Dôsledky pre USA v období pred prezidentskými voľbami by mali byť jasné. Napokon, autoritárske hnutie „Make America Great Again“ (MAGA) – ktorého je Republikánska strana teraz len politickým krídlom – je na dezinformáciách postavené a druhé funkčné obdobie jeho vodcu Donalda Trumpa by bolo katastrofou.
Napriek tomu sú preteky tesné: podľa prieskumov je podpora pre Trumpa okolo 50 %, čo je alarmujúci výsledok vzhľadom na Trumpovu záľubu v extrémnej, útočnej, neštandardnej a vyslovene nebezpečnej rétorike. Dôkazom omamnej sily ilúzie MAGA je, že polovica amerických voličov zjavne skutočne verí, že Trump je vhodnejší na vedenie USA ako jeho protikandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová.
Trumpova manipulatívna stratégia
Nie všetci Trumpovi priaznivci musia uvádzať rovnaký dôvod na jeho podporu. Jedno však majú spoločné: nepretržité vdychovanie vysoko návykovej pravicovej propagandy. Títo voliči sú už desaťročie bombardovaní Trumpovou toxickou rétorikou, no je to len posledná fáza v oveľa dlhšom procese. Američania sú navyknutí vdychovať síru už zosnulého Rusha Limbaugha celé polstoročie a už takmer 30 rokov sledujú monotónnu stajňu hovoriacich hláv Fox News, ktorá chrlí klamstvá a hádky.
Plody zožali republikáni – vrátane predstaviteľov establišmentu, ktorým sa teraz Trump vysmieva ako „republikánov len podľa mena“ (RINO's) – ktorým na pokrytectve propagandistov nikdy príliš nezáležalo. Limbaugh bez problémov pozval Eltona Johna vystúpiť na jednej zo svojich mnohých svadieb, aj keď preklínal tzv. „woke“ kultúru. Dôležité bolo udržať konzervatívnu základňu v súlade, naštartovanú a pripravenú okamžite zasiahnuť proti monolitnému, nenapraviteľne zlomyseľnému nepriateľovi, ktorým bola „ľavica“.
Nedostatok konkurencie zo strany ľavicovo orientovaných médií znamená, že pravicová mediálna mašinéria môže uspieť s presadzovaním aj takých myšlienok a politík, ktoré sú v americkej verejnosti nepopulárne.
V rádiách a na televíznych obrazovkách konzervatívni znalci kritizovali „veľkú vládu“ a „daňových a výdavkových liberálov“. Ak to boli práve republikáni, kto rozširoval právomoci federálnej vlády alebo zväčšil deficit znížením vládnych príjmov znížením daní, je to celkom jedno. Nekonečné osočovanie demokratov práve módnymi „strašidelnými“ nálepkami ako socialisti, komunisti, marxisti a inými, bránilo verejnosti uvedomovať si rozpory.
Diskreditácia autoritatívnych zdrojov informácií zabrala. Keď vtedajší politický poradca Roger Ailes – bývalý žiak Ronalda Reagana – prvýkrát presvedčil mediálneho magnáta Ruperta Murdocha, aby spustil konzervatívnu mediálnu sieť, z ktorej sa stane Fox News, okamžite zaviedol slogan „Spravodlivé a vyvážené“. Dôsledok bol jasný: „mainstreamové“ médiá boli okamžite „zaujaté“ (ak nie sú priamo predĺženou rukou Demokratickej strany). (Fox News slogan zrušil v roku 2017, keď bol Ailes prepustený v dôsledku škandálu sexuálneho obťažovania.)
Novodobý Frankenstein
Nanešťastie pre etablovaných republikánov monštrum sa vymklo strojcovi spod kontroly. „Konzervatívne“ hnutie našlo v Trumpovi prostriedok a nástroj pre svoje najhlbšie inštinkty a v konzervatívnych médiách získal Trump stálu kazateľnicu. Krátko nato ako v roku 2015 zišiel po „zlatom“ eskalátore v Trump Tower a oznámil svoju prezidentskú kandidatúru, tie isté postavy, ktoré desaťročia pestovali a využívali pravicové médiá, zrazu začal nadutý Trump kritizovať, opovrhovať nimi a urážať ich pred sfanatizovanými davmi.
Trump vyhral voľby v roku 2016 tak, že prebral americký informačný ekosystém. On a politici MAGA, ktorí sa masovo vynorili, aby napádali RINO's, dostali na pravicových sieťach prakticky neobmedzený vysielací čas. Bez ohľadu na jeho rétoriku alebo bizarné vyvádzanie sa s ním zaobchádzalo ako s normálnym a dokonca bol oslavovaný za svoju „úprimnosť“.
Konzervatívne médiá však neboli jediné, kto udržiaval pozornosť verejnosti zameranú na Trumpa. Uplatňovaním princípu spravodajstva, čím viac krvi, tým väčší náskok, aj staršie médiá bez prestávky informovali o politickom krviprelievaní Trumpa a jeho hnutia MAGA. Ako to v roku 2016 cynicky vyjadril vtedajší predseda CBS Les Moonves, Trumpova politická kariéra „možno nie je dobrá pre Ameriku“, ale poskytnúť mu vysielací čas je „prekliate dobré“ pre mediálne spoločnosti.
Nemohúca ľavica
Ľavica ukázala, že nedokáže zopakovať úspech pravicových médií. Hoci nejaké pokusy boli – ako napríklad Air America, ktorá v roku 2010 skrachovala – liberálne a demokratické výstupy sa zdajú pritesné a priveľmi elitárske na to, aby vytvorili účinný protiprogram. Chýba im bezbrehá ochota pravice použiť na presadenie agendy akékoľvek prostriedky. USA rozhodne nie sú práve semeniskom progresívneho myslenia.
Nedostatok konkurencie zo strany ľavicovo orientovaných médií – možno okrem televízneho kanálu MSNBC – znamená, že pravicová mediálna mašinéria môže uspieť s presadzovaním aj takých myšlienok a politík, ktoré sú v americkej verejnosti nepopulárne. Z volebného hľadiska sa propagandistom už podarilo delegitimizovať Demokratickú stranu pre približne polovicu voličov; zdá sa, že dokonca aj tí, ktorí sú ochotní dať demokratom šancu, sledujú akýkoľvek prešľap, ktorý môže len utvrdiť desaťročia republikánskeho šírenia strachu.
Či to bude stačiť na to, aby Trump v Bielom dome zasadol druhýkrát, sa dozvieme už čoskoro. Ak ho voliči odmietnu, kúpili si tým americký čas – ale nie je ho veľa. Počas nasledujúcich štyroch rokov tak bude mediálne monštrum MAGA ešte hlučnejšie, škaredšie a nemotornejšie a zaplaví americké obývačky neúnavnými útokmi na prezidentku Harrisovú.
Harari svoju úvahu o dezinformačných stránkach uzatvára konštatovaním, že zabrániť trumpovcom vo víťazstve si vyžaduje „urobiť tvrdú prácu samostatne“. Ak Harrisová 5. novembra zvíťazí, bude na nás všetkých, aby sme zabezpečili, že sa v roku 2028 opäť neocitneme na rovnakom mieste.
© Project Syndicate 1995–2024
www.project-syndicate.org Denník Pravda nadviazal spoluprácu s renomovanou organizáciou Project Syndicate, ktorá pôsobí vo viac než 150 štátoch sveta. PS publikuje analýzy, názory a komentáre svetoznámych akademikov, ekonómov, filozofov, politológov, štátnikov, vedcov, manažérov či laureátov Nobelovej ceny, čím vytvára unikátnu a vysoko rešpektovanú medzinárodnú sieť. Od júla si časť z nich budete môcť prečítať jeden- až dvakrát týždenne aj na stránkach Pravdy. Aj touto formou prispievame ku skvalitneniu obsahu nášho denníka.