MF SR spravidla začínalo s vypracovaním východísk štátneho rozpočtu na rok XY už začiatkom kalendárneho roka. Prvá verzia návrhu rozpočtu sa mohla podariť už do leta. Ale ako tvrdil v Sobotných dialógoch podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák, odohral sa 15. máj. To, že sa premiér do svojho zotavenia nezaoberal konsolidačnými opatreniami, na ktorých pracuje MF SR, je pochopiteľné.
A to, že sa chce do ich prípravy angažovať, je žiaduce. Ide o opatrenia, ktoré predurčia najdôležitejší zákon budúceho roka. Ale to, že sa balík konsolidačných opatrení ešte neuzavrel, ukazuje, že buď sa predseda vlády neangažuje dostatočne, alebo rozpory v koalícii sú väčšie, ako sa navonok zdá. A čas sa odpočítava…
Bieda opozície a podaktorých médií
Z MF SR unikajú informácie iba sporadicky a sú iba čiastkové alebo málo dôveryhodné. Nechýbali ani v letných mesiacoch. Jednou z nich bolo, že v budúcom konsolidačnom balíčku sa chystá maďarská verzia dane z finančných transakcií (v anglickej skratke FTT).
Podľa Mariána Viskupiča (SaS) sa táto daň dotkne každého, zoberie aj z vreckového, ktoré dáte deťom. Bude sa týkať bežnej platby kartou, bezhotovostného prevodu výplaty na účet či výberu peňazí z bankomatu. SaS túto daň nazvala „socialistickou daňou“.
SNS by sa podľa prieskumov verejnej mienky dnes už do Národnej rady nedostala. Musí preto získať na svoju stranu vox populi. Tomu prispôsobila aj svoje rozpočtové návrhy.
Ani hlavná opozičná strana Progresívne Slovensko nesúhlasí so zámerom vlády zaviesť FTT. Podľa Štefana Kišša (PS) to ľudí podporí v návrate k hotovosti. Nepovedie to k nárastu korupcie? Ak vládna moc zavedie FTT, opakujúc chyby Maďarska či Švédska, bude ju treba kritizovať. Ale ani PS, ani SaS zmysel tejto dane evidentne nepoznajú. Zrejme o škodlivej financializácii kapitalizmu a jej vyústení do druhej najväčšej krízy kapitalizmu ani nechyrujú.
Možno súhlasiť so SaS, že treba podporiť rast hospodárstva. Konsolidovať, a zároveň podporiť rast je krkolomná úloha. Okrem iného treba trikrát merať, kam nasmerovať obmedzené verejné investície. Zrejme tam, kde produkujú najväčší prírastok HDP, prípadne rast zamestnanosti, či napríklad pomôžu znížiť energetickú náročnosť a redukovať výdavky na kompenzáciu rastu cien energií.
Doterajšie investičné priority vládnej moci však tomu nenasvedčujú. Čakali by sme, že opozícia svojimi spojenými silami práve za toto podrobí vládu tvrdej kritike. Žiaľ, to sa dosiaľ nestalo.
A ako si SaS predstavuje zamedziť ekonomickej stagnácii? Navrhuje znížiť zdanenie kryptomien, znížiť správne poplatky pre podnikateľskú sféru, skrátiť lehotu odpisovania budov a znížiť hranicu, pokiaľ sa ešte platí daň z predaja nehnuteľností. Týchto niekoľko opatrení je oveľa chudobnejších ako Sulíkovo podnikateľské kilečko. No kľúčové je to, že neprispievajú ani ku konsolidácii verejných financií, ani k rastu hospodárstva.
Ak som sa v názve tejto časti vyjadrila aj o biede podaktorých médií, bolo to preto, že v nich v drvivej väčšine zaznievajú názory proopozičných mimovládok. Možno preto, že im médiá fandia, a možno i preto, že nestranných kvalifikovaných mimovládok takmer niet… Tomu nepomôže ani výmena riaditeľa STVR, ani zrušenie 2 % z daní pre občianske združenia.
Populistická pravica v koalícii
Premiér odkazuje verejnosti, že k dohode o obsadení pozície predsedu NR SR musí dôjsť medzi Hlasom a SNS. Robert Fico a Mikuláš Dzurinda mali spoločnú jednu schopnosť – riešiť spory v koalícii. Bez Fica sa spor o predsedu parlamentu sotva vyrieši. Národniari pri vyjednávaní o konsolidačnom balíčku môžu hrať i touto kartou. SNS by sa podľa prieskumov verejnej mienky dnes už do Národnej rady nedostala. Musí preto získať na svoju stranu vox populi.
Tomu prispôsobila aj svoje návrhy: opätovné zavedenie daňovo-odvodového oslobodenia pre takzvaný 13. a 14. plat, zvýšenie minimálneho dôchodku a návrhy, ktoré pomôžu i jej rezortným záujmom: zavedenie príspevku na športovú činnosť dieťaťa a daňové úľavy pre trénerov v športe.
Ako pravicová strana musí ísť v ústrety podnikateľskej sfére a tým na vyšších príjmových priečkach. Preto blokuje zákon o minimálnej mzde, či bude blokovať prípadné zníženie paušálnych výdavkov pre živnostníkov. V rozpore s programovým vyhlásením budovať sociálne spravodlivý štát navrhuje zaviesť maximálny limit pre odvody na sociálne a zdravotné poistenie. Všetky tieto návrhy sú okrem iného v rozpore s úmyslom konsolidovať financie štátu.
Zásadnou podmienkou, s ktorou prichádza Andrej Danko, bez ktorej konsolidačný balík nepodporí, je „tvrdé opatrenie na banky“. Možno chce kompenzovať uvedené výpadky z rozpočtu, no pravdepodobnejšie je, že volaniu po tvrdej sile voči bankám „hlas ľudu“ určite porozumie a zvýši si tým prestíž svojej strany. No ktohovie.
Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.