámych akademikov, ekonómov, filozofov, politológov, štátnikov, vedcov, manažérov či laureátov Nobelovej ceny, čím vytvára unikátnu a vysoko rešpektovanú medzinárodnú sieť. Od júla si časť z nich budete môcť prečítať jeden- až dvakrát týždenne aj na stránkach Pravdy. Aj touto formou prispievame k skvalitneniu obsahu nášho denníka.

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #konkurencieschopnosť #monopoly #Project Syndicate #prezident Joe Biden