Podpora SNP západnými Spojencami. Nikdy nezabudneme, píšu veľvyslanci v predvečer 80. výročia

V týchto dňoch si pripomíname 80. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania. Množstvo podujatí, ktoré sa konajú po celej krajine, sú spomienkou na hrdinský čin miestneho odporu proti utláčajúcemu, autoritárskemu a okupačnému nacistickému režimu.

27.08.2024 12:00
debata (78)

Rudolf Jindrák, veľvyslanec Českej republiky
Pascal Le Deunff, veľvyslanec Francúzskej republiky
Calin Fabian, veľvyslanec Rumunska
Nigel Baker, veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska
Gautam Rana, veľvyslanec Spojených štátov amerických

Počas našich ciest po Slovensku vidíme väčšie či menšie pamätníky k tomuto významnému míľniku slovenskej histórie. Námestia a ulice, ktoré hrdo nesú prívlastok SNP, sú takmer v každom meste a dedine. A tak je to správne. Veď SNP odhalilo skutočnú povahu slovenskej duše, ktorá nadovšetko miluje slobodu. SNP bolo reakciou Slovákov na neprávosť, teror a zverstvá páchané na tomto národe okupantmi a ich domácimi vazalmi.

SNP bolo jednou z najväčších operácií odporu proti nacizmu v Európe. A napriek tomu, že nebolo vojensky úspešné, aj keď dokázalo odolávať obrovskej presile okupantských síl celé dva mesiace a podporovať Spojencov tým, že odklonili tisíce nacistických jednotiek z iných miest frontu, historicky má obrovský význam. Pomohlo postaviť Slovensko na stranu víťazov druhej svetovej vojny.

Keď nad týmito udalosťami rozmýšľame, nedá sa ubrániť myšlienke: „Ako sa títo muži a ženy povstania cítili?“ Samozrejme, že museli byť odvážni, odhodlaní a z dnešného pohľadu možno až nerozvážni. Ale určite sa museli aj báť, a dúfať, že im niekto predsa len pomôže. Dúfať, že na svete sú ľudia, ktorí im predsa musia prísť na pomoc.

Komunistický režim po roku 1948 presviedčal ľudí len o jednom – o sovietskom naratíve histórie, a vymazal všetky zmienky o západných Spojencoch. Lenže história je nekompromisná a objektívna pravda napokon vždy vyjde najavo. Ľudia dnes vedia, že bez pomoci Západu by Červená armáda, so všetkou svojou odvahou, bola v zásadne inej a značne ťažšej situácii.

Spojené kráľovstvo a USA pomáhali Slovensku napriek zemepisnej vzdialenosti tonami vojenského materiálu, zdravotníckych zásob, spravodajskou podporou, ako aj priamym zapojením vojakov.

Spojené kráľovstvo a USA pomáhali Slovensku napriek zemepisnej vzdialenosti tonami vojenského materiálu, zdravotníckych zásob, spravodajskou podporou, ako aj priamym zapojením vojakov a kománd z operácií ako Windproof, Amsterdam a Dawes v okolí Banskej Bystrice. Okrem toho aktívne pôsobili Česi, Francúzi, Rumuni a ďalší. Nezabúdajme na úlohu československej exilovej vlády v Londýne a jej ministra obrany Rudolfa Viesta, ktorý priletel z Anglicka, aby velil 1. československej armáde na Slovensku.

Nezabúdajme na Čechov a Slovákov, ktorí bojovali v britskom kráľovskom letectve RAF proti Luftwaffe zo vzduchu, a s partizánmi a armádou pod velením generála Viesta na zemi.

Nezabúdajme na statočné francúzske jednotky a partizánov (kontingent 460 mužov a žien), ktorí bojovali proti nacistickej presile v okolí Vrútok a Strečna. A nezabúdajme ani na rumunskú armádu, ktorá počas 1944–1945 pomáhala oslobodiť Slovensko, a ktorej mnohí bojovníci sú pochovaní na vojenskom cintoríne vo Zvolene.

V tomto boji za slobodu a proti tyranii a útlaku vidieť prvé pohyby veľkej demokratickej aliancie, ktorej sú dnes Slováci, Američania, Briti, Francúzi, Česi, Rumuni a ďalší dnes členmi – aliancie NATO, ktorá nám poskytuje kolektívnu záruku vzájomnej podpory a bezpečnosti pred akýmkoľvek nepriateľom. A cez príklad SNP vidíme ten istý impulz túžby po slobode, ktorý dnes vedie naše národy k podpore Ukrajiny v jej zápase proti ruským okupantom a utláčateľom od celoplošnej invázie vo februári 2022.

Slovenské národné povstanie zostáva symbolom hrdinskej minulosti Slovenska, majákom pre súčasnosť a vzorom do budúcnosti. Nikdy nezabudneme.

Facebook X.com 78 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #SNP #druhá svetová vojna #Spojenci #80. výročie SNP