Čína potrebuje reformy. Obáva sa štátu blahobytu?

Keď dôjde k spomaleniu ekonomiky, veci sa často skôr ešte zhoršia, kým sa trend obráti k lepšiemu. Potvrdzuje to aj Čína po tom, čo vláda koncom septembra predstavila svoj najväčší stimulačný balík od pandémie covidu. Zámer vlády mnohých prekvapil, ale náhle zmeny v politike nie sú pre Čínu ničím novým. Regulačný zásah proti internetovému sektoru v roku 2021, koniec politiky „nulového covidu“ v roku 2022 a zmeny v pravidlách pôrodnosti od roku 2014 boli podobne prudké zvraty.

09.10.2024 12:00
debata (2)

Vo svojej najnovšej knihe (High Wire: How China Regulates Big Tech and Governs its Economy) vysvetľujem, že čínska tvorba politiky má tri definujúce črty: hierarchiu, volatilitu a krehkosť. Náhle a dramatické zmeny politiky umožňujú čínske centralizované rozhodovacie štruktúry, v ktorých je politika diktovaná zhora nadol (hierarchia). Jednotlivé politiky majú tendenciu sledovať cyklický vzor, často s ostrými výkyvmi medzi sprísňovaním a uvoľňovaním (volatilita). A aj keď sú dobre mienené, často vytvárajú nezamýšľané následky, ktorých realizácia môže trvať tak dlho, že kým sa ich chopia orgány, obrátenie kurzu bude spojené s vysokými nákladmi (nestabilita).

Obava zo štátu blahobytu

Oneskorená reakcia Číny na hroziacu hrozbu deflácie presne zapadá do tohto modelu. Hoci varovné signály sú zjavné už viac ako rok, vláda sa z niekoľkých (legitímnych) dôvodov zdráhala podniknúť odvážne kroky na naštartovanie rastu. Predovšetkým si orgány uvedomujú potrebu posunúť sa od tradičnej závislosti ekonomiky od investícií do nehnuteľností a infraštruktúry smerom k udržateľnejším zdrojom rastu, ako sú inovácie v oblasti špičkových technológií.

Nepomáha ani to, že Čína stále zápasí s dôsledkami masívneho stimulu z roku 2008, najmä s nadmernou akumuláciou dlhu medzi miestnymi samosprávami a štátnymi podnikmi – trendom, ktorý pred niekoľkými rokmi posunul krajinu ku kritickej hranici systémového finančného rizika. Najvyššie vedenie Číny sa navyše obáva, že rast poháňaný spotrebou by mohol pripraviť pôdu pre sociálny štát (štát blahobytu), ktorý považovali za nehospodárny a nesúladný s jeho dlhodobou víziou Číny ako samostatnej priemyselnej a technologickej veľmoci.

Čína musí prijať taký druh decentralizovaného riadenia, ktorý by poháňal jej vzostup. Znamená to obnoviť autonómiu miestnych samospráv. Otázkou je, či je Peking pripravený vzdať sa akejkoľvek kontroly v snahe zabezpečiť si lepšie dlhodobé riadenie ekonomiky.

Takže namiesto toho, aby sa zaoberala odvážnymi stimulačnými opatreniami, čínska vláda podnikla len skromné kroky na odvrátenie hospodárskeho poklesu. Ako sa dalo predpokladať, tieto kroky len málo prispeli k riešeniu hrozby deflácie. Tvorcovia politík sa medzitým zamerali na udržanie fiškálnej disciplíny a zároveň pokračovali v investíciách do výroby, aj keď sa tým zhoršila nadmerná kapacita, ktorá v sektoroch, ako sú solárne panely a elektrické vozidlá, podnecuje obchodné napätie so zvyškom sveta.

Teraz Čína čelí nebezpečenstvu „stratenej dekády“ deflácie a stagnácie, ktoré postihlo v minulosti Japonsko. Ekonómovia varujú, že čím dlhšie bude deflácia trvať, tým nákladnejšie bude jej zvrátenie. Našťastie sa zdá, že čínski lídri konečne začali počúvať: v dramatickom posune vláda plne zmobilizovala menové a fiškálne nástroje na záchranu ochabujúcej ekonomiky.

Toto bol správny krok. Dôrazné stimulačné úsilie je presne to, čo Čína v tomto bode potrebuje. Nie je to však bez rizík. Akciový trh zareagoval na stimul silným rastom a akcie zaznamenali najlepší týždeň od roku 2008. Keďže investori očakávajú, že vláda zavedie ďalšie fiškálne opatrenia na podporu ekonomiky, špekulácie sú nekontrolovateľné. Teraz sa obávajú, že táto náhla injekcia kapitálu do ekonomiky by mohla vytvoriť bubliny na akciovom trhu a zasiať semená ďalšej finančnej krízy. Ak sa toto riziko naplní, čínski tvorcovia politiky budú opäť čeliť situácii krízového manažmentu, ktorá sa podobá na hru „whac-a-mol“: len čo je jedna kríza potlačená, objaví sa ďalšia.

Návrat k osvedčenej ekonomike

Aby sa Čína tomuto výsledku vyhla, musí podniknúť kroky na minimalizovanie neúmyselných dôsledkov svojich politických zásahov. Napríklad vytvorenie mechanizmov na získanie presnej spätnej väzby v reálnom čase, ktorá môže viesť ku korekciám ešte predtým, ako sa vytvoria bubliny a vypukne kríza. Čo je zásadnejšie, Čína sa musí zbaviť zvyku unáhlených a dramatických zmien politiky založených na dekrétoch zhora nadol a vrátiť sa k prístupu, ktorý jej tak dobre slúžil v minulosti: postupné reformy založené na experimentovaní s decentralizovanou politikou.

Takéto experimentovanie bolo charakteristickým znakom prvých troch desaťročí reforiem čínskeho trhu, keď ekonomika rok čo rok dosahovala dvojciferný rast HDP. Tým, že ústredná vláda umožnila orgánom na nižšej úrovni využívať miestne znalosti a testovať nové nápady, zabezpečila, že inovačná politika prekvitala na celoštátnej úrovni. V posledných rokoch však centrálna vláda zvýšila závislosť od rozhodovania zhora nadol, čo sa dialo na úkor ekonomiky.

Odvážny stimul môže Číne získať čas, ale neprinesie trvalú prosperitu. Preto musí Čína prijať taký druh decentralizovaného riadenia, ktorý by poháňal jej vzostup. Znamená to obnoviť autonómiu miestnych samospráv a podporovať iniciatívy zdola nahor, prostredníctvom ktorých orgány testujú riešenia prispôsobené podmienkam ich regiónu. Otázkou je, či je Peking pripravený vzdať sa akejkoľvek kontroly v snahe zabezpečiť si lepšie dlhodobé riadenie ekonomiky.

© Project Syndicate 1995–2024
www.project-syndicate.org

Denník Pravda nadviazal spoluprácu s renomovanou organizáciou Project Syndicate, ktorá pôsobí vo viac než 150 štátoch sveta. PS publikuje analýzy, názory a komentáre svetoznámych akademikov, ekonómov, filozofov, politológov, štátnikov, vedcov, manažérov či laureátov Nobelovej ceny, čím vytvára unikátnu a vysoko rešpektovanú medzinárodnú sieť. Od júla si časť z nich budete môcť prečítať jeden- až dvakrát týždenne aj na stránkach Pravdy. Aj touto formou prispievame k skvalitneniu obsahu nášho denníka.

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Čína #čínska ekonomika #Project Syndicate